האם נשיאי ארה"ב וטורקיה יחנכו יחד מסגד בארה"ב?

האתר הטורקי "יני שפק" דיווח בשבוע שעבר, כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן יגיע בקרוב לארה"ב כדי לחנוך יחד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה את פתיחתו הרשמית של מסגד, קרוב לוושינגטון הבירה.

המסגד הינו חלק ממרכז לדת ותרבות אסלאמית הנמצא בלנהאם, מרילנד. הפרויקט נקרא במקורו "המרכז הטורקי-אמריקני לתרבות וציוויליזציה" [Turkish American Culture and Civilization Center]. מדובר ביוזמה משותפת של המינהל לעניינים דתיים [במקור בטורקית: Diyanet İşleri Başkanlığı] – הגוף האחראי בטורקיה על אספקתם וניהולם של שירותי הדת בטורקיה – ושל מרכז התרבות הטורקי-אמריקני [Turkish American Culture Center], גוף לא-ממשלתי [NGO] שמרכזו בלנהאם אשר הוקם ב- 1993 ומשרת את תושביה המוסלמים (וביניהם הטורקים) של ארה"ב.

במאי 2013 הגיע ארדואן כדי להניח אבן פינה סמלית למרכז, שבנייתו החלה כבר בספטמבר 2011. עלות הבנייה הסתכמה בכ- 100 מיליון דולר. המרכז נושא כעת את השם "המרכז הדתי של אמריקה" [Diyanet Center of America – DCA].

המתחם המפואר שהוקם במרילנד נועד לשמש כמקום מפגש קהילתי, תרבותי ודתי עבור מוסלמים ממוצא טורקי ואחרים המתגוררים במטרופולין של וושינגטון. בפעילותו של המרכז מושם דגש על קידום ערכיה וסגנונותיה התרבותיים של הציוויליזציה הטורקית. הוא משתרע על כ- 60 דונם, וכולל חמישה מבנים. המסגד החדש הנמצא במתחם מיועד לאכלס למעלה מ- 700 מתפללים, וצורת בנייתו משקפת את עבודותיו של מימר סינאן, האדריכל העות'מאני הנודע בן המאה ה- 16.

עוד מהפונקציות הכלולות במתחם: מרכז תרבות הכולל אולם תערוכות, אולם כנסים ל- 200 מוזמנים, ספריה ומעבדת מחשבים, בית מרחץ טורקי מסורתי (חמאם) ובית הארחה, מסעדה המציעה אוכל טורקי מסורתי, בית קפה טורקי מסורתי, ובנוסף חנויות מתנות, בריכה ומרכז ספורט. כמו כן נבנה במקום פרויקט מגורים. לשירות הבאים עומד חניון תת-קרקעי.

היומון הטורקי "ג'ומהורייט" טען שלשום, כי הפרסום ב"יני שפק" – הידוע בתמיכתו בארדואן ובממשלה בראשות מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) – אינו נכון. לדבריו, בתשובה לשאלה שהפנה לדובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב מארק סטרו, שלח סטרו תגובה בכתב לפיה הבית הלבן לא הוציא כל הצהרה חדשה מעבר לזו שנמסרה לאחר שיחת הטלפון שערכו ארדואן ואובמה ב- 18 בדצמבר (ואשר עסקה, על פי הודעת הבית הלבן, בכניסתם של כוחות טורקיים לצפון עיראק ובמאבק בדאע"ש).

בחודש ספטמבר השנה – טרם פרוץ המשבר ביחסים בין טורקיה ורוסיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי שחדר לשטח האווירי הטורקי – השתתף ארדואן, לצידו של עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין, בטקס חנוכתו של המסגד הראשי החדש של מוסקבה. בטקס נכח גם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. המסגד, שנבנה במקומו של מסגד ישן קטן יותר שהוקם ב- 1904 ונהרס ב- 2011, יכול להכיל עד 10000 מתפללים.

(מקורות עזר: אתר DCA; אתר הבית הלבן)