הלילה החל מבצע צבאי בהובלה סעודית נגד המורדים החות'ים בתימן; איראן מגנה

מטוסים סעודיים הפציצו הלילה מטרות צבאיות של המורדים החות'ים בצנעא, וזאת במסגרת מבצע צבאי המכונה "סופת הנחישות" (עאספת אל-חזם. אפשר גם לתרגם: "סופת ההחלטה הנחושה" או "סופת התקיפות").

במבצע נוטלות חלק סעודיה, בחריין, קטר, כוויית ואיחוד האמירויות הערביות, לצידן של מרוקו, סודאן וירדן. משרד החוץ המצרי הודיע על תמיכתה הצבאית והמדינית של מצרים במהלך.

חמש מדינות המפרץ המשתתפות במבצע פרסמו בשעות הבוקר המוקדמות הודעה מטעמן, לפיה המבצע נועד "להרתיע את התוקפנות החות'ית, [וזאת] בתגובה לבקשתו של הנשיא התימני".

השגריר הסעודי בוושינגטון עאדל אל-ג'ביר מסר, כי סעודיה התייעצה עם ארה"ב טרם היציאה למבצע. לדבריו, המבצע מסתמך על אמנות האו"ם והליגה הערבית.

סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית "ואס" מוסרת, כי גל ההתקפות הראשון הביא להריסתו המלאה של מערך ההגנה האווירית של המורדים החות'ים. הושמדו סוללות טילי "סאם" (טק"א) וארבעה מטוסי קרב. על פי ההודעה, בקרב הכוחות הסעודים אין נפגעים.

שליח "אל-ג'זירה" בצנעא דיווח, כי במתקפה האווירית הופצצו, בין היתר, שדה התעופה של צנעא, מטה המשטרה הצבאית ומחסני נשק בעיר.

ההפגנה בצנעא (מתוך שידורי ערוץ "אל-עאלם")
ההפגנה בצנעא (מתוך שידורי ערוץ "אל-עאלם")

בשעות הצהריים התקיימה הפגנת אלפים בעיר צנעא הנתונה לשליטת המורדים החות'ים. המפגינים מחו נגד הפעולה הצבאית של סעודיה בתימן. בהפגנה – שהועברה בשידור חי בערוץ האיראני "אל-עאלם" – שלהב איש תנועת "אנסאר אללה" (החות'ית) את ההמונים (בין היתר, באמצעות קריאות נגד ארה"ב וישראל), המבטיח כי תימן תהפוך לבית הקברות של הפולשים.

מוקדם יותר התקבלו ידיעות על הפגנה נגדית בעיר תעז, הנמצאת בדרום-מערב תימן, במהלכה נשאו המפגינים את תמונותיהם של מלך סעודיה סלמאן ונשיא תימן האדי, וזאת בתמיכה במעורבות הסעודית הצבאית בתימן נגד החות'ים.

***

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" מוסרת על תגובה תקשורתית ראשונה שפרסמה תנועת "אנסאר אללה" החות'ית על המבצע הצבאי. מוחמד אל-בח'יתי – בכיר במיליציה – הגדיר, בהצהרה לעיתונות, את המבצע הצבאי כמלחמה כוללת, ואומר כי סעודיה תשלם את המחיר על תוקפנותה כלפי תימן. לדבריו, מדובר בהתחלת נפילתם של משטרים באזור, ובראשם המשטר הסעודי.

בכירים איראניים השמיעו במהלך היום גינויים למבצע "סופת הנחישות" אותו מובילה סעודיה. יו"ר הועדה לביטחון לאומי של הפרלמנט האיראני (מג'לס א-שורא) עלאא א-דין ברוג'רדי אמר, כי העובדה שסעודיה הציתה מלחמה חדשה באזור מעידה על חוסר אחריותה ועל שאינה שמה לב לבעיותיה של האומה האסלאמית. הפרלמנטר האיראני האשים, כי ארה"ב היא האחראית לסכסוכים באזור, והיא שנתנה כעת אור ירוק לסעודיה ולמדינות המפרץ לפתוח במלחמה. ברוג'רדי איים כי אש המלחמה תחזור כבומרנג אל סעודיה, וקרא לריאד להפסיק במהירות את תוקפנותה ולפתור את המשבר בתימן בדרכים מדיניות.

גם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף גינה את הפעולה הצבאית בתימן, ואמר כי מדובר בהפרה של הריבונות התימנית. זריף הוסיף, כי הפעולה לא תועיל לאף צד ותוביל לשפיכות דמיהם של חפים מפשע ולהגברת המתיחות באזור. הוא קרא למדינות האזור ולמדינות המערב שלא להתערב במשחק – כלשונו – המשרת את "אל-קאעדה", דאע"ש והג'יהאדיסטים בתימן. השר האיראני הביע את דרישתה של ארצו להפסקה מיידית של הפעולה הצבאית הסעודית, וציין כי ארצו תשקיע כל מאמץ כדי להכיל את המשבר בתימן.

בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים", טען סגן הרמטכ"ל האיראני מסעוד ג'זאירי כי התוקפנות, כהגדרתו, כנגד תימן ועמה בוצעה בהוראת הממשל האמריקאי באמצעות סוכניו ושכירי החרב שלו באזור. הוא הוסיף, כי "חזית השטן" הצבאית תספוג כישלון חדש, כפי שהסתיימו כל המלחמות בהן פתחו הממשל האמריקאי ובעלי בריתו באזור בשנים האחרונות. ג'זאירי סבור, כי ארה"ב לחלוטין איננה ערה להתפתחויות באזור, וכל הצעדים בהם היא נוקטת מעידים על אי הבנה במדיניות ובקבלת החלטות אסטרטגית.

גינוי לא מפתיע מגיע גם מלבנון: ארגון החזבאללה מגנה בתוקף את "התוקפנות הסעודית-האמריקאית נגד העם התימני, צבאו הלאומי ומתקניו החיוניים". הארגון מגדיר את המבצע הצבאי כ"מזימה חסרת תבונה והצדקה" שתגביר את המתיחות באזור, ודורש מסעודיה ובעלות בריתה להפסיק מיידית וללא תנאי את "המתקפה הבלתי צודקת".

בתוך שלל הודעות התמיכה במבצע הצבאי הזורמות ממדינות ערביות וממדינות במערב, בולטת הצהרתו של שר החוץ העיראקי איבראהים אל-ג'עפרי, המביע את התנגדותה של ארצו למתקפה הצבאית הסעודית. אל-ג'עפרי אמר את הדברים לעיתונאים בשרם א-שיח', לפני תחילת מפגשם של שרי החוץ של הליגה הערבית.

(מקורות: אל-קודס אל-ערבי"; "אל-ג'זירה"; הסוכנות האיראניות "פארס" ו"תסנים"; הערוץ האיראני "אל-עאלם"; "אנאדולו"; "אל-מיאדין"; "אל-מנאר")