הטיהור הנרחב בקרב ראשי ערים בטורקיה / ד"ר יבגני קלאובר

תהליך הטיהור הפוליטי שמתרחש בטורקיה בשנה וחצי האחרונות – אשר תרם לשינוי אופיו של המשטר במדינה מרפובליקה פרלמנטרית-דמוקרטית לדיקטטורה נשיאותית – הגיע לשיאו בחודשים האחרונים: ראש עיריית אנקרה "הנצחי", מליח גוקצ'ק (Melih Gökçek), שכיהן בתפקיד זה ב- 23 השנים האחרונות, הודיע ב- 23 באוקטובר על התפטרותו. גוקצ'ק, לאומן ואסלאמיסט, היה ראש העיר המקורב ביותר לנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ויש הטוענים כי גם הנאמן ביותר. את הודעת ההתפטרות שלו פרסם גוקצ'ק בחשבון הטוויטר שלו בתום פגישה עם ארדואן בארמון הנשיאות. גוקצ'ק נבחר לראשות העיר אנקרה בשנת 1994. הוא נבחר שוב ושוב מטעם "מפלגת המוסר" (בטורקית: Fazilet Partisi) האסלאמיסטית, ובשנת 2001 הצטרף אל "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP). גוקצ'ק עשה שימוש נרחב בטוויטר, בעודו משתמש באמצעי זה לא רק על מנת לפרסם את הודעותיו כראש העיר אנקרה, אלא גם כדי להשמיע תיאוריות קונספירציה. מה שהפליל, ככל הנראה, את גוקצ'ק בעיני ארדואן היא העובדה שראש העיר אנקרה קרא למרכז לחקר מורשת האסלאם, הקשור לפתהוללה גולן, על שמה של אשתו. כפי שנראה בהמשך, לארדואן אין סנטימנטים וסבלנות כלפי כל מה שקשור או נשמע כמו השם "גולן".

מוסטאפה טונה (Mustafa Tuna), שעמד קודם לכן בראשות הרובע המכונה סינקאן (Sincan) באנקרה, החליף את גוקצ'ק בתפקיד ראש העיר. טונה שינה מיד כמה נהלים עירוניים, כגון האיסור על תחבורה ציבורית בשעות הלילה (אשר היה בתוקף בתקופתו של גוקצ'ק), כך שעתה ניתן להתנייד באנקרה באמצעות התחבורה הציבורית 24 שעות ביממה. טונה מצטייר כלויאלי כלפי ארדואן, והנשיא מצידו נראה מרוצה מהשינויים שנערכו עד כה. טונה, מהנדס במקצועו, הוצע לתפקיד על ידי מפלגת "הצדק והפיתוח", ותפקידו, בין היתר, יהיה להעלות את אחוזי התמיכה במפלגתו לקראת הבחירות בשנת 2019. כבר בישיבה הראשונה בהשתתפותו, עם כניסתו לתפקיד, טונה דרש מהפקידים הבכירים ברשות המים הטורקית (ASKI), כמו גם מהנהלת המשרד לאספקת החשמל והגז (EGO), להגיש את התפטרותם. בנוסף, הכתיב טונה את התפטרותו של המזכיר הכללי של עיריית אנקרה, אסים באלדזי.

בנוסף לגוקצ'ק, נאלץ גם ראש עיריית איסטנבול קאדיר טופבאש (Kadir Topbaş) לסיים את כהונתו. הוא נבחר לתפקיד לפני 13 שנים מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח", שכבר אז הייתה מפלגת השלטון. הוא נבחר שוב לאייש את המשרה הבכירה ב- 2009 וב- 2014. יש לציין כי חתנו של טופבאש, עומר פארוק קאוורמאג'י (Ömer Faruk Kavurmacı), נעצר לפני כשנה עקב חשדות לקשרים עם פתהוללה גולן (Fethullah Gülen) – האופוזיציונר הנודע שחי בגלות בארה"ב. הממשל הטורקי מאשים את תנועתו של גולן בניסיון ההפיכה השלטונית שאירע בקיץ 2016 ורודף את העסקים הגדולים שקשורים אליה. יש לציין כי למרבה האירוניה טופבאש השתתף באירוע להקמת "בית קברות לבוגדים" עבור המורדים שנהרגו בניסיון ההפיכה הכושל. בית הקברות ממוקם בצורה מבזה בסמוך למקלט לכלבים נטושים במזרח איסטנבול, וטופבאש הצהיר כי "מי ייתן וכל עובר אורח יקלל אותם ולא ייתן להם לנוח בקברים שלהם". עתה נפל אף הוא קורבן למרדף המטורף של ארדואן. האחרון שומר טינה לתושבי איסטנבול, ובעיקר לאוכלוסיית שכונותיה העשירות, אשר יצאו לרחובות על מנת להפגין נגד תוצאות המשאל שאישר ברוב דחוק את השינויים שהפכו את המשטר במדינה לנשיאותי. ההפגנות יצרו סיטואציה של כאוס מוחלט בעיר, כשהתנועה ברחובות הראשיים נחסמה. אחרים "הסתפקו בחביטת סירים ומחבתות בבתיהם, פרקטיקה שהפכה נפוצה במחאה נגד ארדואן בשנת 2013".

במהלך החודשים האחרונים, ראשי ערים רבים ברחבי טורקיה נאלצו לעזוב את תפקידם. ראש העיר דוזג'ה (Düzce), מהמט קלש (Mehmet Keleş), ממפלגתו של ארדואן, הודיע אף הוא במפתיע על התפטרותו. רק לפני מספר חודשים גינה קלש את המעורבים בניסיון ההפיכה, וזאת בטקס הפתיחה של המונומנט לחיזוק האידיאולוגיה של מפלגתו, והנה עתה הפך גם הוא לקורבן (נוסף) של הטיהור. למרות שקלש הצהיר כי הוא מתפטר עקב נסיבות משפחתיות ועקב חשיפתה של פרשת שחיתות הקשורה לרכישתה של מכונית יוקרתית, העובדה הבאה אינה משאירה ספק שמדובר באקט פוליטי: קרוב משפחה של קלש נעצר גם הוא עקב חשד לקשרים עם פתהוללה גולן.

'מטהר': ארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
'מטהר': ארדואן (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

בדרום מזרח טורקיה, האזור בו מתגוררים הכורדים הטורקיים, ממשלתו של ארדואן פיטרה יותר מ- 80 ראשי ערים נבחרים והחליפה אותם בממונים מטעם המדינה. ארדואן נלחם בכורדים לא רק באמצעות הטנקים והמטוסים אלא גם באמצעות הסמלים. בעיירות בדרום-מזרח טורקיה, ראשי הערים החדשים "החליפו את שמות הרחובות שנשאו שמות כורדיים מפורסמים וסילקו פסלים של גיבורים כורדים".

פרויקט הטיהורים בקרב ראשי הערים ישרת את ארדואן מבחינה טקטית, אך לא מבחינה אסטרטגית. אפשר לחוש באי שביעות רצון כלפי הנשיא מצד כל הרבדים של הממשל. מוסטפה טונה, ראש העיר החדש של אנקרה, זוהה כמקורב לאלפר טאשדלן (Alper Taşdelen), ראש העיר צ'אנקאיה (Çankaya), ואחד הנציגים הבולטים של "מפלגת העמים הרפובליקאית" (CHP, Republican People’s Party) האופוזיציונית. בנוסף לכל זאת יש לשאול את השאלה: האם שלל חילופי הגברי האינטנסיביים כל כך בקרב ראשי ערים מהווה תופעה בריאה עבור הכלכלה הטורקית?

ארדואן לא זכה לתמיכה מספקת בערים הגדולות במשאל העם האחרון, וכעת הוא מתנקם בראשי הערים על כך שלא הצליחו לגייס את הקולות הדרושים על מנת להפוך את הניצחון לניצחון מוחץ. גוקצ'ק נפל קורבן לעובדה שב- 17 מתוך 30 הערים הגדולות בטורקיה הצביעו התושבים נגד הצעתו של ארדואן. יתר על כן, בשלוש הערים הגדולות – איסטנבול, אנקרה ואיזמיר – יוזמתו של ארדואן להפוך את טורקיה למדינה נשיאותית לא זכתה באהדה סוחפת. למרות שהסמכויות החדשות של הנשיא הן בלתי מעורערות, ארדואן בונה לעצמו בסיס ללגיטימציה בערים הגדולות והמרכזיות לקראת הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, אשר מתוכננות לשנת 2019. טופבאש גם הוא לא יכול להיות התקווה הגדולה של ארדואן בבחירות המתקרבות, לאחר שרק 51.35 אחוזים באיסטנבול תמכו ביוזמה של ארדואן. ההצדקה היחידה של הנשיא הטורקי לגל הפיטורים הגדול בקרב ראשי הערים הינה "עייפות החומר".

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית