הבלוגר הסעודי ראיף בדוי: נס ששרדתי את חמישים המלקות הראשונות

השבועון הגרמני "דר שפיגל" פרסם שלשום ראיון עם הבלוגר הסעודי הצעיר ראיף בדוי. בדוי, בעליו של הבלוג "ליברלים סעודים" שמתח ביקורת על המשטר הסעודי, נעצר ביוני 2012 והואשם בזלזול ומרידה באסלאם. במאי 2014 הוא נידון לעשר שנות מאסר, לקנס כספי של מיליון ריאל סעודי (267 אלף דולר) ולאלף מלקות – חמישים מלקות כל שבוע, במשך עשרים שבועות. בינואר השנה הוא קיבל את חמישים המלקות הראשונות, ומאז בכל שבוע נדחה המשך ריצוי עונש המלקות בשל "סיבות רפואיות". גזר הדין עורר מחאות בינלאומיות נגד סעודיה וקריאות לביטולו של עונש המלקות.

הבלוגר הסורי ראיף בדוי
בדוי (Hicham Souilmi, flickr, CC BY-ND 2.0)

בראשית אפריל אמור לצאת בגרמניה ספרו של בדוי, הנושא את השם "אלף מלקות: מדוע אני אומר מה שאני חושב". הספר יצא תחילה בגרמנית, ובהמשך באנגלית ובצרפתית.

על פי "דר שפיגל", ממשלת גרמניה הזהירה כי פרסום הספר עלול לסכן את חייו של בדוי, אך הבלוגר הסעודי ואשתו סבורים כי ייתכן ובפרסום הספר יש משום הגנה עבורו מפני המשך יישום עונש המלקות.

משפחתו של בדוי הוציאה הודעה לעיתונות מטעמה, בה היא טוענת כי הספר כולל לקט ממאמריו של בדוי שהתפרסמו בעיתונים סעודיים לפני מעצרו. לדברי המשפחה, לספר יש ערך אינטלקטואלי עבור הקהל העולמי, ואין בו חומרים העלולים להוות פגיעה בממלכה הסעודית.

במסר ראשון המתפרסם ממנו מאז מעצרו – שהועבר באמצעות אשתו, ויהווה את ההקדמה לספר – אומר בדוי כי כל הסבל שהוא עובר הוא רק בגלל שהביע את דעתו. הוא מתאר כ"נס" את העובדה ששרד את חמישים הצלפות השוט הראשונות.

אשתו של בדוי, אנסאף חיידר, אמרה ל"דר שפיגל" כי מצבו של בעלה רע, והוא סובל מלחץ דם גבוה ונתון ללחץ נפשי כבד.

(אתר "וטן", ארה"ב; האתר הסעודי "אנחאא")