"האיראני הטוב, האיראני הרע" / פרופ' עוזי רבי

"אני לא מאמין שאנחנו הולכים לכיוון של מלחמה אזורית", הכריז שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, בהתייחס למתיחות מול ישראל שהתגברה בשבועות האחרונים. במקביל ממשיכים להדהד איומיהם של מפקדי "משמרות המהפכה" על "השלכתה של ישראל למימי הים התיכון".

למי להקשיב? לא מן הנמנע שמדובר במאבק אסכולות. ניתן להניח שהאגף היותר מתון בקרב מקבלי ההחלטות (רוחאני הנשיא וזריף שר החוץ) – החשוף בפני ביקורת ציבורית גואה מבית על רקע מציאות כלכלית קשה בחריפותה – מצדד בסדר עדיפויות אחר, שתכליתו בהעתקת דגש לאיראן פנימה ופחות לזירות חוץ.

"משמרות המהפכה", לעומת זאת, בונים לעצמם פרויקט אימפריאלי במזרח התיכון והשתלחות בישראל הוא שם הקוד שלו. כך, הם מאמינים, ניתן לחזק את מעמדם מבית ומחוץ. מכיוון שבידם שליטה אימתנית במוסרות הכלכלה והפוליטיקה באיראן, כדאי להקשיב להם רוב קשב.

לא מלחמה אזורית: שר החוץ האיראני זריף (Tasnim, CC BY 4.0)
לא מלחמה אזורית: שר החוץ האיראני זריף (Tasnim, CC BY 4.0)

יתרה מזו, הצהרות סותרות בו זמנית הינן השם האמצעי של הדיפלומטיה האיראנית. אומנות הדיפלומטיה האיראנית בנויה מאז ומתמיד על "תזמורת בשני קולות", לעיתים שלושה, ויותר משהיא מבטאת חילוקי דעות הינה אמצעי לשדר כלפי קהל עולמי מגוון מספר אפשרויות לגבי "מיהי איראן".

אך בשורה התחתונה אין להתבלבל. מרחב ההכחשה בין איראן לישראל נסדק לחלוטין, וישראל נמצאת בחיכוך ישיר עם איראן. ברור לחלוטין שכל מה שקורה בסוריה מקרין על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

ערנות וזהירות? ודאי שכן. כשעל הכף מונחת יוקרתו של המשטר האיראני, "משמרות המהפכה" יבקשו ודאי בכל דרך להשיב לכאורה לישראל כגמולה.

מלחמה כוללת? נראה שלא! איראן אינה רוצה בכך, וגם לא ישראל. כל הצדדים הנלווים לא יצאו נשכרים מכך, החל מבשאר שעלול לאבד את כסאו (וישראל אמנם בזהירות רמזה על כך) והרוסים שיכולים "לממש רווחים" בסוריה רק במצב של יציבות יחסית.

לכן, נחזה במלחמת מלים יוקדת ובהתלקחות נקודתית אחת ל… ישראל, כפי שאמרנו, תמשיך להעניק לאויביה "חומר למחשבה" בדמות פעולות חודרניות ונקודתיות במזרח התיכון, אולי מחוצה לו, שתכליתן להבהיר לכל המשתעשע ברעיון השמדתה של מדינת ישראל כי הוא מכלה כוחותיו לריק ושכרו יֵצא בהפסדו.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)