המתח בין הסלפים לנוצרים במצרים על רקע חגיגות המולד / ד"ר מיכאל ברק

הנוצרים הקופטים יחגגו מחרתיים את חגיגות חג המולד במצרים ויקיימו בנוכחותו של נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל-סיסי מיסה ענקית בכנסייה הנוצרית הגדולה ביותר במזרח התיכון הנמצאת בקהיר. נוכחותם של מוסלמים בחגיגות חג המולד אינה מתקבלת בעין יפה בעיני אסלאמיסטים רבים כמו תנועת אל-דעוה אל-סלפיה, אחד מזרמי המחשבה הסלפים הגדולים במצרים.

השיח' יאסר ברהאמי, סגן מנהיג תנועת אל-דעוה אל-סלפיה במצרים וחכם הלכה סלפי בולט במרחב הציבורי במצרים, פרסם פסק הלכה האוסר על מוסלמים להשתתף בחגיגות חג המולד של הנוצרים. זאת בשל החשש כי החגיגות עלולות לפגוע בזהות המוסלמית ולחזק את מעמד הנוצרים במדינה. מנגד, חילונים ופעילים מצריים למען זכויות הקופטים במצרים הדגישו כי מדובר בפסק הלכה חשוך, המכשיר את הקרקע לפעולות טרור נגד הקופטים.

פאטמה נעות – משוררת, עיתונאית ופעילה בולטת בהגנה על הקופטים ומיעוטים אחרים במצרים – העלתה לחשבון הפייסבוק שלה סרטון וידאו זועם על פסק ההלכה של יאסר ברהאמי, תוך כדי שהיא מתחבקת עם חברתה המוסלמית בביתה, כדי להוכיח שמוסלמים ונוצרים יכולים לחגוג יחד ואינם מושפעים מפסקי הלכה חשוכים ומפלים לרעה דוגמת זה של ברהאמי. כך היא כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:

"חג מולד שמח יאסר ברהאמי. היום אני קוראת לך באהבה רבה לצפות בווידאו הבא, שצולם בתוך ביתי […] צפה בו ונסה ללמוד כיצד מקבלים יפה דתות אחרות מצד הגב' הנכבדה עפאף, אשר לא הזדהמה מפסקי ההלכה הקלוקלים שלכם, אשר מטיפים לשנאה ואיבה. הגברת עפאף היא מוסלמית נקייה ומכובדת שלא הושפעה מניסיונות ההתנקשות המחשבתית שלך, ושל חבריך ותומכיך נגד בחורינו המוסלמים המסכנים, המאמינים לרעיונות שלכם, ושונאים [בשל כך] את האחר, ובסופו של דבר הופכים לרוצחים טרוריסטים הנושאים חגורות נפץ ומבקשים להרוג את תושבי מצרים. מי שמשלם את החשבון היקר שלכם הפעם הם אותם נוצרים שוחרי שלום, אשר לא הרגו מוסלמי ולא פוצצו מסגדים!!!".

התכתובת מצביעה על המתח והאיבה העמוקים בין חילונים לאסלאמיסטים במצרים. כמו כן, ניתן לזהות מגמה מעודדת של חילונים ואנשי רוח מוסלמים המגנים על העדה הקופטית במצרים, אשר חשופה שנים ארוכות לתעמולה ארסית ולפיגועי טרור.

מיכאל ברק הוא חוקר בכיר במכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור ומרצה בביה"ס לממשל, פוליטיקה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה

(תמונת הנושא: קאהיר. public domain)