דקה קלה על: "בריגדות אל-אשתר" והמעורבות האיראנית בבחריין

משרד הפנים בבחריין הודיע אתמול על מעצרם של שנים עשר אנשים החברים בארגון טרור המתקרא "סראיא אל-אשתר" (בריגדות אל-אשתר) ועל סיכולה של "מזימת טרור" שכוונה כנגד המדינה. המעצרים בוצעו בשבוע שעבר.

בבחריין, המונה כמיליון וארבע מאות אלף תושבים, רוב האוכלוסיה הינה שיעית. מאז תחילת 2011 מתנפצים גלי מחאה שיעיים הדורשים לקבל יותר זכויות – פוליטיות ואחרות – אל מול עקשנות משטר המיעוט הסוני בהובלת בית המלוכה, שאינו בוחל באמצעים כדי לדכא את ההפגנות.

לצד ההפגנות והמחאות הבלתי אלימות ברובן – המונהגות על ידי תנועת האופוזיציה הגדולה "אל-ופאק" (ההסכמה) – פועלות בקרב השיעים קבוצות נוספות שאימצו דרכי מאבק אלימות ומסלימות, והמצהירות בגלוי על רצונן להפיל את המשטר המונרכי בראשותו של המלך חמד בן עיסא אאל ח'ליפה; "בריגדות אל-אשתר" היא אחת מקבוצות אלו. ארגון זה נחשף לראשונה ב- 27 באפריל 2013, כאשר פרסם הודעה ראשונה מטעמו בעמוד פייסבוק, ובה יצא נגד הדיכוי והפשעים – כהגדרתו – שמבצע בית המלוכה הסוני. קבוצה זו ביצעה לאורך השנים פיגועי טרור (בעיקר הטמנת פצצות), שכוונו כנגד כוחות הביטחון של הממלכה. בפיגוע שבוצע ב- 3 במרץ 2014 נהרגו שלושה שוטרים, ולמחרת הכריזה הממשלה על הקבוצה כארגון טרור.

סמל "בריגדות אל-אשתר" (צילום מסך מהטוויטר)
סמל "בריגדות אל-אשתר" (צילום מסך מהטוויטר)

"בריגדות אל-אשתר" קרויות על שמו של מאלכ אל-אשתר – מנאמניו של עלי בן אבו טאלב, האימאם הראשון של השיעה, אשר מונה על ידו למושל מצרים.

השלטונות בבחריין מאשימים את איראן (השיעית) בבחישה בענייניה הפנימיים של הממלכה, בהצתת המחאות בה ובהענקת תמיכה וסיוע פעילים לקיצונים המבצעים פעולות טרור.

בהודעתו הטלוויזיונית המפורטת מסר משרד הפנים פרטים על החקירה, מהם עולה כי שני מפקדי "בריגדות אל-אשתר" נמלטו לאיראן: אחמד יוסוף סרחאן (בן 26) וג'אסם אחמד עבדאללה (בן 39) הקימו את הארגון בסוף 2012, היו מעורבים בפעולות הטרור הראשונות שלו, וכן עסקו בגיוס פעילים נוספים.

מפקדי "בריגדות אל-אשתר" סרחאן ועבדאללה (צילום מסך מתוך הודעת משרד הפנים)
מפקדי "בריגדות אל-אשתר" סרחאן ועבדאללה (צילום מסך מתוך הודעת משרד הפנים)

עוד טוען משרד הפנים, כי סרחאן ועבדאללה פעלו בסוף 2014 להוצאתם של חברים בארגון לאימונים צבאיים בעיראק, שהתקיימו במחנות  של גדודי חזבאללה העיראקי. האימונים כללו ייצור פצצות, שימוש וטיפול בחומרי נפץ C4 ו- TNT, פירוק, הרכבה ותפעול של רובי קלצ'ניקוב ו- PKC, וכן מטולי RPG.

במסגרת ההודעה המיוחדת, הוקרנו הודאותיהם של חלק מהחשודים במיוחס להם.

האצבע הבחריינית המאשימה מופנית – ולא בפעם הראשונה – לעבר איראן. שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד אאל ח'ליפה, מיהר "לצייץ" בחשבון הטוויטר שלו את עיקרי החקירה: "בריגדות אל-אשתר – קיבלו את ההוראות מאיראן, התאמנו במחנות בעיראק, קלצ'ניקוב, RPG ו- C4. נתפסו לפני שביצעו את הטרור שלהם בבחריין". ב"ציוץ" נוסף הוא פנה לעיראק – "אשר אנו משתתפים עמה במלחמתה כנגד הטרור הדאע"שי והולכים עד הסוף כדי להגן עליה" – להפגין "עמידה רצינית" כלפי מי "שמממן ומבריח טרור לבחריין".

צילום מסך מתוך הודעת משרד הפנים
צילום מסך מתוך הודעת משרד הפנים