היום לפני… 154 שנה: הקמת הסנג'ק האוטונומי של הר הלבנון

ב- 9 ביוני 1861 הוקם הסנג'ק האוטונומי של הר הלבנון – המותסריפיה [בתעתיק מדויק: מתצרפיה].

ההחלטה להקים את המותסריפיה התקבלה בלחץ מעצמות אירופה, וזאת לאחר עשרים שנים של מאבק מר בין תושביו הנוצרים-מארונים והדרוזים של ההר, שכללו שלוש התפרצויות אלימות – ב- 1841, 1845 ו- 1860. ההתפרצות האחרונה היתה הקשה מכולן: כעשרת אלפים נוצרים הרוגים וכ- 100 אלף פליטים (ובהמשך גם טבח בנוצרים בדמשק) הזעיקו את המעצמות (נותנות החסות לעדות השונות) אל האזור. ועדה בינלאומית ניסחה את "החוק האורגני" (Réglement Organique), שהיווה את הבסיס המשפטי לכינונה של המותסריפיה.

ההסדר החדש צמצם באופן משמעותי את ריבונותה של האמפריה העות'מאנית: הר הלבנון הפך למחוז עצמאי-אוטונומי למחצה; בראשו הועמד מושל עות'מאני נוצרי לא-לבנוני, שמינויו היה כפוף לאישור המעצמות. לסנג'ק היתה מערכת מנהלית עצמאית ואפילו מיליציה באימון צרפתי. הוא קבע את תקציבו, ולתושביו הוענקו הקלות מס ופטור משירות צבאי. העות'מאנים לא יכלו להתערב בענייניו כרצונם, והותר להם להשאיר בו חיל מצב קטן בלבד.

חיילים מיליציה לבנונים בסנג'ק של הר הלבנון (נחלת הכלל)
חיילים מיליציה לבנונים בסנג'ק של הר הלבנון (נחלת הכלל)

למרות הפשרות שנכללו בהסדר זה בין השחקנים השונים (העדות, האמפריה העות'מאנית והמעצמות), הוא קבע למעשה (במגבלות מסוימות) את הדומיננטיות הפוליטית של המארונים באזור ההר, והיווה את הבסיס לדרישתם להקמתה של מדינת-לאום לבנונית מורחבת.

נוכח התהליכים הגאוגרפיים, הדמוגרפיים והפוליטיים שעברו על לבנון ועדותיה במשך השנים מאז כינונה של המותסריפיה, היא נעדרת כיום מהזיכרון המדינתי. ובכל זאת – שריד לתאריך הקמתה ניתן למצוא ב"מנהלת הכללית של כוחות בטחון הפנים" (= כוחות המשטרה והז'נדרמריה) החוגגת כיום 154 שנה להיווסדה.

"בשירות האזרח" (צילום מסך)
"בשירות האזרח" (צילום מסך)

עמוד הפייסבוק של המנהלת (בצרפתית: Forces de Sécurité Intérieure – FSI) מציין היום את המאורע באמצעות תמונות ממסדרים שעורכים הכוחות באזורים שונים בלבנון; תמונות של קמפיין המציג את אנשי כוחות בטחון הפנים כמשרתיו הנאמנים של האזרח הלבנוני; וגם קליפ לירי המציג את פעילות הכוחות.