המערכה על הריף הצפוני (הקרוב) של חלב – מהלכים טקטיים ותכליות אסטרטגיות – תמונת מצב / ד"ר אלי גליה

לאחר שני סבבים כושלים של ניסיון סורי-שיעי, בחסות הפצצות רוסיות כבדות, להסיג את ארגוני המורדים מאזור ח'אן טומאן שמדרום לעיר חלב, ובכך להרחיק אותם מהאוטוסטראדה חלב-דמשק, עברה בשבוע האחרון זירת הקרבות העיקרית בין הצדדים לריף הצפוני הקרוב של חלב, במרחב המצומצם שבין השכונות הצפוניות של העיר לבין החוות החקלאיות של אל-מלאח ומחנה הפליטים הפלסטיני חנדראת. מהלך זה בא אחרי ניסיונות סוריים קודמים לכבוש את מחנה חנדראת, במתקפות ובמתקפות-נגד שכשלו במהלך החודשיים האחרונים.

זירת הקרבות בריף הצפוני הקרוב של חלב (Map data ©2016 Google)
זירת הקרבות בריף הצפוני הקרוב של חלב (Map data ©2016 Google)

התכלית האסטרטגית של צבא סוריה – המגובה במיליציות שיעיות-אסייתיות, בלוחמי חזבאללה-לבנון ובלוחמים פלסטיניים – היא לבתק את הרצף הטריטוריאלי של המורדים מהריף הצפון-מערבי של חלב לעבר השכונות הנתונות לשליטתם בחלקה המזרחי של העיר, ועל ידי כך להרחיב את האחיזה שלו מצפון לחלב. לביתוק הרצף הטריטוריאלי של המורדים מטרה נוספת: להרחיק את טווח האש שלהם, הן מהשכונות המערביות הנמצאות בשליטת המשטר, והן מאזורי התעשייה הממוקמים בצפון העיר, לנוכח הנזקים הכלכליים המצטברים שהלחימה המתמשכת גורמת. לשם כך, פועל הציר הסורי-שיעי-פלסטיני בשני מאמצים עיקריים: האחד, ניסיון להתקדם מצפון לדרום, באזור חוות אל-מלאח ומחנה הפליטים חנדראת, והשני, מדרום לצפון – באזור התעשייה והמפעלים הגובלים בשכונות אל-ח'אלדיה, אל-אשרפיה ובני זיד. התכלית האסטרטגית של המורדים בדיוק הפוכה: לא רק שהם חותרים לשמור על הרציפות הטריטוריאלית שלהם במעין "מסדרון יבשתי" ממזרח למערב, הם שואפים גם להרחיבה על חשבון כוחותיו של אסד, ולשחרר את חלב כולה.

במהלך 96 השעות האחרונות, מאז השבת האחרונה, מתנהלים באזור קרבות קשים, ובכלל זה תמרון קרקעי בשטחים פתוחים ולוחמה בשטח בנוי. חילופי האש בין הצדדים כוללים ירי ארטילרי כבד, מטחי רקטות, ירי טילי קרקע-קרקע קצרי טווח (מייצור מקומי), במקביל להפצצות מתמשכות של מטוסי קרב רוסיים והשלכת חביות נפץ ממסוקים של הצבא הסורי. במהלך הימים האחרונים ביצעו הרוסים יותר מ- 100 גיחות הפצצה על יעדים אזרחיים בריף הצפון-מערבי של חלב, בהן נהרגו עשרות רבות של אנשים, בין היתר, כדי למנוע מהמורדים דרכי אספקה ולשבש את אחיזתם בשטח. על פי עדויות וממצאים רבים, הרוסים עשו שימוש אסור בפצצות זרחן ובפצצות מצרר נגד יעדי מורדים ונגד יעדים אזרחיים כאחד. מיליציית-העל "כוחות סוריה הדמוקרטיים" (SDF) בעלת הדומיננטיות של "היחידות להגנת העם" הכורדיות (YPG) – השולטת בשכונת שיח' מקסוד – משתפת פעולה עם כוחותיו של אסד בגזרה זו, ומשגרת רקטות ופגזי ארטילריה ממזרח למערב, כדי לרתק את כוחות המורדים ולהסב להם אבדות, וצפונה לעבר "ציר קסטלו", עורק החיים היחיד העומד לרשות המורדים. על פי דיווחים, ובדומה לפעמים קודמות, הכורדים מנצלים את מצב הלחימה בין אסד לבין המורדים על מנת לשפר עמדות על חשבון המורדים.

את קרבות המורדים מנהל חדר המבצעים המכונה "ג'יש אל-פתח–חלב" (צבא הכיבוש–חלב) – דפוס פעולה ארגוני שיזמה "ג'בהת א-נוסרה" לפני שנה כדי לתאם מבחינה מבצעית בין הארגונים הנלחמים באותו שטח נתון, וכדי למקסם את היכולות הצבאיות-אופרטיביות שלהם; אם כי סביר להניח, שמופעלים גם חמ"לי משנה, המאכוונים זירות קרב מצומצמות יותר. על פי ידיעות קודמות, החמ"ל השיעי הגזרתי נמצא בפאתי מחנה הפליטים הפלסטיני חנדרת, והוא כולל גם נוכחות של יועצים רוסיים ואיראניים. בסד"כ הסוני, המנוהל בידי חמ"ל "ג'יש אל-פתח–חלב" נכללים "ג'בהת א-נוסרה" וארגונים הנמנים עם "צבא סוריה החופשי", כגון: "דיביזיה 16", "חטיבת ניצי ההר", הארגון התורכמני "חטיבת הסולטאן מורד", התנועה העצמאית "נור א-דין זנכי" וארגונים נוספים. את הסד"כ הסורי-שיעי-פלסטיני מובילה מיליציית "כוחות נימר" בפיקודו של אל"ם סוהיל חסן, ונכללים בו גם מיליציית "חטיבת ירושלים" הפלסטינית, חזבאללה-לבנון ומיליציות עיראקיות, כאמור בליווי צמוד של "ייעוץ" רוסי ושל משמרות המהפכה האיראניים. מעדויות קודמות של לוחמים שנפלו בשבי ארגוני המורדים, למדים שיחידות אורגניות של צבא סוריה כמעט שאינן לוחמות בגזרות חלב השונות.

הקרבות, בשלב זה, מתנהלים במאפיינים של התקדמות ונסיגה, ושני הצדדים מדווחים על הישגים טקטיים לכוחותיהם, על גרימת נפגעים רבים ועל אובדן אמל"ח (טנקים, תותחים מתניידים ורק"ם אחר) בצד השני, אם כי עדיין אין הכרעה בשטח. באחד הפיגועים הגדולים שערך שלשום מפגע-מתאבד בעל אזרחות סעודית הפועל בשורות "ג'בהת א-נוסרה", באמצעות רק"ם ממולכד, קרס בניין שלם שבו התרכזו הכוחות הסוריים. מטרת הפעולה הייתה לאפשר ללוחמי "א-נוסרה" להתקדם לעבר כיכר א-לירמון, שליד אזור התעשייה של שכונת אל-ח'אלדיה, הנחשבת צומת דרכים חשוב ונקודת תצפית טובה על חלק נרחב מ"ציר קסטלו". מפקדים צבאיים בחמ"ל "ג'יש אל-פתח-חלב" מציינים, שאופי הקרבות בחוות אל-מלאח שונה מאלו הניטשים באזורים האורבניים של צפון חלב: בעוד שהחוות החקלאיות נחשבות אזורים פתוחים, בהם מתאפשר למטוסים הרוסיים לפגוע במטרות קרקע בקלות רבה יחסית, הרי שבמסגרת הלוחמה בשטח בנוי, נמנעים המטוסים מלהפציץ בשל קרבת הכוחות אלה לאלה, דבר המסייע לארגוני המורדים "ליהנות מהגנה משופרת" ולהתקדם בשטח.

הן צבא סוריה על נספחיו המיליציוניים השונים והן ארגוני המורדים – רואים בשליטה על העיר חלב וסביבותיה יעד אסטרטגי, ומי שישלוט בעיר – יכריע, ככל הנראה, את המערכה בצפון סוריה. הכרזותיו של מזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה בשבוע שעבר – על תגבור קרוב של כוחותיו באזור חלב – מחזקות הנחה זו. על בסיס היעד האסטרטגי הזה, אשר עדיין רחוק ממימוש, ניתן להעריך שתושבי העיר חלב וסביבותיה יהיו עדים בקרוב לקרבות קשים נוספים. מהסיבה הזו, שני הצדדים – צבא סוריה מצד אחד וארגוני המורדים מצד שני – יטילו בגזרות הלחימה של חלב את כל כובד משקלם. לשליטה על העיר חלב תהיה משמעות רבה "ביום שאחרי".

ד"ר אלי גליה – חוקר וכותב על מימדיה השונים של מלחמת האזרחים בסוריה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בביוגרפיה של ג'ורג' חבש, מייסד "תנועת הלאומיים הערביים" ו"החזית העממית לשחרור פלסטין".