התקשורת במצרים ובמדינות המפרץ: שליט קטר ממשיך לתמוך בטרור – נפגש עם המנהיג הרוחני של האחים המוסלמיםהאם שליט קטר, האמיר תמים בן חמד, אירח בארמונו את השייח' יוסף אל-קרדאווי, הנחשב למנהיגה הרוחני של תנועת "האחים המוסלמים", לרגל עיד אל-פיטר?

כך טוענים אמצעי תקשורת במצרים ובשלוש מדינות המפרץ (סעודיה, איחוד האמירויות הערביות ובחריין) שניתקו בתחילת החודש את היחסים עם קטר, בין היתר בטענה כי היא תומכת בארגוני טרור כדוגמת "האחים המוסלמים" ומממנת אותם.

למרבה העניין, הסרטון 'המפליל' הגיע דווקא מהתקשורת בקטר. עבדאללה אל-עד'בה, עורך העיתון הקטרי "אל-ערב", "צייץ" לפני הצהריים סרטון, בו נראה האמיר תמים מנשק את ראשו של אל-קרדאווי, וטען כי מדובר בקבלת פנים לרגל עיד אל-פיטר.

המדיה האנטי-קטרית במצרים ובמפרץ ניצלה את הפרסום כדי לתקוף את האמיר תמים. אתרים וגולשים רבים ברשתות החברתיות טענו כי הפגישה של שליט קטר עם אל-קרדאווי מעידה על כך שהוא ממשיך לתמוך בטרור; שהרי לפני כשבועיים (ב- 9 ביוני) פרסמו ארבע המדינות "רשימה שחורה" משותפת הכוללת 59 אישים ו- 122 ארגונים הקשורים לקטר, שהוגדרו על ידן כתומכים בארגוני טרור ומממנים אותם. בין השמות הבולטים ברשימה זו מופיע שמו של אל-קרדאווי. זאת ועוד: לפני מספר ימים הציגו מדינות אלו בפני קטר רשימה של 13 דרישות שעליה למלא תוך עשרה ימים; קטר נדרשה, בין היתר, להסגיר מבוקשים השוהים בשטחה והמוגדרים כטרוריסטים.

עוד טוענים מתקיפיה של קטר, כי אל-עד'בה נאלץ למחוק את ה"ציוץ" שלו – בהוראה מגבוה. ייתכן ואכן "ציוץ" ראשון נמחק בשלב כל שהוא, אך כפי שניתן לראות (בתחילת הכתבה) – נכון לעכשיו, הסרטון עדיין קיים בחשבון הטוויטר של אל-עד'בה.

נזכיר, כי ב- 5 ביוני – ביום בו הודיעו ארבע המדינות על ניתוק היחסים עם קטר – אירח האמיר תמים בארמונו אנשי דת לסעודת איפטאר (שבירת צום הרמדאן), ובין האורחים היה גם אל-קרדאווי. נוסיף עוד, שייתכן ואל-עד'בה טעה, וכלל לא התקיים מפגש נוסף בין שני האישים בעיד אל-פיטר: הסרטון שהוא העלה דומה (אם כי מזווית צילום שונה) לסרטון ששודר ב"אל-ג'זירה" מהפגישה בתחילת החודש [ובמאמר מוסגר: ייתכן וגם המדיה האנטי-קטרית יודעת זאת, אבל עובדה זו אינה מסיטה אותה מן המטרה המרכזית: המאבק התעמולתי נגד האמיר תמים].

לשיפוטכם, הצופים.