הפלסטינים פנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בבקשה לפתוח בחקירה נגד ישראל

הרשות הפלסטינית הגישה הבוקר בקשה רשמית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה מיידית נגד ישראל בכל הנוגע לפעילות ההתנחלות הישראלית.

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, הגיע להאג ומסר את הבקשה בפגישה רשמית עם התובעת הכללית של בית הדין, פאטו בנסודה.

הפלסטינים טוענים בבקשתם, כי ישנן ראיות מספקות לביצועם המתמשך של "פשעים חמורים" המצדיקים חקירה מיידית. הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי הבקשה מבית הדין בהאג נוגעת ל"פשעים המתמשכים שביצעה ומבצעת ישראל בעבר ובהווה, וכל פשע שיקרה בעתיד – בפרט אלו הקשורים למערך ההתנחלות הישראלית הבלתי חוקית באדמה הפלסטינית הכבושה, כולל מזרח ירושלים".

אל-מאלכי קרא לבית הדין הפלילי בהאג למלא את חובתו כלפי הצדק, ולחקור – בתוקף תפקידו – "את הפשעים המתמשכים הקשורים במערכת ההתנחלות, ולהעמיד לדין את הפושעים האחראים לביצוע פשעים אלו".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "מדינת ישראל רואה בחומרה את ההפניה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי המהווה מהלך ציני שאינו תקף משפטית. הרשות הפלסטינית ממשיכה לנצל לרעה את בית הדין למטרות פוליטיות במקום לפעול לקידום משא ומתן מדיני. מגוחך שהפלסטינים עושים זאת בעודם ממשיכים להסית לטרור ולהשתמש בילדים ונשים כמגנים אנושיים במסווה לניסיונותיהם האלימים לפגוע בביטחון אזרחי ישראל. יודגש כי המהלך הפלסטיני אינו תקף מבחינה משפטית, ולבית הדין אין סמכות בנושא הישראלי-הפלסטיני מכיוון שישראל אינה חברה בבית הדין והרשות הפלסטינית אינה מדינה. ישראל מצפה מבית הדין והתובעת לא להיכנע ללחצים הפלסטינים ולא לאפשר לפלסטינים להביא לפוליטיזציה נוספת של בית הדין או להסיטו מהמנדט המקורי שלו. ישראל פועלת בהתאם למנגנוני בקרה וביקורת שיפוטית עצמאיים ויסודיים, כראוי למדינה דמוקרטית, ובהתאם לדין הבינלאומי".

בתחילת 2015 הודיע בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כי הוא פותח ב"בדיקה מקדמית" באשר לאפשרות של ביצוע "פשעי מלחמה בפלסטין" מצידם של שני הצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, וזאת כהכנה לאפשרות להגיש כתבי אישום נגד גורמים פלסטיניים וישראליים. ההודעה באה לאחר ששבועיים קודם לכן הגישה הרשות הפלסטינית את מסמכי ההצטרפות לבית הדין, והתובעת פאטו בנסודה הבהירה כי מדובר בהליך פרוצדורלי הנובע מההכרה הפלסטינית בסמכותו של בית הדין. בהודעה מטעם בית הדין לא נקבע מועד לסיום תהליך הבדיקה.
אל-מאלכי במסיבת עיתונאים בהאג, לאחר מסירת הבקשה (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)
אל-מאלכי במסיבת עיתונאים בהאג, לאחר מסירת הבקשה (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)