דיפלומטיית רמדאן: שיחת טלפון בין שליט קטר ונשיא איראן

אחד מסממניו המובהקים של חודש הרמדאן הינה התופעה שניתן לכנותה "דיפלומטיית רמדאן": החלפת מסרים ושיחות טלפון בין מנהיגי המדינות המוסלמיות באזור לרגל חודש הצום המוסלמי, גם כאשר מדובר במדינות שאינן רואות עין בעין מבחינה מדינית. הדוברים ידברו בדרך כלל בשבח הרמדאן ויזכירו את הצורך ו/או את הרצון לפיוס בילטרלי ו/או אזורי. האם מדובר במס שפתיים נימוסי בלבד או בניצול מושכל של לוח השנה ההיג'רי כדי לקדם אינטרסים מדיניים? יש לדון כל מקרה לגופו כדי לשפוט (לאחר מעשה) האם "דיפלומטיית רמדאן" זו שימשה כזרז שסייע בהבשלת התנאים לקירוב לבבות מדינתי.

דוגמה אחת מני רבות לכך ניתן למצוא בשיחת הטלפון שניהלו ביניהם ביום חמישי האחרון שליט קטר האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני ונשיא איראן חסן רוחאני. קטר ואיראן נעות בקטבים שונים של העולם המוסלמי: לא רק זהות סונית מול זהות שיעית, אלא גם אוריינטציה מדינית שונה נכון לצומת הזמן העכשווית: בעוד איראן תומכת בבשאר אל-אסד, קטר מסייעת לקבוצות מורדים הנלחמות נגדו. קטר גם הצטרפה לקואליציה בהובלת סעודיה הנלחמת במורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן.

מרכזה של שיחת הטלפון הלילית שניהלו שני האישים הוקדש לצורך לסיים במהלך הרמדאן את האלימות באזור.

האמיר הקטרי (מקור: Chuck Hagel, wikicommons, CC BY 2.0, cropped)
האמיר הקטרי (מקור: Chuck Hagel, wikicommons, CC BY 2.0, cropped)

האמיר תמים תיאר את הקשרים בין שתי המדינות כ"היסטוריים וחזקים". לדבריו, על אף חילוקי הדעות שקיימים בסוגיות מסוימות, "על שתי המדינות – כידידות, כאחיות וכשכנות – להתגבר על כל המכשולים". לדבריו, חיזוק היחסים הבילטרליים בין שתי המדינות יחזק גם את היציבות באזור. הוא הוסיף, כי בשל מעמדה איראן יכולה למלא תפקיד חשוב בהשכנת השלום, היציבות והביטחון באזור, וכי על הדיאלוג לבוא במקום האלימות השוררת בסוריה, עיראק ותימן.

הנשיא האיראני (מקור: Mojtaba Salimi, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
הנשיא האיראני (מקור: Mojtaba Salimi, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

הנשיא האיראני טען בדבריו כי כל מדינות האזור סובלות מתופעת הטרור, המהווה מכשול גדול לחיזוק היחסים ביניהן ולפיתוח האזור. הוא הביע צער על ההרג באזור, ואמר כי יש לשלב ידיים כדי לעצור את הקזת דמם של המוסלמים. רוחאני הצביע על הצורך בשיתוף פעולה בין מדינות האזור למען השלום והיציבות, והביע תקווה כי דווקא בחודש הרמדאן – חודש חיזוק קשרי האחווה והידידות בין המוסלמים – יסתיימו המאבקים והסכסוכים בין המדינות המוסלמיות, וישובו לשרור בהן שקט ויציבות. רוחאני הדגיש את הצורך בהגשת סיוע לנפגעי המלחמות בכל המדינות, בפרט בתימן, וקרא להגיע להסדר בעיותיו של האזור. בהיבט הבילטרלי הוא ציין, כי ישנה אפשרות טובה לקיום יחסים כלכליים ומדיניים בין איראן וקטר.

("אל-מנאר"; "אל-קודס אל-ערבי"; "אל-חיאת")