דקה קלה על: ראאד סלאח, אבן תימיה והכלא כחוויה דתית-רוחנית

ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל (פלג שבנובמבר 2015 הוצא על ידי ממשלת ישראל אל מחוץ לחוק), השתחרר שלשום מכלא רמון לאחר ריצוי תשעה חודשי מאסר שנגזרו עליו בעוון הסתה לאלימות.

בהצהרה ראשונה שהעניק לתקשורת לאחר צאתו מהכלא אמר סלאח, בין היתר, כי במהלך תשעת חודשי המאסר הוא הספיק לקרוא שמונים ספרים, לכתוב ארבעה ספרים ולחבר 23 שירים.

ניצול הזמן הפורה של סלאח בכלא הישראלי מעורר הדים בקרב גולשים ברשתות החברתיות. חלקם מבטאים זאת באמצעות ציטוט מתוך אימרה המיוחסת לתיאולוג הסוני הנודע אבן תימיה (1328-1263).

אבן תימיה היה איש האסכולה החנבלית – האסכולה [מד'הב, ברבים: מד'אהב] הנחשבת למחמירה ביותר מבין ארבע האסכולות המשפטיות של האסלאם הסוני. בפרשנותו התיאולוגית והמשפטית, הוא נודע כיוצא דופן בקרב עמיתיו בני דורו, עליהם לא היסס למתוח ביקורת. הוא לא נרתע גם מעימותים עם השלטונות, ובשל כך 'זכה' במהלך חייו לשבת שנים ארוכות בבתי הכלא של השלטון הממלוכי בקאהיר ובדמשק. עמדותיו הנחרצות בדבר חובת הג'יהאד נגד שליט מוסלמי שאינו נוהג לפי עקרונות ההלכה (שריעה) ופסיקתו כי השיעים והעלווים הם כופרים שדינם מוות משמשות מצפן ומודל עבור תפיסות ותנועות אסלאמיסטיות וג'יהאדיסטיות באסלאם הסוני בן ימינו.

לאבן תימיה מיוחסת האימרה הבאה [המובאת במקורות שונים בגרסאות שונות, וכאן תובא בתרגום חופשי מורחב ומפרש]:

מה אויביי יכולים לעשות לי? גן העדן שלי נמצא בלבי – להיכן שאני הולך הוא עמי, ולא יעזבני; אם יכלאו אותי – הכלא יהיה עבורי מקום של התייחדות רוחנית עם אללה [ח'לוה]; אם יהרגוני – יהיה זה מות קדושים [שהאדה]; אם יגלו אותי מארצי –  יהיה זה בבחינת מסע רוחני [סיאחה].

בית כלא (תמונת אילוסטרציה, pixabay)
בית כלא (תמונת אילוסטרציה, pixabay)

אבן תימיה מביע באימרה זו את שלוות הנפש האמונית של האדם המוסלמי מול אויביו, המנסים בכל דרך לפגוע בו. על פי תפיסה זו, לא רק מות הקדושים במלחמה מול האויב, אלא גם ההתנסויות של כלא וגלות משמשות אמצעי להתעלות והיטהרות רוחנית.

תגובה רשתית מסוג שונה לדבריו של סלאח מגיעה מבעל חשבון טוויטר בשם sheriff, העוין את המשטר הסורי. שריף פונה אל הגולשים באמירה הבאה: השוו בין השייח' הלוחם ראאד סלאח, שכתב ספרים בבתי הכלא של הכיבוש הישראלי, ובין היחס לאסירים בבתי הכלא של [בשאר] אל-אסד, שחורג מעבר לכל ברבריות!

ובחזרה לסלאח: בתחילת השבוע הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמידו לדין באשמה של הסתה לאלימות ולטרור, ובשל תמיכה וחברות/פעילות בהתאחדות בלתי מותרת [=התנועה האסלאמית, שהוצאה כאמור אל מחוץ לחוק]. בכל מקרה, את חצי השנה הקרובה יעשה סלאח בישראל, זאת לאחר ששר הפנים אריה דרעי חתם על צו האוסר עליו לצאת מהארץ.