"הצהרת קאהיר": "אופקים חדשים" לשיתוף הפעולה בין סעודיה ומצרים

שר ההגנה ויורש העצר השני של סעודיה, הנסיך מוחמד בן סלמאן, נפגש אתמול בקאהיר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי.

דוברו של נשיא מצרים עלאא יוסוף מסר, כי שני האישים דנו בהתפתחויות באזור, במאמצים לחיזוק הביטחון והיציבות בו, ובדרכים להידוק שיתוף הפעולה הבילטרלי בין שתי המדינות. יוסוף ציין, כי הצדדים הדגישו את הצורך לעמוד מול כל נסיונות ההתערבות בענייניהן של מדינות ערב. א-סיסי מסר לנסיך הזמנה רשמית עבור אביו, המלך סלמאן, לבקר במצרים.

הנשיא המצרי הדגיש במהלך הפגישה, כי בטחונו של אזור המפרץ מהווה קו אדום עבור מצרים וחלק בלתי נפרד מבטחונה הלאומי. הוא שיבח את העמדות של ההנהגה הסעודית כלפי מצרים ועמה, ואמר כי העם המצרי לא ישכח את התמיכה הסעודית ברצונו החופשי – התנסחות שגורה בקרב דוברי המשטר המצרי, המתייחסת לתמיכתה של סעודיה במשטר לאחר הדחת שלטון "האחים המוסלמים" בראשות מוחמד מורסי בקיץ 2013.

הנסיך סלמאן שיבח מצידו את העמדות המצריות כלפי סעודיה ובנוגע לבטחונו של אזור המפרץ, ובירך על התפקיד הערבי הפעיל שממלאת מצרים בחיזוק הפעולה הערבית המשותפת בכל התחומים.

בתום הפגישה פרסמו הצדדים הצהרה משותפת, הכוללת הסכמה על חבילה של צעדים מעשיים שמטרתם לחזק את שיתוף הפעולה בין מצרים וסעודיה במישורים שונים.

בנוסף להעמקת הקשרים הצבאיים והתחייבות לפעול לקידום הקמתו של כוח ערבי צבאי משותף, "הצהרת קאהיר" כוללת גם את הנקודות הבאות: חיזוק שיתוף הפעולה וההשקעות בתחומי האנרגיה, רשת החשמל והתחבורה; השגת אינטגרציה כלכלית בין שתי המדינות במטרה להופכן לציר מרכזי בתנועת הסחר העולמי; עיבוי ההשקעות ההדדיות לצורך הנעתם של פרויקטים משותפים; חיזוק שיתוף הפעולה המדיני, התרבותי והתקשורתי – וזאת לצורך השגת המטרות הנובעות מהאינטרסים המשותפים של שתי המדינות, והתמודדות מול הסכנות והאתגרים הניצבים בפניהן. הסעיף האחרון בהצהרה מתייחס לקביעת הגבול הימי בין סעודיה ומצרים.

עוד לפני ההצהרה, התאפשרה לא-סיסי ההזדמנות להפגין את הרצון המצרי הטוב באמצעות "הזדמנות צילום" משותפת, כאשר אירח את הנסיך סלמאן בטקס סיום של בוגרי המכללות הצבאיות. בנאומו בטקס אמר א-סיסי, כי מצרים וסעודיה מהוות "שני אגפים של הביטחון הלאומי הערבי". הוא הבהיר, כי השתתפותו של הנסיך הסעודי בטקס מהווה "מסר חשוב וחזק לכל העמים הערביים… [לפיו] אנו נהיה תמיד יחדיו מול האתגרים והאיומים בפניהם ניצב האזור שלנו… עליהם לא נצליח להתגבר אלא [רק] אם נהיה יחד".

"מסר חשוב וחזק": הנסיך סלמאן בטקס (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של דובר הצבא המצרי)
"מסר חשוב וחזק": הנסיך סלמאן בטקס (צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של דובר הצבא המצרי)

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר, שהגיע אף הוא לקאהיר, קיים לאחר פרסום "הצהרת קאהיר" מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי. אל-ג'ובייר ציין בדבריו כי שתי המדינות מעוניינות לחזק את היחסים הבילטרליים, האסטרטגיים וההיסטוריים ביניהן. הוא הוסיף, כי ההסכמות המעשיות שהתקבלו במהלך הדיונים בקאהיר תאפשרנה להעביר את היחסים ל"אופקים חדשים". השר הסעודי אמר, כי הפגישה בין א-סיסי והנסיך סלמאן הניחה את היסודות למימוש החזון שהציב מלך סעודיה לפיתוחם של היחסים המשותפים, והבהיר כי סעודיה תעשה כל שביכולתה להידוק הקשרים.

