הם רוצחים גם במסגדים – הפיגוע באל-עריש / פרופ' עוזי רבי

למעלה מ- 300 איש נרצחו באכזריות בתפילת יום השישי במסגד בעיירה הסמוכה לעיר אל-עריש שבצפון סיני. באמצעות שליחיו ("ולאית סינאא", המונה קרוב ל- 2,000 לוחמים), פועל דאע"ש בחצי האי סיני, זירה שבה הוא חש "כדג במים", ואשר בה אירעו בשנים האחרונות מספר פיגועים נגד כוחות ביטחון מצריים, אזרחים ותיירים.

המסר שדאע"ש מנסה להנחיל לחסידיו באמצעות הטבח המזוויע במסגד הוא כי אין שחר לדברי אויביו כי התנועה סיימה את דרכה. נהפוך הוא, מאז איבד את הח'ליפות בסוריה ובעיראק נחוש דאע"ש להוכיח כי כוחו עדיין במותניו, וכי מעתה לא יתמקד בהשתלטות על טריטוריות אלא יגיח ממדבריות או ארצות הפקר ויבצע שמות באוכלוסיית הכופרים, בין אם נוצרים ובין אם "מוסלמים כופרים", כדוגמת באי המסגד – מיסטיקנים מוסלמים (סופים), עובדי אלילים לשיטת דאע"ש, אשר רואה בכל זרם מוסלמי שסוטה מן הנוקשות האורתודוקסית ככופר בעיקר.

הלקח שצריך להילמד הוא כי אין די בכוחות צבאיים קונבנציונליים כדי לעקור את התבססותם של ארגוני טרור באזורי הפקר, בעיקר בצפון סיני. הללו נשענים על שיתוף פעולה עם חלק גדול משבטי המקום שבהסדרי "תן וקח" מספקים לבני השבטים תעסוקה ותגמול, בניגוד לממשל שהבטחותיו בנושא זה נותרו חסרות כיסוי ומימושן נעשה בעצלתיים. מי ששילם במקרה זה את מחיר הדמים הוא שבט אל-סווארקה, שדווקא העמיק את שיתוף הפעולה שלו עם הממשל המצרי וסירב להיכנס למניפת החסות של דאע"ש בסיני. מעבר לעניין ה"למען ייראו וייראו" מבליט האירוע את מותר דאע"ש מארגוני אסלאם קיצוני אחרים כמו אל-קאעדה, שנמנעים מלפגוע באזרחים מוסלמים (כופרים) ופעילותם מכוונת רק כנגד מוסדות וכוחות הביטחון של מדינת האויב, במקרה זה מצרים.

מכל מקום, המאבק בטרור האסלאם הרדיקלי שקנה לו נחלה בארץ המדבר הנו ארוך ומורכב. פתרונות של "זבנג וגמרנו" אינם בנמצא שכן מדובר כאן במודל לוב או אפגניסטן. הכרזה על הקשחת המאבק נגד ארגוני הטרור והפעלה מיידית של חיל האוויר הנן "יותר מאותו דבר" (more of the same). רק מאבק המתאים את דפוסיו האופרטיביים והקונספטואליים – כלומר, לתוואי השטח המדברי ותוך עשיית נפשות בקרב שבטי המדבר ו"כניסה" למוחו של ארגון הטרור – יוכל לאורך זמן להעלות ארוכה לפצע שותת דם זה.

ועד אז נמשיך כנראה לומר, כי דאע"ש אמנם הובס בסוריה ובעיראק, אך שלוחותיו בארצות הפקר או שליחיו במרכזי תרבות עירוניים ימשיכו להכות ללא רחם במעוזי המערב והאסלאם.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)

תמונות ראשונות בקרבת מסגד א-ראודה לאחר הפיגוע – שלשום