"המסביר הלאומי": נשיא טורקיה ארדואן חנך מסעות פרסום לקידום התיירות

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא אתמול לאזרחים הטורקיים המתגוררים מחוץ למדינה לבוא ולנפוש בארץ מכורתם.

ארדואן אמר את הדברים במפגש בארמון הנשיאות באנקרה עם נציגים של מגזר התיירות, וזאת בטקס פתיחתו של מסע הסברה חדש מטעם משרד התרבות והתיירות הטורקי.

במסגרת מסע זה, המכונה "הבא את שכנך", קרא ארדואן לאזרחים הטורקיים בחו"ל – שמספרם מגיע ללמעלה מ- 5.5 מיליון איש – לא להסתפק בהגעה לחופשה בטורקיה, אלא להזמין לחופשה זו גם את שכניהם וידידיהם במקום מגוריהם הנוכחיים.

קמפיין תיירות זה הנו אחד ממספר יוזמות ממשלתיות חדשות שהושקו בתחום התיירות, וזאת בעקבות נתונים מדאיגים ביותר שפורסמו השבוע אודות ירידה חדה בשנת 2016 בתיירות הנכנסת לטורקיה: צניחה של 30% במספר התיירים הזרים, וירידה של 29.7% בהכנסות מתיירות – לעומת שנת 2015.

בין הקמפיינים שהושקו – מסע הסברה המופנה אף הוא לקהל היעד של הטורקים המתגוררים בחוץ לארץ, אשר נועד לשכנע אותם לערוך את חתונתם ואת אירועי החיים המשמחים שלהם בטורקיה. כ- 50 אלף חתונות בשנה של אזרחי טורקיה נערכות מחוץ למדינה.

מסע פרסום נוסף מכוון לאזרחיהן של מדינות זרות העובדים בטורקיה. ארדואן קרא לעובדיהן של כ- 50 אלף חברות עם הון זר הפועלות בטורקיה לבלות לפחות שבוע אחד מחופשתם בארץ בה הם עובדים: "עבודתכם כאן – כך גם החופשה שלכם".

"מוזיאון אוויר פתוח": נוף מאיסטנבול (Mstyslav Chernov, wikicommons, cropped, CC BY-SA 3.0)
"מוזיאון אוויר פתוח": נוף מאיסטנבול (Mstyslav Chernov, wikicommons, cropped, CC BY-SA 3.0)

בהתייחסו לנתונים התיירותיים הלא מעודדים, אמר ארדואן כי הבעיות במגזר התיירות "אינן מקומיות אלא גלובליות". לדבריו, טורקיה מתמודדת עם אותן בעיות המשפיעות על האזור כולו ועל העולם, ובהן: המשבר הכלכלי העולמי ובעיות ביטחוניות ופוליטיות.

הנשיא הטורקי הגדיר בנאומו את התיירות כ"תעשיה אסטרטגית", וזאת בשל תרומתה לצמצום הגירעון בסחר החוץ ובשל תשואות כלכליות נוספות הטמונות בה. הוא הרחיב בדבריו אודות התקדמותו של מגזר התיירות במהלך 14 השנים האחרונות – שנות שלטונה של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP). הוא ציין את הגידול שהושג במספר התיירים מ- 13 מיליון ל- 40 מיליון ואת צמיחת ההכנסות מהתיירות מ- 12.5 מיליון דולר ל- 31.5 מיליון דולר. הוא העלה על נס את הרמה הגבוהה של בתי המלון בטורקיה ואת הפיתוח המואץ של התשתיות התיירותיות: נמל התעופה החדש של איסטנבול (עדיין בבנייה), 55 נמלי תעופה נוספים ברחבי המדינה, קווי רכבת וכבישים מהירים, ועוד.

ארדואן, שמסעות ההסברה החדשים נערכים תחת חסותו, ציין את מעלותיה התיירותיות של טורקיה: ייחודה מבחינה היסטורית וגאוגרפית; איכויותיה של תושביה – "אתה לא יכול להיתקל בקלות באיכות כזו במקום אחר"; ושכיות החמדה הפרושות לאורכה ולרוחבה: "טורקיה היא מוזיאון האוויר הפתוח הגדול ביותר בעולם… אנחנו מזמינים אתכם לחיות את כל היופי הזה בארצנו".

ארדואן אמר כי ישנן סיבות רבות להיות אופטימיים בנוגע לעתידה של תעשיית התיירות הטורקית. הוא הביע את אמונתו כי טורקיה תשיג את היעד שנקבע לשנת 2023 – הכנסות מתיירות בסך של 86 מיליון דולר.

(אתר הנשיאות הטורקית; hurriyetdailynews)