אופקים חדשים? (תמונת נוף קאהירית, נחלת הכלל)
אופקים חדשים? (תמונת נוף קאהירית, נחלת הכלל)

שוכרי אמר במסיבת העיתונאים, כי הסולידריות בין מצרים וסעודיה מהווה גורם מפתח בשמירה על הביטחון הלאומי הערבי. הוא הבהיר, כי ההצהרה המשותפת תחזק את שיתוף הפעולה והאינטגרציה בין שתי המדינות ברמות שונות.

ההצהרה המפורטת שיצאה אתמול מקאהיר מעידה – כך נראה – על הבעה פומבית ברורה של הרצון ל"חזרה לתלם" ביחסים בין שתי המדינות. עם עלייתו לשלטון בתחילת השנה, הוביל מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז מדיניות שונה משל קודמו – המלך המנוח עבדאללה – הפועלת להגמשת היחס כלפי "האחים המוסלמים" ושלוחותיהם השונות בעולם הערבי, ובכללן החמאס. מדיניות זו נועדה לרכז את מירב הכוחות בהתמודדות מול איראן, הנתפסת בעיני סעודיה כאויב העיקרי – תפיסה המתחזקת בימים אלו לנוכח ההסכם שהושג בין איראן והמעצמות בסוגיית הגרעין האיראני. עמדה זו אינה עולה בקנה אחד עם התפיסה המצרית, הרואה באח'ואן את האיום המיידי לא רק לבטחונה של מצרים אלא ליציבותו של האזור כולו. המשטר המצרי חושש, על כן, מפני הרצון הסעודי להעניק תפקיד משמעותי לאח'ואן בהסדרים פוליטיים שונים באזור. כמו כן, הוא דחה עד כה על הסף את הנסיונות שעושה סעודיה ללחוץ עליו להגמיש באופן אסטרטגי את יחסו הנוקשה כלפי החמאס. זאת ועוד: בניגוד לציפיה הסעודית, מצרים הפגינה קרירות יחסית בכל הנוגע למבצע שמובילה הממלכה מאז סוף חודש מרץ נגד המורדים החות'ים בתימן הנתמכים על ידי איראן.

הרוח הנושבת מקאהיר אתמול מציגה, לכאורה, חזית סעודית-מצרית אחידה מול איראן, המואשמת באופן תדיר על ידי מדינות המפרץ בהתערבות בוטה בענייניהן הפנימיים (רק השבוע, למשל, האשימה בחריין את איראן במעורבות בפיגוע שלשום באי סיתרה, שגבה את חייהם של שני שוטרים). עם זאת, לא ברור האם המחלוקת בין סעודיה ומצרים בנוגע ליחס ל"אחים המוסלמים" ולחמאס תמשיך להעכיר את האווירה בין שתיהן.

בהקשר זה נזכיר, כי לפני שבועיים נערכה בריאד פגישה יוצאת דופן בין משלחת חמאס בראשותו של ח'אלד משעל ובין המלך סלמאן. דוברי חמאס שונים הציגו את המפגש כפריצת דרך ביחסי החמאס עם סעודיה, זאת לאחר מספר שנים של מתח בסוף ימיו של המלך עבדאללה. אמנם, בשבוע שעבר דאג שר החוץ הסעודי אל-ג'ובייר לצנן את ההתלהבות החמאסית. במסיבת עיתונאים בריאד עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי, טען השר הסעודי כי בכירי החמאס כלל לא הגיעו לביקור רשמי בממלכה, וכי עמדתה של סעודיה כלפי החמאס ותמיכתה ברשות הפלסטינית לא השתנו.

ניתן לפרש, אמנם, את דבריו של אל-ג'ובייר כ"פניית פרסה" חדה ופתאומית במדיניות הסעודית כלפי החמאס (האם זה סביר, נוכח ביקורו של משעל בריאד? כל אחד ופרשנותו). מאידך, ייתכן ומדובר ב"שפת נימוסין ודיפלומטיה", המחפה על כוונתה של סעודיה לכונן "ירח דבש" ביחסיה עם החמאס, כוונה הנובעת בין השאר מרצונה למלא תפקיד מוביל בזירה הפלסטינית (הן בסוגיית המשבר הפנימי בין פת"ח והחמאס, והן בתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים). אם אכן כך, סעודיה צריכה להתנהל בזהירות רבה ובתחכום – בין היתר, תוך שימוש במנופי לחץ שונים (כלכליים ואחרים) העומדים לרשותה על מצרים והחמאס – בכדי לגשר בין "המרכיב החמאסי/אח'ואני" של מדיניות החוץ שלה ובין "האופקים החדשים" ביחסיה עם מצרים.

(מקורות עזר: "א-שרק אל-אוסט"; "אל-ערביה")