היום לפני… 78 שנים: פארוק הראשון מוכתר למלך מצרים

לפני שישה ימים צוין במצרים יום השנה ה- 63 למהפכת "הקצינים החופשיים", שהדיחו את המלך פארוק הראשון, ביטלו בהמשך את המלוכה והפכו את מצרים לרפובליקה.

פארוק נולד ב- 1920, בנו של המלך פואד הראשון שהלך לעולמו ב- 28 באפריל 1936, ונכדו של איסמאעיל (שליט מצרים בין השנים 1879-1863, בימיו נחנכה תעלת סואץ הראשונה).

האב והבן. המלך פואד ובנו פארוק, תחילת שנות השלושים (ויקישיתוף, נחלת הכלל)
האב והבן. המלך פואד ובנו פארוק, תחילת שנות השלושים (ויקישיתוף, נחלת הכלל)

פארוק, ששהה בבריטניה לצורך לימודים, חזר למצרים ב- 6 במאי. כעבור יומיים התקיימה ישיבת פרלמנט, במהלכה מונתה מועצת עוצרים שמילאה באופן זמני את תפקידי המלך, היות והמלך הצעיר עדיין לא הגיע לגיל החוקתי הנדרש – גיל 18.

הרכב מועצת העוצרים נקבע בהתאם להוראות שהשאיר המלך המנוח. בראשה עמד הנסיך מוחמד עלי תאופיק – בנו של תאופיק פאשא, שכיהן (בין השנים 1892-1879) כשליט השישי בשושלת השלטונית של מצרים המודרנית המתחילה במוחמד עלי (החל מ- 1805), ובן-דודו של פארוק. אליו הצטרפו שריף סברי פאשא, אחיה של המלכה נאזלי (אלמנת המלך המנוח ואמו של פארוק), וכן שר החוץ דאז עזיז עיזת פאשא.

המלכה נאזלי חששה מפני שאיפותיו של מוחמד עלי תאופיק לכתר המלוכה, ועל כן השיגה פסק הלכה (פתווה) משייח' אל-אזהר דאז, מוחמד מוסטפא אל-מראע'י – על פיו נקבע גילו של פארוק בהתאם ללוח השנה ההיג'רי, המסתמך על חודשי הירח.

ב- 29 ביולי 1937 הגיעה העת: פארוק בן ה- 18 (היג'רית) הגיע אל הפרלמנט כדי להישבע אמונים ולהיות מוכתר למלך.

15 שנה לאחר מכן – ב- 26 ביולי 1952, 3 ימים לאחר מהפכת "הקצינים החופשיים" – אולץ פארוק להתפטר, לוותר על כסאו לטובת בנו התינוק פואד ולגלות לאיטליה, בה מת ב- 3 במרץ 1965.

(מקורות עזר: פארוק מיסר – אתר ועמוד פייסבוק המוקדש למלך פארוק הראשון; "אל-מסרי אל-יום")