האופוזיציה בטורקיה: המשטר אוסף מידע מודיעיני באמצעות ארגון חשאי ובלתי חוקי

"מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה – טוענת כי יש בידיה מסמך המעיד על כך שהמשטר הטורקי אוסף מידע מודיעיני באמצעות ארגון חשאי ובלתי חוקי.

סגן יו"ר ה- CHP ודובר המפלגה, בולנט טזקן, חשף שלשום (רביעי) בפומבי את המסמך במסיבת עיתונאים לאחר ישיבת הוועד המרכזי של מפלגתו. מדובר במסמך משפטי העוסק בחקירות המתנהלות בטורקיה נגד תנועתו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן – תנועה המואשמת על ידי המשטר הטורקי באחריות לנסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016. טזקן טען כי במסמך ישנה התייחסות לארגון בלתי ידוע בשם "היחידה הנשיאותית לביטחון לאומי", ומצוין בו כי בית משפט פנה לגוף זה בבקשה לקבל מידע מודיעיני. לדברי טזקן, "אין גוף בשם זה. אין ארגון כזה, הוא לא הוקם באופן חוקי", ומדובר בפעולה בלתי חוקית של איסוף מודיעין על ידי גוף בלתי מוכר שהוקם, כך נראה, באופן פרטי.

טזקן הפנה, למעשה, את האצבע המאשימה בנוגע להקמתו של ארגון המודיעין החשאי לעברו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן – שהיחידה העלומה כפופה, לכאורה, לשליטתו – והוסיף כי "לאורך כל ההיסטוריה, דיקטטורים תמיד הקימו גופי מודיעין פרטיים". לדבריו, מדובר באינדיקציה לתהליך הקמתה של "מדינה מקבילה חדשה" בתוך המדינה הטורקית. הוא דרש מהגורמים השלטוניים – ובפרט ארדואן (שהינו גם מנהיג מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת, ה- AKP), ראש הממשלה בינאלי ילדרים ושרי המשפטים והפנים – לספק הסברים מיידיים בנוגע לגוף הבלתי מוכר.

בתגובה לדבריו של טזקן, פרסמה משטרת טורקיה הודעת הכחשה השוללת את קיומו של גוף בלתי חוקי הקרוי "היחידה הנשיאותית לביטחון לאומי". על פי ההודעה, מדובר במונח מקוצר לשמה של יחידה בשם "אגף היחידה לפשעים נגד הביטחון הלאומי", שהוקמה במאי 2016 כיחידת-בת של המחלקה נגד הברחות ופשע מאורגן (KOM). המשטרה מוסיפה, כי לו טזקן היה פונה מלכתחילה בבקשה לקבל את המידע האמור – היא הייתה מספקת אותו.