הכורדים בצפון עיראק: מוכנים להקפיא את תוצאות משאל העם ולפתוח במו"מ עם בגדאד

האם הנהגת החבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק היא שמצמצה ראשונה במשבר בינה ובין ממשלת עיראק?

הממשלה הכורדית האזורית (KRG) בצפון עיראק פרסמה אמש בשעת לילה מאוחרת הודעה, בה היא פונה בהצעה הממוענת "לממשלה העיראקית ולדעת הקהל העיראקית והעולמית". הודעת הממשלה הכורדית קוראת להפסקת אש מיידית ולהפסקת הפעולות הצבאיות באזור הכורדי, ומציעה במקביל להקפיא את תוצאות משאל העם לעצמאות שערכו הכורדים בחודש שעבר ולפתוח ב"דיאלוג פתוח" בינה לבין ממשלת עיראק "על בסיס החוקה".

בפתיחה להודעה נאמר כי "היות ועיראק וכורדיסטן ניצבות בפני נסיבות חמורות ומסוכנות, כולנו מחויבים לפעול באופן אחראי על מנת למנוע אלימות נוספת ועימותים בין הפשמרגה והכוחות העיראקיים… אין ספק שהלחימה המתמשכת אינה מובילה אף צד לניצחון, אבל היא תוביל את המדינה לאי סדר ולכאוס, שישפיעו על כל תחומי החיים".

ההודעה הכורדית מגיעה לאחר שהכורדים בצפון עיראק הלכו ב- 25 בספטמבר לקלפיות – למרות התנגדות אזורית ובינלאומית גורפת (למעט ישראל, שהביעה תמיכה "במאמצים הלגיטימיים של העם הכורדי להשיג מדינה משלו"). המשאל אישר ברוב מוחץ (קרוב ל- 93% מהקולות) את הקמתה של מדינה כורדית עצמאית והתנתקות מהמסגרת העיראקית הפדרלית. למרות שתוצאותיו של המשאל אינן מחייבות, ומטרתו הייתה לספק למנהיג החבל האוטונומי מסעוד ברזאני קלף מיקוח במו"מ עם בגדאד – הוא נתקל בתגובה תקיפה של ממשלת עיראק: כוחות עיראקיים, בסיוען של מיליציות "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) השיעיות, פתחו לפני כשבוע וחצי (ב- 16 באוקטובר) במבצע צבאי בצפון המדינה, והשתלטו – כמעט ללא התנגדות של כוחות הפשמרגה – על מחוז כירכוכ. מחוז זה, העשיר בנפט, אמנם אינו כלול בשטחה של האוטונומיה שהוענקה לכורדים לאחר הפלת משטרו של סדאם חוסיין ב- 2003, אך הכורדים – הגורם הדמוגרפי הדומיננטי בו – תובעים עליו ריבונות, ואף כללו אותו במסגרת האזורים בהם נערך משאל העם לעצמאות. בקיץ 2014 הצבא העיראקי נסוג ממחוז כירכוכ בעקבות פלישת דאע"ש, אך כוחות הפשמרגה דחקו בהמשך את ארגון הטרור מהמחוז והשתלטו עליו. המבצע הצבאי העיראקי החזיר, אם כן, את המצב בשטח לקדמותו, לתקופה שלפני פלישת דאע"ש.

ממשלת עיראק עדיין לא הגיבה על ההצעה הכורדית. ובינתיים, ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי – שביקר השבוע בסעודיה, מצרים וירדן, ואתמול נפגש (לאחר חזרתו לבגדאד) עם מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון – יצא הבוקר שוב למסע מחוץ לארצו, והפעם לטורקיה ולאיראן.

מצמץ ראשון? מסעוד ברזאני, תמונת ארכיון, flickr, DoD, CC BY 2.0)
מצמץ ראשון? מסעוד ברזאני, תמונת ארכיון, flickr, DoD, CC BY 2.0)