דקה קלה על: רסאן כנפאני, המרמרה וזיכרון היסטורי פלסטיני

ארגון החמאס נתון ביממה האחרונה לביקורת פנים-פלסטינית, וזאת בשל החלטה של משרד התרבות ברצועת עזה (שבשליטת החמאס) לשנות את שמו של בית ספר ברפיח.

ברשתות החברתיות נפוצה ידיעה, לפיה משרד החינוך החמאסי הורה לשנות את שמו של בית הספר היסודי לבנות על שם השהיד רסאן כנפאני ולקוראו מעתה על שם ה"מרמרה" – הספינה הטורקית שנטלה חלק במשט האוניות לעזה. המשט יצא לדרכו מטורקיה במאי 2010 במטרה לשבור את המצור על הרצועה. כוחות צבא ישראלים, שפעלו לעצור את הספינה בלב ים, נתקלו בהתנגדות אלימה; המשט הסתיים בתשעה הרוגים מבין נוסעי הספינה, בנוסף לפצועים בשני צידי המתרס.

רסאן כנפאני (יליד 1936, עכו) – סופר ומחזאי, עיתונאי ופעיל פוליטי בארגון "החזית העממית". בשנות השישים (של המאה העשרים) הוא התמקם בביירות, ושימש כדובר הארגון וכעורך בטאונו "אל-הדף" (=המטרה). ב- 8 ביולי 1972 נהרג כנפאני בהתפוצצות מכוניתו, ככל הנראה בפעולת חיסול שבוצעה על ידי ה"מוסד" הישראלי. מתוך נסיונו האישי כפליט (שנאלץ לעזוב את פלסטין עם משפחתו ב- 1948), וכחלק בלתי נפרד מהווייתו ותפיסתו הפוליטיות, הרבה כנפאני לכתוב על מצבם של הפליטים הפלסטינים, תחושותיהם, הזכרונות שהשאירו מאחוריהם, ועל מאבקם לשיבה.

"סמל תרבות ההתנגדות": גרפיטי פלסטיני לדמותו של כנפאני, תמונת ארכיון (Justin McIntosh, wikicommons, CC BY 2.0)
"סמל תרבות ההתנגדות": גרפיטי פלסטיני לדמותו של כנפאני, תמונת ארכיון (Justin McIntosh, wikicommons, CC BY 2.0)

חבר הוועד המרכזי של "החזית העממית" מוחמד מכאוי מיהר לגנות את החלטת המשרד העזתי, וקרא לביטולה המיידי. לדבריו, מדובר בעלבון להיסטוריה של העם הפלסטיני, לקורבנותיו ולסמל אותו מהווה כנפאני.

בראיון לפורטל הפלסטיני "אל-הדף", ציין מכאוי כי בית הספר ברפיח קרוי על שמו של כנפאני מזה עשר שנים, ולכן ההחלטה שקיבל משרד החינוך מעידה על בורות ביחס לתרומתו של כנפאני למאבק הפלסטיני. אפשרות אחרת שהועלתה על ידי מכאוי היא שמדובר בהחלטה מכוונת, שנועדה להקנות למוסדות החינוך צביון מפלגתי אחיד או אידיאולוגיה דתית מסוימת.

בכיר "החזית העממית" הבהיר כי ביקורתו אינה באה לפגוע בכבוד שתנועתו רוחשת למתי "המרמרה", "אך אף אחד לא יוכל להחליף את שמו של השהיד הסופר רסאן כנפאני או להשמיטו, היות שספרותו ומאבקו מילאו את העולם לאורכו ולרוחבו, והוא היה מאלו שהביאו את הסוגיה הפלסטינית לעולם כולו".

באתר "החזית העממית לשחרור פלסטין" התפרסם אתמול מאמרו של נסאר איבראהים. בלשון פיוטית למדי, ותוך שהוא עושה שימוש בשמות יצירותיו של כנפאני, תוקף הכותב בחריפות את החמאס על ההחלטה, אשר מבזה לדעתו את רוח ההתנגדות הפלסטינית, הבאה לידי ביטוי בדמותו של כנפאני:

"מנהיגיה של תנועת החמאס אולי לא נולדו עדיין ביום בו פוצצו הציונים את רסאן כנפאני לפני ארבעים שנה. טיפשים אלו המתקלסים בדמם של השהידים שלנו!

הוי עזה של הכבוד. רסאן כנפאני זה, אשר דמו עדיין שומר על רוחה של פלסטין, ושט בחופייך כל ערב כדי להבטיח את גחלת הרוח וההתנגדות. כיצד את מרשה להם לזלזל ברוחה של פלסטין? כיצד את מתירה להם לבזות את 'אום סעד', את 'הגברים והרובים'? איך את מאפשרת להם לפגוע ב'ארץ התפוזים העצובים'? כיצד תחשי כלפי מי שרוצח בפעם השנייה את 'גברים תחת השמש'? כיצד תרשי להם, הוי עזה של הרוח וההתנגדות, להפוך אותך ל'עולם שאינו לנו'? איך? איך? איך?

התנערי, הוי עזה של פלסטין, ואמרי להם – מי שלא יהיו – כי רסאן כנפאני הוא רוחה של עזה והדופק של כבודה… רסאן כנפאני, שעטו ורוחו עדיין מרחפים מעל חופינו ומבשרים לנו תקווה…

הוי עזה, את סמל ההתנגדות ושלהבתה, את תרבות ההתנגדות, וכיצד תאפשרי להם לרצוח את סמל תרבות ההתנגדות?… רסאן כנפאני לא יעזוב את חופי עזה עד שישוב לבית הספר שלו ברפיח…".

כדי להזכיר ולהדגיש את הקשר העמוק של כנפאני לרצועת עזה, פרסם אתמול אתר "החזית העממית" סיפור קצר שלו מ- 1956 בשם "מכתב מעזה". תוכן הסיפור: תושב עזה כותב לחבר ילדותו משכונת א-שג'אעיה בעיר, שהעתיק את מקום מגוריו לארה"ב. הוא מיידע אותו כי החליט לבסוף שלא לעזוב את עזה, וקורא לו לשוב אליה.

גם איש הפת"ח סופיאן אבו זיידה גינה את ההחלטה, המהווה לדבריו פגיעה בוטה בהיסטוריה הפלסטינית. הוא קרא לבטל באופן מיידי את ההחלטה "הפוגעת בתנועת החמאס לפני שהיא פוגעת בכלל הפלסטיני".

הודעת גינוי יצאה היום גם מ"איגוד הסופרים הפלסטינים".

ואילו משרד החינוך העזתי הכחיש אתמול מכל וכל את הידיעה אודות שינוי שם בית הספר. בהצהרה לעיתונות שנמסרה אתמול על ידי זיאד ת'אבת, האחראי על המשרד ברצועה, נטען כי בית הספר לבנים ברפיח על שם כנפאני יישאר כפי שהוא. לדבריו, השם "מרמרה" יינתן לבית ספר חדש הסמוך אליו אך נפרד ממנו לחלוטין, אשר מיועד לבנות ונפתח רק השנה. ת'אבת הוסיף, כי לא ניתן להסיר את שמו של כנפאני, הנחשב לסמל לאומי ומהפכני, וכי משרד החינוך פועל להנציח את הסמלים המהפכניים, המתנגדים והלאומיים באמצעות קריאת בתי ספר על שמם.

ת'אבת ביקר היום בבתי הספר על שם כנפאני וה"מרמרה", וחזר במהלכו על תגובתו מאתמול.

(מקורות: "אל-הדף"; אתר "החזית העממית לשחרור פלסטין"; "ספא"; "ערבי 21"; אתר "24", איחוד האמירויות הערביות; PNN; "פלסטין")