המפרץ הפרסי: ירי אזהרה של ספינת הצי האמריקני לעבר ספינת "משמרות המהפכה" (וידאו)

ספינת סיור של הצי האמריקני ששטה במים הבינלאומיים של המפרץ הפרסי ירתה היום מספר יריות אזהרה לעבר ספינה של "משמרות המהפכה האיראניים" שהתקרבה אליה למרחק של 150 יארד בלבד (137 מטר).

על פי הודעה שיצאה מטעם הצי האמריקני, הספינה האיראנית התקרבה לעבר ה- USS Thunderbolt במהירות מסוכנת והתעלמה מאותות אזהרה ומנסיונות שנעשו ליצור עימה קשר. ספינת הצי האמריקנית פתחה בירי אזהרה לעבר הספינה האיראנית, ורק אז האטה זו את התקדמותה.

הצי האמריקני פרסם סרטון המציג את ירי האזהרה. הוא הגדיר את התקרית כהתנהגות "לא בטוחה ולא מקצועית" של הספינה האיראנית, שטמנה בחובה סיכון להתנגשות בין שני כלי השיט.

תקרית זו מצטרפת לשורה של תקריות בין האיראנים והאמריקנים באזור המפרץ, החוזרות על עצמן מעת לעת ברמות שונות של חומרה. כך, למשל, בתחילת השנה ירתה משחתת אמריקנית שלוש יריות אזהרה במיצרי הורמוז לעבר ארבעה כלי שיט של "משמרות המהפכה האיראניים". הירי בוצע לאחר שכלי השיט האיראניים התקרבו במהירות גבוהה אל המשחתת "USS Mahan“ עד למרחק של 800 מטר ממנה ולא נענו לקריאות להאט.

מטעם "משמרות המהפכה האיראניים" יצאה הודעה, לפיה ספינת חיל הים האמריקנית נעה לעבר ספינת סיור של ה"משמרות" ששטה במים הבינלאומיים במטרה להפחיד וליצור פרובוקציה, וירתה שתי יריות אזהרה. ההודעה האיראנית טוענת כי "ספינת חיל הים של ה'משמרות' המשיכה במשימתה, תוך התעלמות מהצעד הלא מקצועי והפרובוקטיבי של ספינת המלחמה האמריקנית, שעזבה לאחר זמן מה את האזור".

ה- USS Thunderbolt במפרץ הפרסי (תמונת ארכיון, U.S. Navy, flickr, CC BY 2.0)
ה- USS Thunderbolt במפרץ הפרסי (תמונת ארכיון, U.S. Navy, flickr, CC BY 2.0)