היו זמנים: שליט דובאי בביקור במצרים, 1959

שליט דובאי, שייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום (שהינו גם ראש הממשלה וסגן נשיא איחוד האמירויות הערביות), פרסם בחשבון האינסטגרם שלו את התמונה הבאה, בה הוא מופיע כילד לצידו של נשיא מצרים המנוח, גמאל עבד א-נאסר. מאחור ניתן לראות את אנואר א-סאדאת, שהתמנה לנשיא מצרים לאחר מותו של עבד א-נאסר ב- 1970.

התמונה הפכה עד מהרה לויראלית, וגולשים ברשתות החברתיות פרסמו בעקבותיה את סרטון הוידיאו הארכיוני המלא ממנו היא נלקחה. הסרטון צולם ב- 1959, במהלך ביקור שערך במצרים שליט דובאי דאז, השייח' ראשד בן סעיד אאל מכתום – אביו של שייח' מוחמד, אז בן 10, שהצטרף למסעו של אביו.

ביקורה של המשלחת מדובאי במצרים נערך בשיאה של תקופת הפאן-ערביות בגרסתה הנאסריסטית המהפכנית. עבד א-נאסר נישא על גליה של הפופולריות בעולם הערבי, אותה צבר לאחר שהלאים ביולי 1956 את תעלת סואץ ולאחר שיצא בשלום מ"התוקפנות המשולשת" – הכינוי הערבי למלחמת סיני ("מבצע קדש", סוף אוקטובר-תחילת נובמבר 1956), אותה יזמו צרפת ובריטניה בשיתוף פעולה עם ישראל. בפברואר 1958 הוקמה "הרפובליקה הערבית המאוחדת" – האיחוד בין סוריה ומצרים תחת הנהגתו של הנשיא המצרי, במה שנראה היה כצעד ראשון להגשמת חלום ייסודה של מדינה ערבית מאוחדת (ההתפכחות, אמנם, הייתה מהירה: ב- 1961 פירקה סוריה את השותפות הלא-שוויונית, והתבוסה הערבית הניצחת ב"מלחמת ששת הימים" הנחיתה מכה קשה על יוקרתו של עבד א-נאסר).

הסרטון מ- 1959 מבטא את השינויים שחלו מאז במאזן הכוחות בעולם הערבי – בוודאי מבחינה כלכלית. נפט טרם התגלה בדובאי (זה יקרה רק ב- 1966), ושייח' ראשד בן סעיד אאל מכתום (שהפך ב- 1958 לשליט דובאי), הלהוט לפתח ולקדם את ארצו, 'עלה לרגל' למצרים כדי להתרשם מהישגיה של המהפכה הנאסריסטית ואולי גם לשאוב רעיונות. ביטוי סמלי לזניחותה של האמירות הקטנה מול התדמית העוצמתית (המופרזת, יש להודות) שהופגנה בשנים אלו על ידי מצרים ניתן, אולי, למצוא בטעותו של הקריין המצרי בסרטון, השוגה בשמה של דובאי וקורא לה "דוּבִּי" (גם שמה של האמירות, המופיע במסך הפותח של הסרטון, נכתב בערבית באופן לא תקני).

אך הגלגל התהפך. בעוד מצרים נאלצת בשנים האחרונות להתמודד עם אתגרים מורכבים – ביניהם בעיות כלכליות לא פשוטות העומדות לפתחה – שייח' מוחמד (שליט דובאי מ- 2006) הצליח, באמצעות עושר הנפט אך גם הודות למעיין פורה ובלתי נדלה של יוזמות – להזניק את כלכלתה של דובאי ולהופכה לעיר גלובלית של תיירות ועסקים. שאיפותיו של השליט הדובאי מגיעות עד לחלל: במסגרת איחוד האמירויות, הוא מקדם את "מאדים 2117" – תכניות מחקר בינלאומית שנועדה להקים תוך 100 שנה מושבה אנושית ראשונה על הכוכב האדום.