ההפתעה שטראמפ מכין לפוטין בסוריה / ד"ר יבגני קלאובר

משרד ההגנה הרוסי הביע חוסר שביעות רצון לנוכח הרחבת הבסיס הצבאי האמריקני שליד מחנה הפליטים א-רוקבאן (Rukban) בעיירה א-תנף (al-Tanf) בדרום-מזרח סוריה, תוך שארה"ב (לטענת רוסיה) עושה שימוש בפליטים בתור מגן אנושי. דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונשנקוב, ציין כי במחנה זה, הסמוך לגבול הירדני, מתגוררים לפחות 60 אלף נשים וילדים שנמלטו מא-רקה ומדיר א-זור. הוא האשים את ארה"ב בכך שהיא מונעת את הגעתן למחנה של שיירות הומניטריות סוריות וירדניות שהובילו מזון לפליטים. הרוסים אף הפנו אצבע מאשימה כלפי האמריקנים בדבר תפקודם אל מול הסתננות הקיצוניים של דאע"ש למחנה א-רוקבאן. זאת ועוד: לוחמיו של ארגון "ג'יש מע'אויר א-ת'ורה" (Jaysh Maghawir al-Thawra), אשר גובש על ידי האמריקנים במטרה לעכב את התקדמות צבא סוריה באזור הגבול הסורי-עיראקי, החלו להסתנן למחנה א-רוקבאן. שורות ארגון זה הולכות ומתמלאות בלוחמים שעברו אימונים במדינות אירופה ונועדו להילחם בדאע"ש. יחד עם זאת, הרוסים שמו לב כי גם לוחמי "ג'בהת פתח א-שאם" (לשעבר "ג'בהת א-נוסרה", שלוחת "אל-קאעדה" בסוריה) משתלבים בארגון "ג'יש מע'אויר א-ת'ורה": כתולדה מזיהוי זה, הרוסים לא יוכלו לחסל את אנשי "א-נוסרה", עקב הגיבוי האמריקני. מכך יוצא כי האמריקנים – בשיתוף פעולה עם הסעודים התומכים ב"א-נוסרה" – מכינים לרוסים "הפתעה": כוח אדיר שיעכב את התקדמותו של צבא אסד.

קיים חשש כבד, כי גם לאחר חיסולו של דאע"ש המלחמה בסוריה לא תסתיים. נצפו לא מעט נסיבות ראייתיות המבססות את ההנחה לפיה "ג'בהת פתח א-שאם" תמשיך ותוביל חזית נוספת נגד משטרו של אסד. הטורקים מודאגים מההתרחשות באידליב (צפון-מערב סוריה). הם שואפים להגיע לסיום המערכה המתנהלת שם על מנת להתקדם ליעדם האמיתי – עפרין (Afrin). לפני מספר ימים הצהיר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי המבצע באידליב כמעט הושלם והשלב הבא הוא עפרין. הטורקים נכנסו לאידליב בתחילת החודש, כשמטרתו המוצהרת של המבצע שלהם הייתה לשחרר את העיר מכוחות הקיצוניים השולטים ברוב שטחה. יריית הפתיחה של המבצע ניתנה לאחר שבחודש שעבר הושג הסכם באסטנה בירת קזחסטן בין איראן ורוסיה, התומכות באסד, לבין טורקיה התומכת במורדים. אידליב נשארה ברובה בשליטה של "היאת תחריר א-שאם" (Hayat Tahrir al-Sham) – ארגון שהוקם בינואר 2017 כמיזוג של ארגונים ג'יהאדיסטיים, הדומיננטי שבהם "ג'בהת פתח א-שאם" (לשעבר "א-נוסרה"). "תחריר א-שאם" מתחזק בשעה שהאופוזיציה הסונית, הנתמכת על ידי הקואליציה הבינלאומית למלחמה בטרור, נחלשת. אידליב קלטה לוחמים ג'יהאדיסטיים רבים שברחו ממוסול ומא-רקה. "תחריר א-שאם" לא הצליח לבנות בסיס לגיטימציה איתן באידליב, למרות הישגיו המקומיים בשטח בכיבושם של חלקים ניכרים של המחוז. יחד עם זאת, הארגון מצא שפה משותפת עם החיילים הטורקיים שנכנסו לאזור ואף תיאם עימם כמה מהלכים צבאיים. גם כאן הפתיעו האמריקנים את הרוסים. האמריקנים מרכזים את מאמציהם בא-רקה, ובכך הם מאפשרים את התחזקותה של "א-נוסרה" באידליב, אשר ככל הנראה תנסה בשלב מסוים לכבוש את חלב ששוחררה על ידי צבא אסד והרוסים. רוסיה מרכזת את מאמציה בדיר א-זור, מאחר וצבא אסד אינו יכול להחזיק שם את המערכה לבדו, ו"א-נוסרה" יכולה להחליט שהיא פותחת בחזית נוספת בחלב.

המתח בין הרוסים לאמריקנים בזירה הסורית הולך וגובר: רוסיה אינה יכולה להיות מרוצה מההתקדמות של הכורדים הסורים הנתמכים על ידי ארה"ב. כוחות הקואליציה הצליחו לכבוש לאחרונה מידי דאע"ש את שדה הנפט הגדול ביותר בסוריה, אל-עומר (Al-Omar). הכלכלה הסורית השרויה בשפל זקוקה למזומנים על מנת לשקם את המדינה מהמלחמה, ואל-עומר יכול היה לעזור בפתרון הבעיה. לפני מלחמת האזרחים, הופקו בשדה זה כ-30 אלף חביות נפט ביום. ארגון זכויות האדם הסורי, שמושבו בלונדון, דיווח כי ההשתלטות הגיעה 3 ימים לאחר נסיגת ארגון "המדינה האסלאמית" מהמקום. "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (Syrian Democratic Forces, SDF) שחררו את שדה הנפט מדאע"ש בסיועם ולמעשה בהובלתם של הכורדים הסורים, הזוכים לגיבוי אמריקני. משטר אסד, הזוכה לתמיכה רוסית, ינסה להחזיר את שדה הנפט לשליטתו, דבר העלול להוביל להתנגשות בין כוחותיו לבין הכוחות הכורדיים. דובר הקואליציה בראשות ארה"ב למלחמה בדאע"ש, הגנרל ראיין דילון (Ryan Dillon), אמר כי "צבא ארה"ב ערוך להגן על בני בריתם הכורדים בסוריה מפני דאע"ש או מפני כל אחד אחר". ולמי כיוון באומרו "מישהו אחר"? כאן טמונה "הפתעה" נוספת לרוסים מצד האמריקנים. האחרונים מבינים כי ההתנגשות בינם לבין הרוסים היא בלתי נמנעת, זאת מכיוון שהאמריקנים מאשרים את המשך התקדמות הכורדים דרומה, לעבר העיירה אל-בוכמאל (Boukamal) הנמצאת בגבול עם עיראק. וכך ההתנהלות הכורדית עלולה להוביל להתנגשות בין המעצמות, ארה"ב ורוסיה.

טראמפ (מימין) ופוטין בפגישתם בהמבורג, בשולי ועידת ה- G-20, יולי 2017 (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
טראמפ (מימין) ופוטין בפגישתם בהמבורג, בשולי ועידת ה- G-20, יולי 2017 (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

נראה כי הרוסים ערוכים ל"הפתעות" של האמריקנים וערוכים ל"הפקת" הפתעה משלהם. רוסיה הודיעה בשבוע שעבר (ב-24 לאוקטובר) כי היא מטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון להאריך את המנדט של "ג'ים" (The Joint Investigative Mechanism, JIM) – גוף בינלאומי שהוקם ב- 2015 במשותף על ידי האו"ם והארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) על מנת לחקור את השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים הסורית. יומיים לאחר מכן (ב- 26 באוקטובר) פרסם גוף זה את מסקנות חקירתו בדבר השימוש בנשק כימי באפריל 2017 בח'אן שייח'ון (Khan Sheikhoun) שבמחוז אידליב, וקבע כי המשטר הסורי הוא האחראי למתקפה הכימית. המנדט של "ג'ים" אמור להסתיים בעוד כחודש, ורוסיה ביקשה לדחות את ההצבעה על הארכתו עד לאחר פרסום הדו"ח על ח'אן שייח'ון. רוסיה לא מצאה תמיכה לקריאה זו, ונאלצה להטיל וטו על ההחלטה להאריך את המנדט. לפי ה- BBC, זוהי הפעם התשיעית שרוסיה חוסמת החלטות בנושא הנשק הכימי. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי (Niki Haley), שלא הייתה מופתעת מההחלטה הרוסית, אמרה כי רוסיה ניצבת לצידם של "טרוריסטים ודיקטטורים". אחת עשרה מדינות הצביעו בעד הארכת המנדט של "ג'ים", בוליביה הצטרפה לרוסיה בהצבעה "נגד", סין וקזחסטן נמנעו. ארה"ב, הערוכה אף היא מצידה ל"הפתעות" רוסיות, הודיעה כי בעוד מספר שבועות תתקיים הצבעה נוספת שמטרתה להאריך את המנדט של "ג'ים".

למרות שהרוסים גאים להציג באמצעי התקשורת שלהם מצג שווא, לפיו שליטתו של אסד על הטריטוריה בסוריה הולכת ומתרחבת, בשלב זה מוקדם מדי להספיד את דאע"ש. מדובר ב"הפתעה" נוספת למשטר אסד שעימה תצטרך רוסיה להתמודד. ב-26 לספטמבר פרסם העיתון "ניו יורק טיימס" (New York Times) ידיעה חשובה ביותר, שמקורה במודיעין האמריקני, הגורסת כי בשנה האחרונה 30,000 לוחמים חדשים, מלמעלה מ-100 מדינות, נהרו לסוריה ועיראק על מנת להצטרף לשורות דאע"ש. לפי הערכות הפנטגון, ההפצצות של הקואליציה בראשות ארה"ב למלחמה בטרור הצליחו לחסל כ-10,000 לוחמים. פרופסור דניאל ביימן (Daniel L. Byman) מאוניברסיטת ג'ורג'טאון מציע לחשוב על התחייה מחדש של דאע"ש באמצעות המושג "אפקט הרשת" (network effect). "אפקט הרשת" בא בעקבות הקשרים המשפחתיים והרשתות החברתיות הענפות שדאע"ש הצליח לפתח בשנים האחרונות. לפי ביימן, בנוסף למימד האידיאולוגי, הנהירה לשורותיו של דאע"ש היא גם תוצאה של איחוד משפחות. רוסיה מוטרדת מהעובדה שאלפי אזרחיה הצטרפו לשורותיו של דאע"ש והם עלולים לחזור למדינה ולבצע פיגועים. חלק מהקיצוניים ברחו חזרה למדינות המוצא שלהם בארה"ב ומערב אירופה, שם הם גויסו על ידי שירותים חשאיים על מנת למסור מידע מודיעיני לגבי מגמותיו של דאע"ש. מידע מודיעיני זה עלול להמשיך לשמש בתור כלי פוליטי על מנת ללחוץ על הרוסים: תמורת מידע מודיעיני בדבר הכוונות של מפגעים בשטח רוסיה, טראמפ עשוי לדרוש מפוטין להתגמש במחלוקות שונות נוספות, שאינן קשורות בהכרח ובאופן ישיר למזרח התיכון.

כלי התקשורת המערביים מדווחים בינתיים על החרפה ביחסים שבין הקרמלין לבית הלבן. יש הטוענים כי יחסים אלו נמצאים בשפל הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה. Lowy Institute פרסם ב- 25 באוקטובר דוח חדש, המסכם את היחסים בין שתי המדינות. לפי מסקנות הדוח של מכון זה, קיים סיכוי נמוך שארה"ב ורוסיה יגיעו לפתרון כלשהוא בנושא הסורי. בהקשר זה יש לזכור את הטילים האמריקניים אשר שוגרו ב-6 לאפריל 2017 מהמשחתת האמריקנית המתוחכמת Arleigh Burke USS Ross: כ-60 טילים מסוג "טומהוק BGM-109" נורו לעבר בסיס חיל האויר הסורי א-שעיראת (Al-Shayrat) שבמחוז חומס. מדובר באותו שדה תעופה שממנו המריאו המטוסים הסוריים שביצעו את המתקפה הכימית באידליב. המתקפה נמשכה מספר דקות ותועדה על ידי אמצעי תקשורת רבים. מתקפת הטילים היוותה איתות אמריקני לרוסים כי טראמפ נחוש להשתמש בכוח הזרוע במקרה הצורך. הרוסים הבליגו אז, אך דעת הקהל ברוסיה מאפשרת לפוטין להגיב במלוא העוצמה במידה ותקרית מסוג זה תתרחש שוב.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית