דיווח מלבנון: מו"מ סודי בין ארה"ב וסוריה, בקרוב דיאלוג איראני-סעודי-סורי

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" – המקורב לחזבאללה ולמשטר הסורי – חשף בסוף השבוע (בגליונו מה- 1 לחודש) כי רוסיה שברה את הקיפאון הפוליטי במשבר הסורי, כאשר הצליחה להביא לפגישה בין שר ההגנה הסעודי מוחמד בן סלמאן (שהינו גם יורש העצר השני, מספר 3 בממלכה) ובין ראש המודיעין הלאומי הסורי עלי ממלוכ. על פי "אל-אח'באר", מפגש זה יצר "חלון הזדמנויות" להמשכו של דיאלוג בין שני הצדדים.

שלשום נערכה בדוחה בירת קטר פגישה משולשת בין שרי החוץ של רוסיה, ארה"ב וסעודיה. משרד החוץ הרוסי פרסם הודעה לעיתונות, לפיה בין השרים התנהל "דיון מפורט וכנה על המצב הקיים בסוריה", בו אושר העיקרון המשותף לשלוש המדינות בדבר הצורך בפתרון פוליטי למשבר הסורי. השרים התמקדו בגיבוש המאמצים "במאבק נגד האיום האוניברסלי הנובע מ'המדינה האסלאמית' [דאע"ש] ומארגונים אחרים המזוהים עם 'אל-קאעדה'". עוד נאמר בהודעה, כי השר הרוסי לברוב "הסביר את המשמעות של ההצעה הרוסית ליצור חזית רחבה נגד הטרור על בסיס משפטי בינלאומי מתואם, מתוך מגמה להציב מחסום אמין לטרוריסטים בסוריה, עיראק ומדינות אחרות באזור וליצור את התנאים הנחוצים לפתרון מוצלח של הבעיות הפוליטיות, הכלכליות וההומניטריות".

"אל-אח'באר" טוען היום, כי הפגישה בין שלושת שרי החוץ חיזקה את הרעיון של "פתיחת הדלת לדיאלוג בין הצדדים היריבים באזור". לדבריו, רוסיה הצליחה לקדם שלב נוסף ביוזמתה לקידום הסדר מדיני בסוריה, וזאת לאחר שסעודיה נתנה הסכמה עקרונית להצעה רוסית – הזוכה לתמיכת ארה"ב – לפתוח בדיאלוג ישיר עם איראן. על פי "אל-אח'באר", ריאד התנתה את הסכמתה בכך שהדיאלוג לא יצטמצם לזירה הסורית, אלא יכלול דיון מקביל גם בגיזרה התימנית.

"אל-אח'באר" מוסיף, על פי מקורותיו, כי שרי החוץ של סוריה, איראן וסעודיה אמורים להגיע למאסקט בירת עומאן – שם יתנהלו המגעים הרגישים, בחסותו של שר החוץ העומאני יוסוף בן עלוי – וזאת בהתאם לרצונן של ארה"ב ורוסיה, המעדיפות את עומאן כמקום המפגש הדיפלומטי. לא ברור עדיין, האם המפגשים יתנהלו באופן בילטרלי או ששלושת שרי החוץ ייפגשו יחדיו. (במאמר מוסגר: אתר "ראי אל-יום" מדווח היום, כי שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם קיבל הזמנה רשמית מעמיתו העומאני להגיע למאסקט).

"אל-אח'באר" מבהיר, כי מבחינה מהותית רוסיה וארה"ב שואפות להניע את הצדדים להגעה להבנות, לפיהן סעודיה ובעלות בריתה (טורקיה, ירדן וקטר) תפסקנה את תמיכתן בקבוצות אסלאמיות של מורדים הפועלות בסוריה. באופן זה תיווצר חזית אזורית רחבה מול ארגוני הג'יהאד השונים, ובהם דאע"ש ו"ג'בהת א-נוסרה".

נאהד חתר – פובליציסט ירדני בעל אוריינטציה שמאלית הנחשב למקורב לבשאר אל-אסד, ובעל טור ב"אל-אח'באר" – משלים את התמונה המצטיירת מהכתבה ב"אל-אח'באר", כאשר במאמרו היום בעיתון הוא מרחיב את היריעה אודות הפעילות הדיפלומטית האמריקנית ביחס לזירה הסורית.

חתר טוען, כי לאחרונה החל דיאלוג דיפלומטי סודי בדרג נמוך בין ארה"ב ובין המשטר הסורי. לדבריו, הדיאלוג – הכולל "דיונים מפורטים" – מתנהל על בסיס ההכרה האמריקנית בכך שמשטרו של אל-אסד הינו בבחינת עובדה פוליטית קיימת, וכי אין תחליף לדיאלוג איתו בנושאים השונים העומדים על הפרק, ובכלל זאת יישוב המשבר בסוריה, פתרון הסוגיה הכורדית והמאבק בטרור. כל זאת בעוד שר החוץ האמריקני קרי "ממשיך לפטפט" – כלשונו של חתר – על כך שלאל-אסד אין מקום בפתרון המדיני העתידי בסוריה.

