הפיוס הפנים-פלסטיני – כולם עובדים על כולם / פרופ' עוזי רבי

הכרזותיהם המהדהדות של אבו מאזן ואיסמאעיל הניה בדבר "הפיוס הממשמש ובא למען חיזוקו של העם הפלסטיני" כבר מתחככות בקשיי המציאות.

אבו מאזן ודאי היה רוצה להשיב לרשות את מלוא הסמכות והחיוניות בעזה, ואף הודיע כי הוא נחרץ בדרישתו לפרק את הזרוע הצבאית של החמאס (גדודי עז אל-דין אל-קסאם) מנשקה. אלא שהחמאס מודיע במקביל ובריש גלי כי הדבר כלל אינו עומד על הפרק.

מדוע? קצר וקולע. "החזקת הנשק", מסביר בטאון החמאס 'אל-רסאלה', "קשורה במאבק באויב הציוני, ואנו (חמאס) נוותר על הנשק שברשותנו רק לאחר שחרור המולדת". די אם נזכיר כי בראש משלחת החמאס היורדת מצרימה לדון ב"פיוס" עומד לא אחר מאשר צלאח אל-ערורי, ארכי טרוריסט ששמו נקשר לשרשרת פיגועים בגדה ולחטיפת ישראלים.

היהפוך נמר חברבורותיו? לא במזרח התיכון. כשחמאס יתפרק מנשקו ויוותר על דרך ההתנגדות (מקאומה בלשונו) כנגד ישראל הוא פשוט יפסיק להיות חמאס.

כולם עובדים על כולם: ראש הממשלה הפלסטיני ראמי אל-חמדאללה ברצועת עזה, 2 באוקטובר (צילום מסך, ערוץ "פלסטין")
כולם עובדים על כולם: ראש הממשלה הפלסטיני ראמי אל-חמדאללה ברצועת עזה, 2 באוקטובר (צילום מסך, ערוץ "פלסטין")

אז מה בכל זאת מנסה החמאס להשיג כאן? על צרותיו הרבות כבר הכברנו מלים. עשור שנות שלטונו בעזה הוכיחו מה דלה יכולתו בניהול קהילה אזרחית ומה רב הסבל שהשית עליה.

לנגד עיניו של החמאס ניצב מודל האח הבכור, חזבאללה, שהוא מנסה לחקותו. החזבאללה כידוע מחזיק במנופי הכוח בלבנון תוך שהוא מותיר לממשלה הלבנונית את "כאב הראש" של הניהול האזרחי השוטף. החמאס משתעשע ברעיון של בניית מערך התנהלות דומה עם "הרשות".

אלא שאבו מאזן הוא בבחינת "צדיק היודע נפש בהמתו" וודאי לא ייפול במלכודת שטומן לו החמאס. אי לכך מה שיש כאן זה רוב מהומה על לא מאומה. מדובר במהלך טקטי הנעדר מהות של ממש ותכליתו לשוות לניצים חזות של מי שהתפייסו. בקיצור, כולם עובדים על כולם.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)