דקה קלה על: שנתיים לפיזור הפגנת "ראבעה" ומעצרו של איש תקשורת מצרי

אתמול ציינה מצרים שנתיים לפיזורן של הפגנות המחאה המרכזיות של "האחים המוסלמים" בכיכר "ראבעה אל-עדוויה" ובאזור "נהדת מצרים" בקאהיר (מוקד נוסף שפוזר היה בכרדאסה).

לאחר הדחתו מתפקידו של הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי, פתחו האח'ואן ביולי 2013 בהפגנות ובמחאות, שכללו, בין היתר, חסימת צירי תנועה ושביתת-שבת בכיכר "ראבעה אל-עדוויה" ובכיכר "א-נהדה" שבקאהיר. ב- 14 באוגוסט פשטו כוחות צבא ומשטרה על המחנות המרכזיים של המחאה ופיזרו בכוחניות רבה את המפגינים. על פי האומדן הרשמי של הרשויות במצרים, בפינוי האלים נהרגו למעלה מ- 600 איש ונפצעו כ- 4000. האח'ואן טוענים, כי נהרגו למעלה מ- 2000 איש. "ראבעה" הפך לסמל המאבק נגד "משטר ההפיכה" של א-סיסי, כפי שהוא מוגדר על ידי מתנגדי המשטר.

בנוסף לעיסוק של המדיה המצרית בהפגנות מתנגדי המשטר לציון יום השנה ל"ראבעה", מוקד עניין מרכזי נוסף היה מעצרו של איש התקשורת תאופיק עכאשה.

עכאשה, בעליו של ערוץ הטלוויזיה המצרי הפרטי "אל-פראעין", ידוע כאישיות טלוויזיונית בעלת לשון חדה למדי. הוא מופיע בקביעות בתוכנית "מצרים היום" המשודרת בערוץ, בה הוא שוטח את עמדותיו בענייני השעה, ועושה זאת לא אחת בהתבטאויות נוקבות ולא שגרתיות, ובצורה צבעונית.

עכאשה ידוע כאחד מתומכיו הנלהבים של השלטון במצרים. בקיץ שעבר, במהלך המלחמה בין ישראל והחמאס (מבצע "צוק איתן"), הוא תקף בחריפות את החמאס (המואשם על ידי מתנגדי האח'ואן במצרים בשיתוף פעולה עם "האחים המוסלמים"). הוא טען, כי הארגון גרם נזק חמור לעניין הפלסטיני בשל חטיפתם (שהתבררה לאחר מכן כרצח) של שלושת הנערים הישראלים – פעולה שהובילה למסע מעצרים נרחב נגד אנשי חמאס בגדה המערבית, ובהמשך התגלגלה לעימות הנרחב בעזה. עכאשה הוסיף, כי על החמאס לשלם את המחיר על הפתיחה במלחמה. במהלך דבריו הוא נופף בנעל בית ו"חבט" באמצעותו באופן סמלי בחמאס – פעולה הנתפסת כעלבון. (יצוין, כי עכאשה לא היה היחיד בין אנשי התקשורת במצרים שנקטו בקו דומה כנגד החמאס. מבקרי קו זה הדביקו לו ולדומיו את הכינוי "הציונים הערבים"). למרות תמיכתו במשטר, עכאשה אינו מהסס למתוח ביקורת על בכירי שלטון שונים.

בלילה שבין חמישי ושישי נעצר עכאשה על ידי כוח משטרתי בצאתו מ"עיר הפקת המדיה המצרית" (Egyptian Media Production City, EMPC), מתחם האולפנים בו משודרת תוכניתו, והובל לתחנת משטרה באזור נאסר-סיטי בקאהיר. ערוץ "אל-פראעין", שמסר את הדיווח על כך, ציין כי עכאשה נעצר ללא כל סיבה.

התמונה החלה להתבהר במקצת לאחר ראיון שהעניקה רדא אל-כרדאוי, גרושתו של עכאשה, לאתר המצרי "אל-וטן". אל-כרדאוי, מגישת טלוויזיה, טענה כי עכאשה נעצר בשל פסק דין חלוט בתביעת דיבה אותה הגישה נגדו. לדבריה, היא הגישה את התביעה לאחר שעכאשה השמיץ אותה במהלך אחת מתוכניותיו: הוא טען כי היא משתייכת לארגון "אל-קאעדה" או לדאע"ש, וכי נשלחה על ידם כדי לנסות ולהורגו. על עכאשה נגזרו שישה חודשי מאסר.

אל-כרדאוי ציינה, כי הגישה תביעה נוספת נגד עכאשה בשל התכחשותו לאבהותו על בנם המשותף יוסוף בן השבע וסירובו לשלם עבורו דמי מזונות. מדובר בסכום מצטבר של כ- 600 אלף לירות מצריות.

עובדים בערוץ "אל-פראעין" הגיעו אתמול אל תחנת המשטר ב"נאסר-סיטי" כדי למחות על המעצר ולהביע את תמיכתם בעכאשה. בין הבאים היתה גם חיאת א-דרדירי, המופיעה לצידו של עכאשה כמגישת התוכנית "מצרים היום". א-דרדירי טענה בפני כלי התקשורת, כי עכאשה סובל מלחץ דם, מסוכר ומבעיות בלב, וכי המשטרה מונעת כל אפשרות ליצירת קשר עמו, כך שלא ניתן לדעת האם הוא מקבל את הטיפול המתאים למצבו. (הגרושה אל-כרדאוי אמרה, אגב, כי עכאשה "מנפח" את העניינים כדי להציג עצמו כ"מנהיג האומה הנרדף על ידי הממשלה").

