המשבר ביחסי ישראל-רוסיה: בשאר אסד הוא המרוויח העיקרי / יוני בן מנחם

נפתלות הן דרכי הפוליטיקה המזרח תיכונית. נכון לשעה זו הנשיא בשאר אסד הוא המרוויח העיקרי מהמשבר הדיפלומטי בין ישראל לרוסיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי. באופן אבסורדי, סוריה – שמערכת ההגנה האווירית שלה היא שהפילה את המטוס הרוסי באמצעות טיל רוסי מסוג 5-SA – יוצאת "נקייה" מהפרשה בעוד ישראל נדרשת לשלם את המחיר.

אמנם שר המודיעין ישראל כץ גילה ב- 20 בספטמבר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא ענה לשיחות הטלפון של אסד זמן קצר לאחר הפלת המטוס, ועל פי דיווחים שונים נעצרו קצינים במערך ההגנה האווירית הסורית שהיו אחראים להפלת המטוס. אבל מה שקובע הוא האינטרסים של סוריה, ומה שרוצה פוטין להפיק מהמשבר הזה בקשר להבנות האסטרטגיות עם ישראל בכל הקשור לנעשה בסוריה.

ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המקורב לחזבאללה, דיווח ב- 21 בספטמבר כי רוסיה דחתה את הסברי ישראל לתקרית הפלת המטוס הרוסי ואת הדו"ח שמסר בעניין מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, בעת ביקורו במוסקבה – דבר המעיד על כך שרוסיה איננה ממהרת לסיים את המשבר ורוצה להפיק ממנו את המקסימום. ייתכן שהיא רוצה לשנות את הסכם ההבנות האסטרטגיות שהיא השיגה עם ישראל לפני 3 שנים ברגע שהתערבה באופן צבאי במלחמה בסוריה לטובתו של אסד, ולהתאים אותו למציאות הנוכחית על פי האינטרסים שלה.

גורמים צבאיים בישראל מסרו, לעומת זאת, כי מנגנון התיאום בין ישראל לרוסיה חזר לשגרה לאחר ביקור מפקד חיל האוויר במוסקבה, וכי סוכם ש"שני הצדדים יבחנו כיצד לשפר את התיאום כדי למנוע חיכוך ומצד שני לשמור על חופש פעולה".

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר ב- 21 בספטמבר כי פוטין עודכן בתוצאות ביקורו של מפקד חיל האוויר הישראלי במוסקבה, אך לא התקבלה בקרמלין החלטה בקשר לצעד הבא של רוסיה בנושא. הוא נשאל על היחסים העתידיים עם ישראל ואמר כי "מוקדם לדבר על כך".

מלחמת האזרחים בסוריה על סף סיום. פוטין הגיע להסכם עם נשיא טורקיה ארדואן על הדרך לטפל באזור אידליב, והוא צריך פחות את ישראל מאשר היה צריך אותה לפני 3 שנים. נראה כי הוא הגיע למסקנה כי ההתקפות הצבאיות של ישראל על מטרות צבאיות איראניות בסוריה מנוגדות לאינטרסים של רוסיה ופוגעות במטרתה העיקרית לשמור על יציבותו של המשטר הסורי ולשקם את המדינה מהר כלל האפשר. ככל שהמשבר בין רוסיה לישראל מתארך – מי שמרוויח מכך הוא הנשיא הסורי בשאר אסד, שבוודאי ינסה להשפיע על פוטין לנצל את ההזדמנות שנוצרה, שבה ישראל נקלעה למצוקה, כדי להכתיב לה כללי משחק חדשים שישרתו גם את האינטרסים שלו.

למרות יותר מ- 200 הפצצות אוויריות בשטח סוריה, ישראל לא הצליחה לעצור את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה אלא רק להאט אותה. אסד והאיראנים ינצלו בוודאי את התקופה הקרובה, כל עוד נמשך המשבר בין ישראל לסוריה, להאיץ את קצב העברת משלוחי הנשק והטילים מאיראן לסוריה ולחזבאללה בלבנון, בהנחה שישראל תתקשה לתקוף כל עוד המשבר עם רוסיה בעיצומו. האיראנים אימצו טקטיקה חדשה ומיקמו את מחסני הנשק שלהם בסמוך לבסיסים הצבאיים הרוסים באזור חמימים וטרטוס, כדי לקבל מטריה אווירית של מערכת הנ"מ הרוסית ולהקשות על ישראל לתקוף אותם. המשבר הדיפלומטי בין ישראל לרוסיה נותן, לכאורה, פרק זמן נוסף לבשאר אסד לקלוט את הטכנולוגיה האיראנית כדי לשפר את פרויקט דיוק הטילים שברשותו וברשות החזבאללה לקראת מלחמה עתידית עם ישראל מבלי שישראל תפגע בו.

ההבנות החשאיות בין ישראל לרוסיה כללו השלמה ישראלית עם המשך שלטונו של בשאר אסד בתמורה לכך שהיא תוכל לפעול נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה. הרוסים אף התחייבו להרחיק את הכוחות האיראניים מזרחה למרחק של 100 ק"מ מהגבול עם ישראל. מבחינתו של פוטין, שם המשחק הוא שמירת היציבות בסוריה ושמירה על אסד, שהוא זה שנותן לגיטימציה לרוסים להקים בסיסים צבאיים קבועים בארצו, באמתלה שהם "אורחים" שהוזמנו על ידו.

ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה את הימשכות המשבר. היא זקוקה לרוסיה כדי למנוע הידרדרות בגבול עם סוריה והתבססות כוחות איראניים סמוך לגבול ברמת הגולן. האינטרס הישראלי הוא לסיים את המשבר הזה במהירות ולגלות גמישות במגעים עם רוסיה, גם אם היא תצטרך לנסח הבנות אסטרטגיות חדשות עמה בכל הקשור לסוריה.

הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה היא "קו אדום" מבחינתה של ישראל, ואסור לוותר עליו. כבודה הלאומי של רוסיה נפגע זמן קצר לאחר שפוטין הגיע להסכם חשוב מבחינתו עם ארדואן על גורל אזור אידליב. ישראל איננה אשמה בהפלת המטוס, אולם היא צריכה לעזור לרוסיה לשקם את כבודה, מכיוון שסיום המשבר במהירות הוא אינטרס עליון שלה גם במחיר של התכופפות מסוימת בפני הדוב הרוסי.

נראה כי הרוסים מתכוונים להטיל הגבלות אוויריות בעקבות הפלת המטוס הרוסי. ערוץ "אל-מיאדין הלבנוני" דיווח ב- 22 בספטמבר כי רוסיה מתכוונת לסגור את המרחב האווירי מעל המים הטריטוריאליים של סוריה עם סיום התמרונים שהיא עושה בים התיכון. אם הדבר נכון, חיל האוויר הישראלי עדיין יכול לפעול נגד מטרות איראניות בסוריה על ידי כך שיטוס במים הטריטוריאליים של לבנון או מערבה מהמים הטריטוריאליים של סוריה ולתקוף מרחוק באמצעות חימוש מתקדם ומדויק.

הטיפול במשבר יצא כבר מידי צה"ל וחיל האוויר מול מערכת הביטחון הרוסית. ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך לטפל בו אישית, גם אם מדובר בנסיעה לרוסיה בזמן הקרוב ביותר, כדי לסכם עם הנשיא פוטין את סיום המשבר.

יוני בן מנחם הינו חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור