המסדרון השיעי של איראן – הערכת סיכונים / ד"ר יבגני קלאובר


השינויים הדמוגרפיים שהתחוללו לאחרונה בסוריה הובילו להתרכזותה של העדה השיעית במדינה זו במספר אזורים גאוגרפיים באופן שיאפשר בעתיד שליטה איראנית באמצעות מה שמכונה "המסדרון השיעי". עד כה היו אלו המוסלמים הסונים אשר עמדו בדרכה של איראן לבסס את "המסדרון" המדובר. עם השלמת הפרויקט, האיראנים מבקשים לחבר בין איראן, עיראק, סוריה ולבנון, וכך – במאמץ משותף – ליצור לחץ פוליטי על השכנים הסוניים ועל ישראל. התחנה האחרונה של "המסדרון השיעי" נמצאת באזורי השליטה של ארגון החזבאללה – הגורם השיעי החזק ביותר באזור, אשר ביסס את מעמדו כמי שמכתיב את הפוליטיקה בלבנון. עם זאת, החזבאללה איננו השחקן היחיד בעדה השיעית עליו סומכים האיראנים. הסורים מושפעים משיקולים פוליטיים-צבאיים כמו גם משיקולים אזוריים המאפשרים לאיראנים ליצור את המסדרון הנדון.

ב- 14 לינואר פרסם ה"גרדיאן" הבריטי (The Guardian) תחקיר, הטוען כי לראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, אנשים החלו לחזור לעבר בתיהם. הבעיה עליה מצביע התחקיר היא, שהאנשים אינם חוזרים למקומות אותם נאלצו לנטוש. הם באים אמנם בכוונה להתיישב בהם, אבל למעשה מנוּוָטים לאתרים בהם בחר המשטר הסורי – בהנחיית האיראנים. הם לא ממש חוזרים לבתיהם ולכפריהם, אלא "מובלים" – הולכים לאן שהמשטר שולח אותם, בהתאם לאינטרסים שלו. כך, הכפרים שהיו סוניים בעבר מאוכלסים עכשיו על ידי השיעים, בעוד שהסונים מועברים בכוח למרכזי אוכלוסין אחרים. יתר על כן, שיעים "מיובאים" על ידי האיראנים מעיראק ומלבנון, זאת על מנת לגבש ולעבות את המסדרון השיעי בסוריה. מדיניותה זו של איראן באה לשרת את האינטרסים שלה, שלא בהכרח מתיישבים עם האינטרסים של "השחקנים" האחרים באזור – ביניהם ארה"ב, רוסיה, סעודיה וטורקיה. ה"גרדיאן" ציטט את טענתו של בכיר לבנוני, לפיה "איראן לא רוצה סונים בדרכה מעיראק ללבנון".

האיראנים מעוניינים, בין היתר, לשנות את המאזן הדמוגרפי בערים א-זבדאני ומדאיה, המוחזקות בידי המורדים, וליצור בהן רוב שיעי. ב- 2015 ניסה הצבא הסורי, בשיתוף עם כוחות חזבאללה, להתקדם לעומק א-זבדאני ולנהל מבצע רב-מערכתי לחיסולם של הקיצונים הסוניים. המורדים מסרו, כי "הצבא מקיף כעת ברדיוס של חמישה קילומטרים את הקיצוניים המתבצרים במרכז העיר" וכי "הצבא הסורי ניתק את אספקת הנשק והמזון מהעיירות הסמוכות". עד כה, המורדים הצליחו למנוע מהצבא הסורי ומהחזבאללה לפרוץ את קווי ההגנה שלהם ברחובות א-זבדאני. עיירה זו, שהייתה בעבר עיירת נופש בפאתי דמשק, מהווה אתר אסטרטגי חשוב במאמץ לכינונו ולהשלמתו של "המסדרון השיעי". כבר ב- 2011 היו לאיראנים תכניות באשר לעתידה של א-זבדאני: להפוך, באמצעות החזבאללה, את הרוב הסוני שבה למיעוט. לפי התכנית האיראנית, אנשי הארגון השיעי היו אמורים "להתמקד באזורי חומס, טרטוס והגולן הסורי", שם נמצא בסיס התמיכה למשטר אסד, "ובאל-קוסייר, עסאל אל-ורד, א-זבדאני ומדאיה, בעלי הרוב הסוני". הארגון ששולט בא-זבדאני הינו הארגון הקיצוני הפרו-טורקי "אחראר א-שאם" (Ahrar al-Sham). באמצעות משא ומתן עם הארגון הקיצוני המדובר, משטרו של אסד מכניס עתה אזרחים שיעים אל תוך א-זבדאני, כחלק ממדיניות "המסדרון השיעי".

א-זבדאני (תמונת ארכיון, צילום מסך, יוטיוב)
א-זבדאני (תמונת ארכיון, צילום מסך, יוטיוב)

שני כפרים שיעיים הממוקמים מזרחית לחלב – אל-פועה וכפריא – טרם נכבשו על ידי המורדים, זאת מאחר והאיראנים הצליחו לשכנע את הסונים המקומיים להשאיר את הכפרים בידיים שיעיות. אלא שבעקבות ההסדר בין הרוסים, האיראנים והטורקים, שני כפרים שיעיים אלו יפונו בשלב ראשון לאידליב שבאזור הסוני; אבל מאוחר יותר התושבים השיעים יעברו לאזור השיעי, ואילו המשפחות הסוניות ייושבו בבתים שיתפנו. בכיר בצבא אסד מסר, כי "15 אלף בני אדם יפונו משני הכפרים באידליב" וכי יתאפשר פינוי מחלב של "לוחמים ומשפחותיהם וכל מי שרוצה לעזוב מקרב האזרחים". לדברי אותו גורם, המפונים מחלב יועברו למחוז אידליב, שנמצא ברובו בשליטת המורדים הסונים, בעוד שהתושבים השיעים יעברו למקומות השיעיים.

תכנית "המסדרון השיעי" מהווה, הלכה למעשה, התגלמות של האינטרסים האיראניים באזור, ונקודת אל-חזור מבחינת קהילות שיעיות וסוניות גדולות בסוריה, הנמקות בגלות מזה שש שנים. אין ספק, כי מבחינת האנשים האלו זהו משבר עמוק, המאתגר אמונות רבות אשר היוו חלק מרכזי בהשקפת עולמם ובתפיסתם הפוליטית ביחס למשטרו של אסד: למעשה, מדובר במשבר זהות. עיקרו של משבר זה נעוץ בעובדה, שמי שמוביל את תכנית "המסדרון השיעי" אינם אלא האיראנים, המציגים את עצמם כפטרון של הציבור השיעי ברחבי המזרח התיכון. לשינוי הדמוגרפי ההולך ומתהווה עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת. אבו מאזן דארקוש (Abu Mazen Darkoush), אחד המפקדים הבכירים של "צבא סוריה החופשי" (FSA) אשר נמלט מא-זבדאני, מסר כי המסגד האומיי שבתוך העיר דמשק, החשוב ביותר לסונים, נמצא גם הוא באזור המוחזק בידי האיראנים. דארקוש הוסיף, כי שיעים רבים הובאו על ידי האיראנים לאתר בפאתי המסגד. האזור מסביב למסגד האומיי היה פעם סוני ברובו, אך האיראנים שמו לעצמם למטרה "לטהר" אותו מהסונים. סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת כי "האיראנים גם קנו בתים רבים בסביבות מסגד סיידה זיינב (Sayyidah Zaynab Mosque), בכניסה המערבית לדמשק", על מנת לשנות את המאזן הדמוגרפי באזור.

הרוסים, באמצעות פעולותיהם, אינם תורמים ליציבות: באזור השיעי שנמצא תחת השפעת האיראנים, הם משפצים את המסגד הנודע – המסגד האומיי. מנהיג צ'צ'ניה רמזאן קדירוב אישר לפני כשבועיים כי הלוחמים הצ'צ'נים משתתפים בלחימה בסוריה, וכי הממשלה הצ'צ'נית החליטה לשקם את המבנה של המסגד ואת הצריח שלו. ביסוסו וחיזוקו של המסגד על ידי מנהיג צ'צ'ניה הסונית – באזור שעובר שינויים דמוגרפיים כמו שיעיזציה – אינם נראים ככלים יעילים להשגת הפיוס, וזאת בלשון המעטה. יחד עם זאת יש לציין, כי המסגד כולל גם אתרים הקדושים לשיעים ולבני דתות אחרות.

לפי הדיווחים האחרונים מסוריה, המשטר שורף באופן שיטתי את הארכיונים במשרדי הטאבו (Land Registry offices) באזורים ששוחררו על ידי הצבא הסורי. מי שחולש על המסמכים שמתעדים בעלות על הקרקע ועל הבתים של האוכלוסייה הסונית נחוש בכוונתו לשמור בסוד את פשעי המשטר. בסופו של יום, רישומי הטאבו מצאו את דרכם אל המדורות – במטרה למחוק לחלוטין את עצם זכרם של הסונים באזור של "המסדרון השיעי" המתהווה לנגד עינינו. לפי הדיווח של "רויטרס", משרדי טאבו נשרפו במקומות הבאים: א-זבדאני, דראיה, חומס ואל-קוסייר.

חוקרת איראן חנין גדאר (Hanin Ghaddar) כתבה מאמר בשם "האימפריה האיראנית כמעט הושלמה" (The Iranian Empire Is Almost Complete), בו היא טוענת כי מאז 1979 מטרתה של איראן הייתה ליצור רצף טריטוריאלי-שיעי על מנת 'להושיט יד' ולהגיע עד לדרום לבנון, דרך עיראק וסוריה. האיראנים חולמים להגיע להשפעה בשלוש בירות באזור: בגדאד, דמשק וביירות. ארגון החזבאללה, מיליציות "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) השיעיות בעיראק, הצבא הסורי והפלגים שתומכים במשטר אסד מהווים היום כוח מאוחד, הנתמך על ידי "משמרות המהפכה" של איראן. מדובר בכוח עצום, אשר ממומן ומוחזק על ידי האיראנים. האיראנים זקוקים ל"מסדרון השיעי" על מנת ליצור את מה שגדאר מכנה "גשר קרקעי" (land bridge). הגשר יהווה בסיס לתנועה של 100 אלף חיילים של הגוף השיעי המאוחד. לאחר שבגדאד הודיעה כי מיליציות "הגיוס העממי" של עיראק מתנהלות תחת מרותם של "משמרות המהפכה האיראניים", שולב גם החזבאללה באופן רשמי בתוך הדיוויזיה החמישית של הצבא הסורי. המיליציות של איראן בעיראק ובסוריה דורשות לקבל הכרה דה-יורה – אקט שמשמעותו היא לגיטימציה שלהן והכרה בהן כארגון שאינו טרוריסטי. בינתיים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס בראיון לרשת "פוקס ניוז", שנערך לרגל הסופרבול, למתיחות בין ארצו ובין הרפובליקה האסלאמית: הוא אמר שאיראן "לא מכבדת את ארה"ב לחלוטין. היא מדינת הטרור מספר אחת".

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית