דקה קלה על: תעלת סואץ החדשה, חוסני מובארכ והמאבק על הזיכרון ההיסטורי

בעוד שלושה ימים תציין מצרים את פתיחתה הרשמית של תעלת סואץ החדשה.

לקראת האירוע, נתלו בימים האחרונים כרזות פרסומת רשמיות בתחנות הרכבת התחתית, על הרכבות ובכיכרות. בכרזות מוצגים נשיאי מצרים לשעבר גמאל עבד א-נאסר ואנואר א-סאדאת לצידו של הנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי.

ומי אינם מופיעים? מוחמד מורסי וחוסני מובארכ.

דחיקתו הסמלית של מובארכ מחגיגות פתיחת התעלה (וגם הממשית – הוא לא יטול חלק בטקס) מחזירה שוב לכותרות את הדיון הציבורי, המתנהל בין היתר בכלי המדיה השונים, על מקומו של הנשיא לשעבר בזיכרון הלאומי וההיסטוריוגרפי של מצרים.

עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא", שנפתח ב- 2011, משמש כפלטפורמה לתביעת עלבונו של מובארכ ולהגנה על שמו, מול מה שנתפס על ידי תומכיו כמהלך שלטוני מאורגן למחוק את תרומתו רבת השנים למדינה המצרית – בין היתר, הבנייה והפיקוד על חיל האוויר המצרי לאחר התבוסה לישראל ב- 1967 והשגת "נצחון אוקטובר" (מלחמת 1973), והחזרתו של חצי האי סיני לחיקה של מצרים עד הסנטימטר האחרון.

בתחילת השבוע שעבר פורסמה בעיתון "אל-אח'באר" קריקטורה, המראה את עבד א-נאסר וא-סאדאת, ומימינם הח'דיו איסמאעיל – שליט מצרים שבימיו נחנכה תעלת סואץ (ב- 1869) – כשהם מברכים את הנשיא הנוכחי א-סיסי לרגל ההישג המרשים של הקמת תעלת סואץ החדשה.

איפה חוסני? (צילום מסך, עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא")
איפה חוסני? (צילום מסך, עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא")

עמוד הפייסבוק המגן על מובארכ מיהר לפרסם פוסט, המוחה על השמטתו מ'מפגש הפסגה ההיסטורי'. לטענת הפוסט, היה צריך להכניס את מובארכ לקריקטורה, וזאת בשל תרומתו הממשית לפיתוחה ולהגברת חשיבותה של התעלה: בימיו היא הורחבה והועמקה מספר פעמים, ובכך גדלו באופן ניכר הכנסותיה של מצרים ממנה.

טיעונים דומים משמיעים תומכיו של מובארכ ביחס לכרזות הפרסומת. איש התקשורת אחמד מוסא קרא (שלשום, בתוכניתו "על אחריותי" המשודרת בערוץ הטלוויזיה "סדא אל-בלד") שלא להשמיט חלקים מההיסטוריה המצרית. הוא תהה מדוע לא מעלים על נס את תפקידו של מובארכ בהרחבתה של התעלה, ואמר כי אין כל סיבה להתעלם ממנו היות והוא לא בגד בארצו. הוא הוסיף, כי ההיסטוריה לא תמחק את תפקידו של מובארכ כמי שהפך את תבוסת חיל האוויר המצרי ב- 1967 לניצחון במלחמת 1973.

במאמר שפורסם אתמול ב"אל-מסרי אל-יום", טען העיתונאי עבד א-נאסר סלאמה כי שלט החוצות מתעלם משלושים שנה בהיסטוריה של מצרים [שנות שלטונו של מובארכ], לקוי מבחינה מוסרית בכך שהוא מטעה את העם המצרי, ופגום מבחינה חברתית בשל כך שהוא מעורר איבה פנים-מצרית. הכותב חוזר על טיעונים דומים בנוגע לתרומתו של מובארכ למצרים בכלל ולתעלה בפרט, ומבהיר: "אנחנו יכולים לסלף את ההיסטוריה לזמן מה, אך בשום פנים ואופן לא נוכל להמשיך בסילוף זה לאורך זמן".

השחקן והכותב המצרי תאמר עבד אל-מונעם קרא אתמול (בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו) לנשיא מצרים א-סיסי להתערב מיד בפרשה ולסיים את "הפארסה", כלשונו, הטמונה בעצם הסרת שמו ותמונתו של מובארכ מחגיגות התעלה החדשה. עבד אל-מונעם טען כי מדובר ב"אי צדק", ב"סילוף", ב"חרפה גדולה" וב"פשע", שמי שאחראי לו עשה זאת מתוך מחשבה שא-סיסי יהיה שבע רצון מכך: "זהו דבר שאיני מאמין בו, ואף אדם בר-דעת אינו מאמין בו".

עבד אל-מונעם השתתף אתמול בתוכניתו של ואאל אל-איבראשי "עשר בערב", המשודרת בערוץ "דרים 2", ואשר הוקדשה לסוגיה. במהלך התוכנית הצדיק חבר הפרלמנט לשעבר אל-בדרי אל-פרע'לי (בשיחת טלפון) את השמטת שמו של מובארכ מחגיגת התעלה. הוא טען כי אין לתלות את תמונתו של מובארכ על גדות התעלה, היות ששמו "נמצא בלימאן טורה" [בית כלא בקאהיר]. הוא הוסיף, כי "בית משפט הורה להוציא אותו להורג מבחינה אידיאולוגית והיסטורית". עבד אל-מונעם הגיב בזעם על דברים אלו, אמר כי מדובר בהתבטאויות בלתי מוסריות ובשמחה לאיד מבישה, ונטש את האולפן.

במהלך הדיון התעמת עבד אל-מונעם גם עם חמדי אל-פח'ראני, אף הוא חבר פרלמנט לשעבר. אל-פח'ראני אמר בלעג, כי אם תמונתו של מובארכ תיתלה – יש לתלות גם את תמונתו של הנשיא האח'ואני מוחמד. לדבריו, שניהם גרמו נזק למצרים.

ועוד מתוך עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא". העמוד פרסם אתמול את הקריאה הבאה:

"מתוך אמונתנו, שהאומה שאינה מכבדת את ההיסטוריה שלה היא אומה ללא הווה או עתיד. ולאור הזיוף הפומבי לו כולנו עדים והמחיקה המכוונת של ההיסטוריה של אדם שמסר את חייו לשירות מצרים… וכאילו שלושים שנה בהם שלט אדם זה היו חזיון תעתועים, וכאילו פתאום עברנו מתקופת הנשיא המנוח א-סאדאת לתקופת הנשיא הנוכחי א-סיסי.

לכן, אנו קוראים לכל מצרי מושרש שאינו מקבל את סילוף ההיסטוריה של ארצו ואינו שבע רצון מכך, לתלות את תמונתו של הנשיא מובארכ בכל מקום ממנו הוסרו תמונתו או שמו, [וזאת] תחת הססמה של מסע 'לא לזיוף ההיסטוריה'…".

והנה – בתמונה זו, אזרח מצרי שנטל יוזמה, ומביע מחאה מקורית על סילוקו של מובארכ משלט החוצות, באמצעות הוספה עצמאית של תמונתו.

(צילום מסך, עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא")
(צילום מסך, עמוד הפייסבוק "אני מצטער, הנשיא")
"שלושים שנה" (שער ספרו של שעבאן. צילום מסך, עמוד הפייסבוק "מצטער, הוי הנשיא")
"שלושים שנה" (שער ספרו של שעבאן. צילום מסך, עמוד הפייסבוק "מצטער, הוי הנשיא")

ולסיום: עמוד הפייסבוק הודיע אתמול על צאתו לאור של ספר חדש: "שלושים שנה" של עמרו שעבאן, העוסק בעין אוהדת בתקופת נשיאותו של חוסני מובארכ (2011-1981). ספר, שלדברי עמוד פייסבוק זה יוצא לאור "בזמן בו המדינה, התקשורת שלה, עיתונאיה וסופריה טורחים למחוק שלושים שנה מההיסטוריה של מצרים ולעוות כל הישג מתקופתו של הנשיא מובארכ". בקרוב בחנויות ובספריות.

(מקורות: עמוד הפייסבוק של תאמר עבד אל-מונעם, עמוד הפייסבוק "מצטער, הוי הנשיא"; "אל-וטן"; "אל-פג'ר"; "א-דוסתור")