זריף בביירות ובדמשק: קורא לשיתוף פעולה בין מדינות האזור מול הטרור

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף הגיע היום לדמשק, ונפגש בה עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא" מוסרת, כי הפגישה בין שני האישים היתה טובה, והתמקדה בפתרון המשבר בסוריה. לאחר צאתו מהפגישה פנה זריף בקריאה "לשחקנים האחרים ולשכנינו" כי הגיע הזמן שיתנו דעתם על המציאות, "יישמעו לדרישות העם הסורי ויפעלו למאבק בטרור, בקיצוניות ובעדתיות".

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א מדווחת, כי במהלך הפגישה עם זריף בירך אל-אסד את העם האיראני על השגת הסכם הגרעין עם המעצמות. הוא ציין, כי איראן הגיעה ל"הישג היסטורי" זה הודות לעמידתו האיתנה של העם האיראני, לדבקותו בעצמאות קבלת החלטותיו ולעמידתו מאחורי ההנהגה שלו. הנשיא הסורי הודה לממשלה ולעם באיראן על תמיכתם המתמשכת בסוריה מול הטרור, ועל המאמצים הכנים שעושות איראן והמדינות הידידות כדי לסיים את המלחמה בסוריה ולשמר את ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית.

זריף אמר, כי רצונו של העם הסורי צריך לשמש כמצפן עבור כל רעיון שיועלה לפתרון המשבר, שיושג ללא מעורבות זרה, ובדרך שתשמר את שלמותה הטריטוריאלית של סוריה ואת קבלת ההחלטות העצמאית שלה. הוא הוסיף והדגיש את נחישותה של איראן לתמוך בעמידה האיתנה של העם הסורי ולהקל על סבלו.

בהודעה המשותפת של הצדדים הודגש, כי על כל המדינות באזור ומחוצה לו להבין כי גורלן ועתיד עמיהן אינם חסינים מפני "ההתפשטות הסרטנית של הטרור"; לכן על כולן לפעול באופן רציני וכנה למאבק בסכנה זו, וזאת באמצעות תיאום המאמצים, אימוץ דרכי מדיניות המבוססות על האמת והפסקת הסיוע והתמיכה הפוליטית בארגוני הטרור.

דמשק היתה תחנתו השניה של זריף באזור. את מסעו הוא החל אתמול בלבנון, בה ערך סדרת פגישות עם בכירים במערכת הפוליטית הלבנונית, ובהם: ראש הממשלה תמאם סלאם, שר החוץ ג'ובראן באסיל, יו"ר הפרלמנט נבי ברי ומזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה.

במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הלבנוני לאחר פגישתם, קרא זריף למדינות האזור לשתף פעולה ביניהן כדי לקדם את השלום והיציבות, וזאת מול האיומים הנשקפים מצידם של המשטר הציוני והטרור. הוא הדגיש, כי טהראן מוכנה לשתף פעולה עם כל המדינות באזור במאבק מול ארגוני הטרור. באסיל אמר מצידו, כי לבנון נמצאת "באותה תעלה" עם איראן נגד הטרור. הוא שיבח את ההסכם שהושג לאחרונה בין איראן והמעצמות בסוגיית הגרעין, והוסיף כי הסכם זה מהווה גם ניצחון לגירסה הלבנונית של ההתנגדות מול ישראל.

בפגישה אתמול בין זריף וחסן נסראללה, תיאר מזכ"ל החזבאללה את הסכם הגרעין כהישג חיובי עבור איראן, לבנון והאזור כולו. נסראללה ציין בדבריו את המאמצים שעושה החזבאללה כדי "להגן על לבנון ועל האזור מפני האיומים הנכפים על ידי האויבים העיקריים…".

זריף אמר בפגישה, כי להסכם הגרעין תהיינה השלכות חיוביות על ההתפתחויות האזוריות. הוא טען, כי הבעיות הקיימות כעת במדינות האזור נגרמות בשל "המדיניות הפלגנית של המשטר הישראלי והעמדות הקיצוניות של ארגוני הטרור". הוא קרא לדיאלוג דיפלומטי ולשיתוף פעולה בין כל הקבוצות הפוליטיות, וזאת במטרה לפתור סכסוכים אזוריים ולהדוף את "המזימות הפלגניות", כדבריו, של ישראל וארגוני הטרור.

(סאנ"א; "אירנא"; "אל-עאלם"; LBC; "א-נהאר")