בשבוע שעבר פעל ארגון "ג'בהת א-נוסרה" (הזרוע הסורית של "אל-קאעדה") בצפון סוריה כנגד "חטיבה 30" – כוח מורדים שאומן על ידי ארה"ב במסגרת התוכנית האמריקנית המכונה "Train and Equip". התוכנית, שהושקה באופן רשמי בחודש מאי, נועדה להקים כוח מורדים מתון שיפעל כנגד דאע"ש. עד כה התוכנית מתקשה לצבור תאוצה: למרות היומרה לגייס 5400 לוחמים בכל שנה לכוח החדש, 54 איש בלבד סיימו את מחזור האימונים הראשון. בשתי מתקפות על אנשי החטיבה החדשה (בחמישי ובשישי) נהרגו חמישה מאנשיה, 18 נפצעו ולפחות שבעה נוספים נחטפו ובהם מפקד החטיבה. (במתקפה נוספת השבוע נחטפו עוד חמישה מאנשי הכוח).

ה- Wall Street Journal דיווח בתחילת השבוע, כי בתגובה לפעילות העוינת של "ג'בהת א-נוסרה" כנגד "חטיבה 30", נשיא ארה"ב ברק אובמה הרחיב את אפשרויות הפעולה של חיל האוויר האמריקני בסוריה: לא רק התקפה על מטרות דאע"ש, אלא גם במידת הצורך פגיעה בכל מי שיאיים על הכוחות המתונים שאומנו על ידי ארה"ב, כולל ארגוני טרור וכוחות של הצבא הסורי. הוראתו של אובמה זכתה לביצוע ראשוני כבר ביום שישי, כאשר חיל האוויר האמריקני הפציץ מטרות של "ג'בהת א-נוסרה" מצפון לחלב.

למרבה העניין, חתר טוען כי ההחלטה האמריקנית להרחיב את מעגל המתקפות האוויריות ולכלול בו את "ג'בהת א-נוסרה" מהווה "ניצחון מדיני" עבור דמשק, שהושג בעקבות "הבנה סורית-אמריקנית". לדבריו, ההחלטה האמריקנית להגן מן האוויר על הכוחות המתונים "מופנית, למעשה, נגד 'א-נוסרה', דאע"ש וטורקיה – לא נגד הסורים":

"כעת, 80% מהכוחות הנלחמים נגד הצבא הסורי משמשים כמטרות [=עבור ארה"ב] … ניתן לתאר [הבנה זו] כהנחת אבן הפינה לברית האזורית נגד הטרור המוצעת על ידי רוסיה".

"ניצחון מדיני" לדמשק? (המלחמה בסוריה, ארכיון. VOA, נחלת הכלל)
"ניצחון מדיני" לדמשק? (המלחמה בסוריה, ארכיון. VOA, נחלת הכלל)

חתר מוסיף, כי "באופן אירוני, וושינגטון קרובה כעת לדמשק יותר מאשר לאנקרה, שלא ניתקה את קשריה האמיצים עם ארגוני הטרור [=הפועלים נגד המשטר הסורי], והיא מנצלת את המלחמה נגד הטרור כדי להכות ב- PKK…".

חתר מסכם את מאמרו בקביעה, לפיה

"הכישלון לבודד את איראן ולמוטט את סוריה, החזבאללה, החות'ים והפעילות הבחריינית [=תנועת המחאה השיעית נגד השלטון הסוני], הוביל להכרה [=אמריקנית? סעודית?] בשיווי משקל של סדר אזורי חדש – המכיר בהשפעתה של רוסיה ובאינטרסיה באזור, [מכיר] באיראן ככוח מפתח אזורי, ו[מכיר] בצבא הסורי ובחזבאללה כשותפים מרכזיים במאבק בארגוני הטרור ובהבטחת הביטחון האזורי".

בנוסף למו"מ עליו מדווח "אל-א'חבאר", האמור להתקיים בעומאן בין נציגי איראן, סעודיה וסוריה – מו"מ שראשיתו נובעת, כאמור, מהיוזמה הרוסית לכינונה של ברית אזורית נגד הטרור – מתברר, כי גם איראן עומדת להציג תוכנית משלה להשגת הסדר פוליטי למשבר בסוריה.

הערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" חשף את דבר קיומה של היוזמה, שהינה גירסה מתוקנת ליוזמה איראנית מהשנה שעברה. על פי מקור איראני בכיר, היוזמה כוללת ארבעה סעיפים, והיא קוראת להפסקת אש מיידית, להקמת ממשלת אחדות לאומית, לתיקון החוקה הסורית באופן שישכך את חששותיהן של הקבוצות האתניות והעדתיות בסוריה, ולעריכת בחירות בפיקוח בינלאומי. המקור הבכיר טוען עוד, כי היוזמה הוצגה בפני טורקיה, קטר, מצרים ומדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, וכי איראן התייעצה עימן בנושא זה.

בראיון ל"אל-מיאדין" אישר סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבד אל-להיאן את דבר קיומה של היוזמה, ואמר כי היא תוצג בפני מזכ"ל האו"ם. הוא לא מסר פרטים על תוכנה, ואמר כי כל ההדלפות לגביה הינן אך ורק "ציפיות תקשורתיות".

(מקור עזר: אתר משרד החוץ הרוסי)