דונלד טראמפ ביום הביקור הראשון בסעודיה: קבלת פנים חמה, עסקת נשק גדולה וריקוד חרבות מסורתינשיא ארה"ב דונלד טראמפ החל היום את ביקורו בסעודיה – המדינה הזרה הראשונה בה הוא מבקר מאז נכנס לתפקידו בתחילת השנה.

מאז ההודעה על ביקורו המתוכנן של טראמפ בסעודיה, דוברים רשמיים של שתי המדינות לא חסכו במאמצים כדי להפגין את הציפיות הגבוהות שהם תולים בביקור. טראמפ אכן יכול לרשום לעצמו יום ראשון מוצלח בממלכה, כששיאו של הביקור עוד לפניו – מחר, בפסגה עם מנהיגיהן של מדינות מוסלמיות מרחבי העולם, במהלכה יישא נאום על הצורך להילחם באידיאולוגיה הרדיקלית ועל תקוותו לחזון של אסלאם שוחר שלום.

את פניו של טראמפ בשדה התעופה קיבל מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, בהפגנה של הבעת כבוד והערכה שנמנעה מקודמו של טראמפ בתפקיד: את פניו של ברק אובמה, שהגיע באפריל 2016 לביקור בממלכה כדי להשתתף בפסגה עם מנהיגי מדינות המפרץ, קיבל מושל ריאד – עדות למשבר העמוק ששרר ביחסיהם בין שתי המדינות בזמן כהונתו של אובמה, בין היתר על רקע הסכם הגרעין שנחתם עם איראן, יריבתה המושבעת של הממלכה הסונית. עדות נוספת לכבוד הרב בו התקבל טראמפ הייתה כאשר המלך העניק לו את העיטור האזרחי הגבוה הקיים בממלכה – מדליה על שם המלך עבד אל-עזיז.

טראמפ והמלך חתמו על "הצהרת חזון אסטרטגית משותפת" לשתי המדינות. ההצהרה כוללת הבטחה ל"שיתוף פעולה הדוק" נגד הקיצוניות האלימה, שיכלול פגיעה באמצעי המימון של הטרור וקידומו של שיתוף פעולה בטחוני. בנוכחות שני האישים נחתמה סדרה של הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים שונים. בין ההסכמים בולטת במיוחד עסקת נשק ענקית בשווי כולל של 350 מיליארד דולר למשך עשר שנים, במסגרתה ירכשו הסעודים מארה"ב באופן מיידי ציוד צבאי ומערכות נשק בסך 110 מיליארד דולר.

על פי אתר הבית הלבן, עסקת הנשק נועדה לסייע לבטחונן של סעודיה ומדינות המפרץ נוכח האיומים הנשקפים להן מאיראן, זאת בנוסף לשיפור יכולותיה של סעודיה בתחום המאבק בטרור שיביא ל"הפחתת הנטל" על כוחות הצבא האמריקניים: "חבילה זו ממחישה את מחויבותה של ארה"ב לשותפות שלנו עם סעודיה, ובה בעת מרחיבה את ההזדמנויות לחברות אמריקניות באזור". טראמפ עצמו לא חסך בשבחים לעסקה כשאמר לכתבים: "זה היה יום אדיר. השקעות ענק בארה"ב, מאות מיליארדי דולרים של השקעות לתוך ארה"ב ומשרות, משרות, משרות. מהעבר השני, הגדיר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר את ביקורו של טראמפ כ"נקודת מפנה" ביחסים שבין ארה"ב והעולם הערבי.

בשעות הערב הגיע טראמפ לביקור במרכז ההיסטורי על שם המלך עבד אל-עזיז – לסיור וארוחת ערב חגיגית. הוא השתתף – יחד עם אנשי פמלייתו – בריקוד חרבות סעודי מסורתי, "אל-ערדה". בהנאה לא מועטה, כפי שניתן להתרשם מקטע הוידיאו, שכבר הפך לויראלי.