הבחירות לנשיאות איראן: קאליבאף פרש, האשמי טבא נשאר במירוץ – אבל יצביע לרוחאניראש עיריית טהראן מוחמד באקר קאליבאף הודיע היום כי הוא מסיר את מועמדותו לנשיאות איראן ופורש מהמירוץ.

בבחירות לנשיאות, שתתקיימנה ביום שישי (ה- 19 במאי) מסתמנים – נכון לעכשיו – שני מועמדים מובילים: הנשיא המכהן חסן רוחאני, הנמנה על המחנה הרפורמיסטי, והמועמד השמרן איבראהים ראיסי. בהודעה שפרסם קאליבאף נאמר כי הוא פורש כדי לסייע לראיסי במאמצים להחלפת הממשלה "הבלתי יעילה וחסרת האונים" של רוחאני, כהגדרתו. לדבריו, "מה שחשוב וחיוני בנקודה זו הוא לשמור על האינטרסים של העם, המדינה והמהפכה, ומכיוון שכעת ניתן להשיג מטרה גדולה זו רק על ידי שינוי הסטטוס קוו [ז.א. החלפתו של רוחאני] – עלינו לקבל החלטה עקרונית ומכרעת".

פרש: קאליבאף (Fereidoon Ghorbani, Tasnim,CC BY 4.0)
פרש: קאליבאף (Fereidoon Ghorbani, Tasnim,CC BY 4.0)

בהודעתו, קאליבאף מבקש מכל תומכיו "להשתמש בכל יכולותיהם ולתמוך בהצלחתו של אחינו היקר איבראהים ראיסי".

סוכנות הידיעות "טסנים" מדווחת, כי להודעתו של קאליבאף קדמה פגישה שנערכה בינו ובין ראיסי, במהלכה הודיעו שני האישים על נכונותם לפרוש מהמירוץ לנשיאות לטובת המועמד השמרן השני. חבר בכיר בצוותו של ראש עיריית טהראן אמר, כי פרישתו של קאליבאף יוצרת "קואליציה חזקה" נגד הממשלה הנוכחית בראשות רוחאני.

ההודעה של קאליבאף (שכבר התמודד פעמיים בעבר בבחירות לנשיאות – ב- 2005 וב- 2013 – וכשל) התקבלה בסיפוק רב במחנהו של ראיסי. במהלך עצרת בחירות בעיר שיראז, הגדיר ראיסי את צעדו של קאליבאף כ"מהפכני". הוא הודה לעמיתו על פרישתו והמריץ את הקהל שנכח בעצרת לבטא אף הם את תודתם.

עד לתקופה האחרונה, ראיסי נחשב לדמות לא ידועה באופן יחסי מחוץ לתחומי מחוז ח'וראסאן רזאווי (צפון-מזרח המדינה), בו נמצא מרכז פעילותו. העיר משהד, בירת המחוז, קדושה לשיעים בשל קברו של האימאם רזא – האימאם השיעי השמיני – הנמצא בה, ומיליוני שיעים עולים אליה לרגל כל שנה. ב- 2016 מונה ראיסי על ידי המנהיג העליון עלי ח'אמנאי לאפוטרופוס של הקרן על שם האימאם רזא – קרן המנהלת את המתחם הענק של הקבר וסביבותיו וחולשת על נכסים רבים ותקציבי עתק. תפקיד זה מקנה לו כוח פוליטי וכלכלי ניכר. בעבר הרחוק נמנה ראיסי על אנשי הרשות השופטת: בין היתר, הוא כיהן בשנות השמונים כסגן התובע הכללי של טהראן, בתקופה בה בוצעו הוצאות להורג סיטוניות של אסירים פוליטיים.

נשירתו של קאליבאף מהמירוץ אמורה (אם כי לא בהכרח) לסייע לראיסי ולהגביר את הלחץ על רוחאני. ההנחה הרווחת בקרב הפרשנים המסקרים את הבחירות לנשיאות איראן גורסת כי סגן הנשיא איסחאק ג'האנגירי, אחד מששת המתמודדים שהחלו את המירוץ, איש המחנה הרפורמיסטי – עשוי להודיע על פרישתו בימים שנותרו עד לפתיחת הקלפיות, וזאת כדי לסייע לרוחאני במאבק מול המחנה השמרני.

ובתוך כך, מתמודד נוסף במרוץ מסר היום הודעה שעלולה לבלבל חלק מהמצביעים באיראן: מוסטפא האשמי טבא, לשעבר סגן נשיא איראן (בתקופת נשיאותו של עלי אכבר האשמי רפסנג'אני), הודיע כי לא יפרוש מהמרוץ לנשיאות אך יצביע בעצמו עבור חסן רוחאני.

האשמי טבא, הנמנה אף הוא על המחנה הרפורמיסטי, שיבח לא אחת במהלך מערכת הבחירות את ביצועיו של הממשלה בראשות רוחאני. גם בהודעתו היום הוא עושה כך, ומונה את הישגי הממשלה: הסרת הסנקציות הבינלאומיות, הגדלת יצוא הנפט, השגת צמיחה כלכלית ויישומה של רפורמת בריאות. האשמי טבא הדגיש, כי יצביע עבור רוחאני כדי לסייע בהרחבת "הגישה הקונסטרוקטיבית" של הממשלה הנוכחית.

("אירנא"; "טסנים"; "פארס"; ערוץ ה- BBC בפרסית)

[עודכן: 18:09]