האתר הפרו-אח'ואני "כלמתי" הוסיף, כי בהגיעה אל תחנת המשטרה נשכבה א-דרדירי על הקרקע ואמרה כי לא תצא ללא עכאשה. היא תקפה את שר הפנים מג'די עבד אל-רפאר (האחראי על המשטרה) בשל המעצר, וקראה להדחתו.

ביקורת דומה הוטחה באל-רפאר בעמוד הפייסבוק של ערוץ "אל-פראעין". בפוסט שפורסם בו, הותקף השר על "ניפוץ אחדות השורה הלאומית", כפי שמתבטאת ב"חטיפתו… של אחד מהסמלים החשובים של מהפכת ה- 30 ביוני [=2013, הדחת מוחמד מורסי], [דווקא] ביום הזיכרון לפיזור שביתת-השבת הטרוריסטית של האח'ואן".

בתוכנית ששודרה בערוץ אתמול ואשר עסקה בפרשה, נטען כי במעצרו של עכאשה, העניק שר הפנים לאח'ואן "עובדי השטן" מתנה לרגל יום האזכור של ה- 14 באוגוסט.

עורך ערוץ "אל-פראעין" עז אל-אטרוש, המקורב לעכאשה, טוען כי הגורם למעצר היא הביקורת שמתח עכאשה בימים האחרונים על שר הפנים. בהצהרה לתקשורת הוא הביע תדהמה על ביצוע המעצר דווקא ביום האזכור של פיזור שביתת-השבת ב"ראבעה", כאילו עכאשה מהווה "סכנה לביטחונה הלאומי" של מצרים.

עבר את הגבול? עכאשה, ארכיון
עבר את הגבול? עכאשה, ארכיון

ואכן, בחלק מכלי התקשורת עולות תהיות על עיתויו של המעצר דווקא אתמול, וזאת לנוכח העובדה כי אין מדובר בגזר דין חדש. אתר "ערבי 21", המוביל בדיווחיו קו אנטי-משטרי, טוען כי התובע הכללי הקודם של מצרים הישאם ברכאת (שנרצח בהתנקשות בחייו בסוף חודש יוני), הורה על הקפאת יישומו של גזר הדין כנגד עכאשה, אך לאור המעצר מסתבר כי "המשטר הפך מבן בריתו לאויבו".

ג'מאל סולטאן, עורך האתר הפרו-אח'ואני "אל-מסריון", מעלה שתי אפשרויות למעצרו של מי שידוע כבן-חסות של המשטר, שבמשך שנים גזרי דין נגדו אינם מיושמים. האחת, כפי שהוזכר לעיל – בשל ביקורתו של עכאשה על שר הפנים; והשניה, לפיה עיתוי המעצר נובע מתוך הרצון להסיח את דעתה של המדיה המקומית והבינלאומית מיום השנה לפיזור האלים של שביתת-השבת האח'ואנית ולהעסיקה בדיון בסוגיה מסעירה אחרת. סולטאן מעיר בציניות, כי אין אף אחד שחושב כי "החוק התעורר פתאום והקיץ משנתו הארוכה", וברור לכל כי אין מדובר במעצר הנובע מהרצון ליישם את גזרי הדין נגד עכאשה.

משרד הפנים המצרי, מצידו, מכחיש את הטענות כי מדובר במעצר פוליטי. אבו בכר עבד אל-כרים, עוזרו לענייני תקשורת של שר הפנים, אמר כי המעצר לא בוצע על רקע הביקורת כנגד אל-רפאר, אלא בשל גזרי הדין כנגד עכאשה שיש לבצעם. הוא מסר, כי עכאשה הועבר לבית הכלא "טורה" בקאהיר.

אתר "ערבי 21" מדווח, כי גם היום נמשכה הגעת תומכיו של עכאשה אל תחנת המשטרה בה הוא עצור. הם קראו קריאות נגד המעצר הפוליטי, לטענתם, ודרשו את שחרורו של עכאשה.

נחזור, לסיום, לגזרת המאבק בין בני הזוג הגרושים: עורך דינו של עכאשה, ח'אלד סולימאן (המשמש כיועץ המשפטי של ערוץ "אל-פראעין"), כינס אתמול מסיבת עיתונאים מתוך תחנת המשטרה והקריא הודעה מטעמו של מרשו, בה מתנצל עכאשה על הדברים שאמר כנגד גרושתו. זאת בניסיון להפיס את דעתה של אל-כרדאוי, בכדי שתמשוך את התביעה נגד בעלה לשעבר.

אך אל-כרדאוי מסרבת להתרצות: בראיונות לתקשורת היא דורשת היום, כי צוות ההגנה של בעלה לשעבר יכנס "מסיבת עיתונאים עולמית, בה יהיו נוכחות סוכנויות הידיעות הבינלאומיות", ובמסגרתה תוקרא התנצלותו של עכאשה. בנוסף היא דורשת כי עכאשה יכיר בבנם, ויתחייב לשלם את דמי המזונות.

הערב התראיינה אל-כרדאוי בערוץ הטלוויזיה "אל-עאסמה". במהלך הראיון, שלווה בדמעות, אמרה אל-כרדאוי כי היא רוצה להגיע לפיוס עם עכאשה ולפתור את המשבר, אך רק באופן שישמור את כבודה, "ולפני כן את כבודו של בני".

("אל-וטן"; "אל-יום א-סאבע"; cairo portal; "תחריר"; "ערבי 21")