דיווח: מסגדים באיראן החלו בהורדת שלטי "מוות לאמריקה"

דיווחים המגיעים מאיראן טוענים, כי במקומות שונים (כולל בעיר הבירה טהראן) החלו מסגדים בהורדת שלטים עליהם נכתב "מוות לאמריקה, מוות לישראל".

מהדיווחים הללו לא ברור האם מדובר בתופעה רחבה הנובעת כתוצאה מהוראה שניתנה מגבוה או ביוזמות מקומיות ספורדיות, אך אתר "אל-ג'זירה" קובע כי מדובר בצעד "המשקף את השינויים האסטרטגיים והאידיאולוגיים באיראן לאחר חתימת הסכם הגרעין" בין איראן והמעצמות.

הביקורת בתוך איראן על הורדת השלטים אינה מאחרת להישמע מצידם של גורמים באגף השמרני, המביעים אי שביעות רצון מההסכם שהושג בוינה בחודש שעבר. סוכנות הידיעות האיראנית "בסיג'" מצטטת דברי ביקורת כנגד התופעה החדשה שנאמרו על ידי בראט זאדה, מפקד כוחות הבסיג' (מיליציית מתנדבים הכפופה ל"משמרות המהפכה האיראניים") באזור קאנאאת שבמחוז דרום ח'וראסאן (מזרח איראן).

זאדה אמר, כי המסגדים לא נבנו אך ורק כמקום פולחן דתי אלא גם כמקום מפגש להתמודדות מול היהירות העולמית: "ההתהוות האמיתית של רוח ההתנגדות ליהירות ושל ההקרבה מתחילה מן המסגדים".

ועוד מדבריו של זאדה: "כל מה שיש לנו באיראן קשור בססמאות אלו וברוח ההתנגדות העומדת מול היהירות התקשורתית בכוח ובתקיפות. זה מה שלמדנו מהאימאם חוסיין בכרבלא [חוסיין, בנו של הח'ליפה הרביעי ומייסד השיעה עלי בן אבי טאלב, מת בשנת 661 בקרב בכרבלא. מותו הפך למיתוס מכונן של השיעה]".

זאדה סבור, כי על המוסדות של "משמרות המהפכה האיראניים" לשמור ולשלוט בצורה מאורגנת על המסגדים, היות ודרכם ניתן לגייס אל המשמרות את הצעירים המגיעים אליהם בהמוניהם כדי להתפלל.

ססמאות אחרות? הפגנה מתקופת המהפכה האסלאמית באיראן (נחלת הכלל)
ססמאות אחרות? הפגנה מתקופת המהפכה האסלאמית באיראן (נחלת הכלל)

אתר "דיגארבאן", המקורב ל"משמרות המהפכה", מגדיר את התופעה החדשה של הורדת שלטי ה"מוות לאמריקה" כ"משבר אמיתי" שיש לצאת מולו בכוח. האתר מאשים את עלי אכבר האשמי רפסנג'אני (לשעבר נשיא איראן, מכהן כיום כיושב ראש המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר באיראן) באחריות עקיפה לתופעה. לדבריו, בשנים האחרונות רפסנג'אני מפיץ את הטענה, לפיה מחולל המהפכה האסלאמית באיראן ומנהיגה הראשון אייתוללה ח'ומייני סבר בשנות חייו האחרונות כי יש להפסיק את השימוש בססמה. על פי "דיגארבאן", אנשי הזרם המקורב למנהיג איראן הנוכחי עלי ח'אמנאי דוחים מכל וכל את הטענה של רפסנג'אני, ומתנגדים להסרת השלטים.

(מקורות: "אל-ג'זירה"; "א-סיאסה", כוויית)