דקה קלה על: מתי יחול עיד אל-פיטר?מחכים לירח.

מגדי עאשור, יועצו של המופתי המצרי, הכחיש היום ידיעה שנפוצה ברשת החברתית "פייסבוק", לפיה יום מחר [שישי] נקבע באופן רשמי כיום הראשון של חג עיד אל-פיטר.

עיד אל-פיטר – חג הפסקת הצום – נחוג בתום חודש הרמדאן, במשך שלושת הימים הראשונים של חודש שוואל [החודש העשירי בלוח המוסלמי].

בדומה ללוח השנה היהודי, חודשי לוח השנה המוסלמי מבוססים על מחזור הירח – כלומר: הזמן בו הוא מבצע הקפה שלמה סביב כדור הארץ. מבחינה אסטרונומית, החודש הירחי נמשך כ- 29 יום וחצי, כך שאורכו בפועל (ז.א. בלוח השנה) של כל חודש יכול להיות 29 יום או 30 יום. [במאמר מוסגר יצוין, כי הלוח היהודי משלב בין מחזור הירח ובין מחזור השמש, וכדי 'לסגור' את הפער הנוצר בין שנת חמה (כ- 365 יום) ובין 12 חודשי לבנה (כ- 354 יום), נוצרות "שנות מעוברות", הכוללות 13 חודשים (שני חודשי אדר) – ישנן 7 שנים כאלו במחזור של 19 שנה. הלוח ההיג'רי, בניגוד לכך, מסתמך אך ורק על מחזורי הירח, ולכן חודש הרמדאן, כמו כל החודשים המוסלמים, יכול לחול בכל אחת מארבע עונות השנה].

בהודעה לעיתונות הבהיר עאשור, כי ההלכה האסלאמית דורשת לקבוע את סיומו של חודש הרמדאן ותחילתו של חודש שוואל על פי ראייתו בפועל של מולד הירח [כך גם נקבעת תחילתם של חודש הרמדאן ושאר חודשי הלוח המוסלמי]. הזמן הקובע לראיית מולד הירח הוא שקיעת החמה – אז מתחיל היום על פי האסלאם. לכן, גם אם על פי החשבון האסטרונומי החודש הבא צריך כבר להתחיל, אם מולד הירח עדיין לא נראה – תידחה תחילת החודש ביום אחד (ז.א. החודש המסתיים יהיה בן 30 יום ולא 29 יום בלבד).

היום [חמישי] חל יום ה- 29 של חודש הרמדאן. בכל הקהילות המוסלמיות ברחבי העולם יצפו הערב לפסיקותיהם של המופתים (בכל מדינה ומדינה – ההחלטה ההלכתית נקבעת באופן מקומי) כדי לדעת האם מולד הירח אכן נראה, חודש הרמדאן הסתיים ומחר יחל חג שבירת הצום; או שמא המולד לא נראה, ולכן יחול מחר יום צום נוסף, ועיד אל-פיטר יידחה ויתחיל רק בשבת.

***

עדכונים לגבי תחילת עיד אל-פיטר ברחבי המזרח התיכון ובמקומות שונים בעולם, בהתאם להודעות שנמסרו במהלך הערב מהרשויות הדתיות ההלכתיות השונות בכל מדינה:

מצרים, סוריה, ירדן, עיראק, לוב וטורקיה תחגוגנה כבר מחר את כניסת החג. כך גם בסעודיה, כוויית, בחריין, קטר, איחוד האמירויות הערביות ותימן.

הפלסטינים בישראל, ברצועת עזה ובשטחי הרשות הפלסטינית יחלו את החג מחר.

המוסלמים בצרפת יתחילו אף הם מחר את החג. כך גם בפיליפינים ובמדינות הבלקן, בסין ובמלזיה, באפגניסטן, באינדונזיה, באוסטרליה וביפן.

לעומת זאת, עומאן תיאלץ לחכות עוד יום אחד, ורק בשבת יחלו תושביה בחגיגות. כך גם בסולטנות ברוניי.

ובלבנון: המופתי הסוני של המדינה השייח' עבד אל-לטיף דריאן הודיע כי חודש שוואל יחל מחר, ועמו יתחיל עיד אל-פיטר. לעומתו, סגן יו"ר המועצה האסלאמית השיעית העליונה עבד אל-אמיר קבלאן הודיע כי היום האחרון של רמדאן יהיה מחר, והחג יחל רק בשבת.

(עודכן: 23:00)