דיווח: פוטין איים להפוך את סוריה ל"סטלינגרד" עבור ארדואן

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שב שלשום לארצו לאחר ביקורים רשמיים בסין, באינדונזיה ובפקיסטן.

בשיחה במטוסו עם כתבים שליוו אותו במהלך נסיעתו, התייחס ארדואן – בין היתר – לצעדים ההתקפיים בהם נוקטת טורקיה נגד דאע"ש מאז הפיגוע הקשה שביצע ארגון הטרור בעיר סורוץ' הסמוכה לגבול עם סוריה. ארדואן הבהיר בנחרצות, כי צעדים אלו יימשכו עד לחיסולו של הארגון.

הפעולות הטורקיות ההתקפיות נגד דאע"ש, כמו גם העובדה שטורקיה חתמה בשבוע שעבר על הסכם רשמי עם ארה"ב לפיו יוכלו כוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש להשתמש בבסיס חיל האוויר באינג'רליק, מהוות שינוי מהותי במדיניותה של טורקיה. עד כה טורקיה נמנעה מלהצטרף לקואליציה, ואף הואשמה ב'עצימת עין' שאפשרה מעבר חופשי בשטחה של נשק, תחמושת וציוד ואף כוח אדם עבור דאע"ש בסוריה.

בתשובה לשאלה האם ניתן לשכנע את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שלא לתמוך בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, השיב ארדואן כי "עמדתו הנוכחית של פוטין כלפי סוריה מעודדת יותר מבעבר". לדבריו, בפגישתו עם הנשיא הרוסי בבאקו בירת אזרבייג'ן (בחודש יוני) ובשיחת טלפון שניהל עמו לאחר מכן הוא התרשם שפוטין אינו דוגל עוד בגישה לפיה רוסיה תתמוך בנשיא הסורי עד הסוף: "אני מאמין שהוא יכול לוותר על אל-אסד".

טורקיה ורוסיה ניצבות משני עברי המתרס בכל הנוגע למלחמה בסוריה: בעוד טורקיה דורשת במפגיע את סילוקו של בשאר אל-אסד, רוסיה שומרת לאורך תקופה ארוכה על נאמנות פומבית לבן חסותה הסורי בכל הנוגע למעמדו במסגרת ההסדר העתידי למשבר המתמשך.

על פי ידיעה המופצת ביממה האחרונה באתרים איראניים (ובשעה האחרונה גם באתר "אל-מנאר" של החזבאללה), ייתכן ופוטין לא השתהה זמן רב בטרם הגיב על התייחסותו של ארדואן אליו, שזכתה לפרסום באמצעי התקשורת ברחבי העולם.

על פי ידיעה זו, המסתמכת על דיווח ב- "Moscow Times" – עיתון בשפה האנגלית היוצא לאור במוסקבה – [וכפי שהוא מצוטט באתר AWDnews], פוטין נקט בצעד המנוגד לכללי הפרוטוקול הדיפלומטיים, כאשר זימן אליו באופן אישי את שגריר טורקיה ברוסיה אומיט ירדים. בשיחה ארוכה של כשעתיים הוא איים עליו, כי רוסיה תנתק באופן מיידי את קשריה הדיפלומטיים עם טורקיה אם ארדואן לא יפסיק לתמוך באנשי דאע"ש בסוריה.

במהלך השיחה הארוכה, פוטין מתח ביקורת חריפה על מדיניות החוץ הטורקית ועל התפקיד השלילי שהיא ממלאת בסוריה, עיראק ותימן – בתמיכתה בטרוריסטים הזוכים לסיוע מצידה של סעודיה. השיחה גלשה לחילופי דברים קשים. ירדים דחה את האשמותיו של פוטין, והטיל על רוסיה את האחריות למלחמת האזרחים המדממת בסוריה.

פוטין מצוטט עוד כמי שאמר: "תגיד לנשיא הדיקטטור שלך שהוא יכול ללכת לעזאזל יחד עם טרוריסטי דאע"ש שלו, ואני אהפוך את סוריה ל'סטלינגרד גדולה', היות וארדואן ובעלי בריתו הסעודים אינם [פחות] מרושעים מאדולף היטלר".

[מקור נוסף לידיעה מופיע במאמרו של גורדון דאף, המתפרסם היום באתר האמריקני veterans today. דאף מצטט ממקורות הקרובים לנשיא פוטין את המשפט האחרון באורח מעט שונה. לטענתו, פוטין אמר: "אנחנו מוכנים להפוך את סוריה לסטלינגרד גדולה עבור טורקיה ובעלי בריתה הסעודים והכנופיה המרושעת הקטנה שלהם של היטלרים"].

הדוב זועם? פוטין וארדואן, מוסקבה, יולי 2012 (kremlin, CC BY 3.0)
הדוב זועם? פוטין וארדואן, מוסקבה, יולי 2012 (kremlin, CC BY 3.0)

פוטין הוסיף והאשים את ארדואן בצביעות, בכך שהוא מטיף לדמוקרטיה ותוקף את ההפיכה במצרים [שהדיחה בקיץ 2013 את שלטון האח'ואן], ובה בעת הוא תומך בארגוני הטרור של המורדים הסורים הפועלים להדיח את הנשיא הסורי אל-אסד.

פוטין הבהיר, כי רוסיה לא תנטוש את הממשל הלגיטימי של סוריה, ותשתף פעולה עם בעלי בריתה איראן וסין כדי להגיע לפתרון פוליטי שיסיים את המלחמה בסוריה.

יודגש שוב: הידיעה אודות האולטימטום כביכול שנתן פוטין לטורקיה אינה מגובה, עד לשעה זו, במקורות נוספים התומכים בה מעבר למובא כאן.

(מקורות עזר: dailysabah; האתר האיראני "אל-עאלם"; סוכנות הידיעות האיראנית "פארס")