האמריקנים מכינים לרוסים הפתעה באידליב: ההתנגשות עם הטורקים / ד"ר יבגני קלאובר

מבוא

במהלך חודש אוגוסט 2018 נראה כי המערכה לפירוקה של "ג'בהת א-נוסרה" כישות פוליטית בעלת משילות אזורית באידליב הגיעה לשלב מתקדם מאוד. הפעולות הצבאיות של צבא ארה"ב מחד גיסא, ושל כוחות הציר עליו נמנות רוסיה, איראן, סוריה וחזבאללה מאידך גיסא, שמו לאל את תוכניתם של מנהיגי "ג'בהת א-נוסרה" להחזיק במחוז סוני בלב סוריה. יחד עם זאת, בשבוע באחרון החלו להגיע דיווחים, כי המערכה להכרעת אידליב, המחוז האחרון בסוריה שמוחזק על-ידי המורדים, עומדת להידחות. לפי הגורמים הערביים, מטרת הדחייה היא לאפשר לטורקים לחסל את ארגון "ג'בהת א-נוסרה", השלוחה הסורית של אל-קאעדה שפועלת במחוז זה, בסמוך לגבול הטורקי. האמריקנים מכינים הפתעה לטורקים ולרוסים: העיתון הטורקי "יאני שפק" (Yeni Şafak) פרסם מאמר, לפיו ארה"ב מתכוונת לשלוח לאידליב את הלוחמים של ה- PKK. זאת הולכת להיות הפתעה לרוסים ולטורקים גם יחד. מדובר בסך הכל בכ- 8,500 לוחמים כורדיים שיועברו לאזור אידליב. יש מידע, כי ברט מקגורק (Brett H. McGurk), שהיה יועצו של הנשיא טראמפ לענייני דאע"ש, יפקד על הכוח הכורדי.

מה ארה"ב רוצה להשיג באידליב?

המשימה האמריקנית בסוריה היא למנוע מהאיראנים לבסס את כוחותיהם במדינה זו, ולמנוע את חזרתה של המדינה האסלאמית לאזורים בדרומה. בנוסף, בארה"ב מרגישים את הצורך להמשיך לפעול נגד אל-קאעדה ושותפיו באזור. יחד עם זאת, האמריקנים מעוניינים לעזור לכוחות סוניים מתונים באידליב, על מנת לעשות לרוסים שם חיים קשים. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, וראש המטה הכללי, ג'וזף דנפורד, הזהירו את מוסקבה ואת דמשק מפני התרחיש האלים והאכזרי של התקפה כוללת נגד המובלעת האחרונה שנותרה בידי האופוזיציה הסורית. טראמפ הזהיר את רוסיה ואת סוריה, כי מאות אלפי בני אדם עלולים להיהרג במתקפה המתוכננת על מעוז המורדים האחרון בסוריה. הקרמלין, בתגובה, כינה את אידליב "קן צרעות" ואמר כי "הבית הלבן לא יכול לפתור את המשבר". הנשיא האיראני חסן רוחאני אמר מצידו, כי "אין מנוס ממאבק בטרור באידליב. המעורבות האמריקאית אינה חוקית ומנוגדת להחלטות מועצת הביטחון". העברת הכוחות הכורדיים לאידליב תעזור לאמריקנים להשפיע על הטורקים ואפילו לגרום לנתק בינם לבין הרוסים.

ההפוגה בזכות המאמצים הדיפלומטיים של הטורקים

ההחלטה לדחות את המתקפה על אידליב התקבלה בעקבות הלחצים הדיפלומטיים שהפעילה טורקיה על רוסיה. ב- 17 באוגוסט נפגש נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בסוצ'י שברוסיה. השניים דנו במצב בסוריה ובאפשרות להגיע להסכם עם המורדים הסוניים המתונים במחוז אידליב. ארדואן, ככל הנראה, הזהיר גם הוא את פוטין מפני טבח נוראי, במידה ויאפשר לנשיא סוריה בשאר אסד לפתוח במתקפה מקיפה. במקביל, הפגינו בסוף השבוע שעבר למעלה ממיליון בני אדם באידליב עם הקריאה "אין תחליף להפלת המשטר". הטורקים אינם מעוניינים לאבד את המחוז הפרו-טורקי ורוצים להרוויח זמן. כך, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, אמר כי "טורקיה פועלת להשגת הפסקת אש באידליב והיא מוכנה לשתף פעולה במלחמה נגד פעילי הטרור במחוז". בינתיים טורקיה מחזקת את המורדים הסונים הפרו-טורקיים: מדובר לא רק בחיזוק כספי אלא בדיביזיות של טנקים שנשלחות על ידי טורקיה לאידליב. בימים האחרונים, היא הגבירה את העברת הנשק שלה למורדים הסורים, על מנת לעזור להם להתארגן מחדש לקראת המתקפה הצפויה. ישנם דיווחים כי אנקרה גם חיזקה את עמדותיה באידליב על מנת להרתיע את דמשק מלתקוף. אידליב הוא סלע המחלוקת בין רוסיה לטורקיה. לכן זאת לא הייתה הפתעה, כשהנשיא הטורקי קרא לחתום על הפסקת אש במהלך הפסגה רוסיה-איראן-טורקיה, אך פוטין סירב והדגיש שאין טעם בהפסקת הלחימה כשארגוני האופוזיציה אינם נכללים בהסכם.

דיון

מאז נכנס הנשיא טראמפ לבית הלבן, עברה מדיניות החוץ שלו בנושא הסורי כמה טלטלות משמעותיות, וברוב הסוגיות היא עדיין בתהליכי התהוות. בזירה הטורקית – חלה לאחרונה התקררות ניכרת בין אנקרה לוושינגטון, והממשל הוביל מהלכים משמעותיים בשורה של נושאים שלא מצאו חן בעיני ארדואן. עדיין לא הוסרו סימני השאלה באשר לתמיכת הממשל בכורדים. הכורדים בעיראק לא זכו להכרה מצידו של טראמפ, אך הכורדים בצפון סוריה זכו להכרה משמעותית – דבר שעזר לגייס אותם למהלכים גיאו-פוליטיים בסוריה. בעת הנוכחית, יש הכנות לקראת המבצע המכריע באידליב, וארה"ב לא מוכנה לוותר לרוסים. בזירה הרוסית – מוביל הנשיא את מדיניות "תנו להם לסיים את המהלך", שמשמעותה ערעור הסדר העולמי החד-קוטבי, עליו התבססה מדינות החוץ האמריקאית בשנים האחרונות. בשונה מממשל אובמה שהתחייב להפיל את משטרו של אסד, הנסיגה של ממשל טראמפ ממחויבויות בינלאומיות רבות מצביעה על השינוי בסדר העולמי החד-קוטבי. היעדים המרכזיים מבחינת הנשיא טראמפ בסוריה הם: הרתעה של הטורקים, לחימה בשאריות של דאע"ש, הורדת המתחים מול רוסיה, וקידום המאמצים בעקבות היציאה מהסכם הגרעין עם איראן והחזרת הסנקציות.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית