הבעיה הטורקית של פוטין בסוריה / ד"ר יבגני קלאובר

רוסיה ניצחה בסוריה?

שבע שנים לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ושנתיים מאז שהכוחות הרוסיים נכנסו למדינה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על ניצחון. למרות זאת, ממשיכים ארגוני המורדים להילחם בתוך ההריסות, תחת ההפגזות וההפצצות, ולפגוע בתשתיות של צבא אסד ושל הרוסים. למרות הכרזת פוטין על הניצחון על דאע"ש ועל צמצום הנוכחות הרוסית בסוריה, ברור לרוסים כי במידה ויפסיקו לתמוך במשטר אסד – הוא יקרוס. זו הסיבה להצהרתו של שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, לפיה "ארצו תקים מבני קבע בבסיס חיל האוויר חמימים וגם בבסיס הימי טרטוס". תהליך אסטנה, שהתיימר להוות אלטרנטיבה לתהליך השלום בז'נבה, עומד על סף קריסה, כאשר טורקיה ורוסיה מצאו את עצמן שוב מאיישות צדדים מנוגדים באידליב, המקום  שיהווה בתקופה הקרובה מוקד תשומת הלב במלחמה הסורית. טורקיה חשה מאוימת לנוכח הסיטואציה שנוצרה בסוריה בפרוץ "המבצע לשחרור אידליב" ביוזמתו של אסד, והיא קוראת לרוסים ולאיראנים להשתלט על הצבא הסורי. הפעולות הצבאיות של סוריה באידליב מטרידות את טורקיה עד כדי כך שבשבוע שעבר נקראו השגרירים של איראן ורוסיה לסדר באנקרה והוזהרו כי מהלכיו של הצבא הסורי מנוגדים להבנות ולהסכמים שהושגו קודם לכן באסטנה בירת קזחסטן.

הפגיעה במטוסים הרוסיים בבסיס חמימים

העיתון הרוסי "קומרסנט" (Kommersant) הודיע בתחילת השנה, כי לפחות שבעה מטוסים רוסיים הושמדו בהפגזה על בסיס חיל האוויר חמימים בסוריה. הרוסים מסרו כי מל"טים, אשר פגעו בצי האווירי הרוסי, יצאו מהשטחים הנמצאים בשליטת הכוחות הפרו-טורקיים. אנקרה הכחישה את הטענות של הרוסים וטענה כי ההתקפות על הבסיס הרוסי בוצעו על ידי ארגונים אחרים. הרוסים והטורקים זוכרים את ההסלמה הקודמת בין שתי המדינות, אשר החלה ב-24 לנובמבר 2015, בעקבות הפלת המטוס הרוסי מדגם סוחוי-24 על-ידי צבא טורקיה. רוסיה הודיעה על הקפאת פרויקט צינור הגז "הזרם הטורקי" (Turkish Stream), כחלק משורה של סנקציות אותן הפעילה כנגד אנקרה, ומשם היחסים המשיכו להידרדר. במהלך 2016 הטילה מוסקבה שורה שלמה של הגבלות על הסחר עם טורקיה, בתגובה להפלת המטוס, אשר נועדו להרתיע את ארדואן ולרסן את שאיפותיו לבנות מחדש את האימפריה העות'מאנית. לפי נתוני AP, שווי המסחר בין שתי המדינות ב-2014, לפני הטלת הסנקציות, נאמד בכ-31 מיליארד דולר. בעקבות שורה של תקריות מינוריות, ממשלת טורקיה הודיעה ב-31 לינואר 2016 כי מטוס קרב (נוסף) של רוסיה מדגם סוחוי-34 חדר למרחב האווירי של המדינה. דוברת משרד ההגנה הרוסי מסרה בתגובה כי מדובר ב"תעמולה חסרת ביסוס". בהודעת משרד החוץ הטורקי נאמר, כי הטייס הוזהר מספר פעמים וכי אקט החדירה לתחום האווירי מהווה סימן ברור לכך שמוסקבה מעוניינת בהסלמה. לאחרונה, בסוף דצמבר 2017, כוחות פרו-טורקיים בסוריה תקפו שבעה מטוסים רוסיים, והפעם בשטח סוריה.

לקראת עימות בסוריה? פוטין וארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
לקראת עימות בסוריה? פוטין וארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

אידליב – מוקד המתח

מחוז אידליב (צפון-מערב סוריה) מסתמן כמקור המתח בתקופה האחרונה: בצפון אידליב מתקיימת נוכחות של צבא טורקיה, ואילו צבא אסד מתרכז בדרומו של המחוז. פרשנים ישראליים טוענים כי "הזירה הקשה ביותר היא נגד המאחז הגדול ביותר של המורדים במחוז אידליב בצפון-מערב המדינה". הארגון הסורי לזכויות אדם מסר לפני כשבוע כי בתקיפות אוויריות במחוז אידליב נהרגו 21 בני אדם, ביניהם 11 בני משפחה אחת. ההתקפה הנדונה במחוז זה מצד משטר אסד היא, למעשה, חלק מהנסיונות של דמשק להשתלט מחדש על המחוז. ראמי עבד א-רחמן, מנהל הארגון לזכויות אדם בסוריה, אמר כי "התקיפות של המשטר ושל הרוסים נמשכות היום ברחבי אידליב". משטר אסד הציב את כיבוש אידליב כמטרה שיש להשיג – ובכל מחיר. המבצע החל בימים האחרונים של השנה שחלפה, כשבמהלכו שוחרר בסיס אבו זוהור (Abu Zuhur) מידי המורדים. ב-9 לינואר, "פלוגות הנמרים" (Tiger Forces), בחסות החיל האוויר הרוסי, שחררו 12 יישובים מידי המורדים.

קשריה של טורקיה עם אל-קאעדה

טורקיה תומכת, מממנת ומאמנת את החיילים של "צבא סוריה החופשית" (FSA, Free Syrian Army) היושבים באידליב. בשעה ש"צבא סוריה החופשי" נחשב לארגון אופוזיציוני מתון, ארגון אחר – "הארגון לשחרור סוריה" או "היאת תחריר א-שאם" (Hayat Tahrir al-Sham) – הינו ארגון ג'יהאדיסטי לכל דבר, הקשור ל"אל-קאעדה" (Al-Qaeda). בין חברי "תחריר א-שאם" נמנים עריקים מארגון "אחראר א-שאם" (Ahrar al-Sham) שהובס על ידי "היאת תחריר א-שאם" (הארגון הראשון שהוזכר כאן). מאחר ו"תחריר א-שאם" הולך ומתבסס באידליב לצד "צבא סוריה החופשית", תוך שיתוף פעולה בין שני הארגונים הללו, נוצר מצב שבו טורקיה משתפת פעולה, ולו בעקיפין, עם "אל-קאעדה".

ניתוח

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, מתמודד עם העובדה שאסד התחזק בעוד שדאע"ש הובס. ארדואן מבין כי המערכה האווירית שמנהלת מוסקבה לצד צבא אסד השפיעה על מאזן הכוחות בסוריה. בשעה שנשיא טורקיה ממשיך לנהל מאבק אלים נגד המורדים הכורדים, ארה"ב – יחד עם הכורדים – מנסה להקים כוח חדש בסוריה, שגודלו כ-30,000 חיילים. מצד אחד, האמריקאים מאותתים לארדואן על מורת רוחם מהמתרחש בצפון סוריה, בעוד שמצד שני, מבחינת ממשל טראמפ זוהי דרך מקובלת לגרום לרוסיה לשקוע בבוץ הסורי. ארה"ב ונאט"ו נותנים, הלכה למעשה, "אור ירוק" לארדואן להעביר את התמיכה לכוחות הפרו-טורקיים באידליב. במצב שתואר, הסיכוי לעימות עתידי בין טורקיה לרוסיה בסוריה גדל באופן משמעותי. טורקיה למעשה מחפשת הצדקה להרחבת הכניסה הצבאית לתוך השטח הסורי. ארדואן, המשוכנע שיקבל את גיבויה של ברית נאט"ו, יוזם הסלמה במצב – הסלמה אשר תצדיק כניסה קרקעית לסוריה, וזו תכה בכורדים היושבים בצפון המדינה הסורית. בינתיים טראמפ ממשיך לחמש את הכורדים. הדבר מסביר גם את שאיפתו של ארדואן להרתיע את רוסיה על ידי חימוש המורדים הפרו-טורקיים אשר פגעו בשבעה מטוסים רוסיים. בדרך זו, ארדואן מקדם בו זמנית ארבע מטרות אסטרטגיות: (1) פגיעה בכורדים ומניעת היווצרותה של אוטונומיה כורדית בצפון סוריה ובדרום טורקיה; (2) השתלטות על השטחים שהיו תחת שלטונה של המדינה האסלאמית – תהליך שיאפשר לגליזציה של הנפט המופק באזור (רוסיה האשימה, מאז ומתמיד, את ארדואן ואת בני משפחתו באיתור דרכים עקיפות לקניית הנפט של דאע"ש); (3) הרתעה של הרוסים באידליב, באמצעות "היאת תחריר א-שאם", תוך שימוש בתמיכה של נאט"ו; (4) קידום פרויקטים אנרגטיים משותפים עם קטר וסעודיה. פרויקטים אלו מצריכים מתיחת צינורות בתוך שטח סוריה, והוצאתם לפועל מותנית במימוש שאיפתן המתמשכת של המונרכיות הסוניות וטורקיה להפיל את משטרו של אסד.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית