ח'אלד משעל באנקרה: ממשיכים להתרחק מאיראן?

ראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל הגיע שלשום לאנקרה בראשות משלחת תנועתו. משעל נפגש תחילה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לפגישה של כשעה בארמון הנשיאות. לאחר מכן הוא נפגש עם ראש הממשלה הטורקי אחמט דבוטאולו, לפגישה של כשעתיים וחצי. שתי הפגישות היו בדלתיים סגורות, ללא נוכחות תקשורתית.

לאחר הפגישה בין משעל וארדואן, פרסם החמאס הודעה המתארת את הפגישה כ"חיובית ומועילה". על פי ההודעה, הפגישה עסקה במצב הכללי באזור, בסוגיה הפלסטינית ובתפקידה של טורקיה בתמיכה בסוגיה זו. על פי החמאס, הפגישה בין משעל ודבוטאולו עסקה בהתפתחויות המדיניות ובמצב בעזה ובירושלים.

בראיון טלוויזיוני (שלשום) התייחס שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו לזירה הפלסטינית, והבהיר את הצורך בהמשך קיומה של ממשלת האחדות הפלסטינית. לדבריו, "אין פתרון במזרח התיכון ללא חמאס. אנחנו מגינים על כך במשך שנים. כאשר הזמנו את החמאס לטורקיה בפעם הראשונה, זה יצר מהומה גדולה. העברנו להם [לחמאס] את המסר כי עליהם להשליך את נשקם ולהשתתף בתהליך הפוליטי. כל המדינות בעולם הגיעו לאותה נקודה היום".

הפובליציסט הפלסטיני יוסוף ריזקה, בטורו המתפרסם היום בעיתון העזתי-חמאסי "פלסטין", סבור כי למרות שלא נודעו עדיין פרטים מהותיים על תכני פגישותיו של משעל באנקרה, משמעותו של הביקור נובעת מ"העיתוי החשוב" בו הוא התקיים: "לאחר הפגישה של משעל עם מלך סעודיה סלמאן [באמצע החודש שעבר], לאחר הפגישה בקטר עם שר החוץ של רוסיה לברוב [ב- 3 לאוגוסט], ולפני הביקור הצפוי של ח'אלד משעל ברוסיה".

ביקורו הנדיר של משעל בממלכה הסעודית, לאחר מתח בין המשטר הסעודי ובין החמאס שהחל בסוף ימיו של המלך המנוח עבדאללה, הציף אל פני השטח השערות – שזכו לקידום נלהב למדי בהצהרותיהם של דוברי חמאס – לפיהן מדובר ב"פריצת דרך" ביחסים בין סעודיה והחמאס. "ירח דבש" אפשרי שכזה אינו ערב לחיכה של איראן, בשל החשש כי סעודיה תצליח להביא להקמתו של ציר סוני שיפעל נגד האינטרסים השונים שלה באזור. דוברי חמאס אמנם מיהרו לצאת בהצהרות הרגעה כלפי טהראן, ולהבהיר כי החמאס ממשיך להיות נאמן לגישתו העקרונית הדוגלת באי נטילת חלק ב"משחק הצירים" המתנהל במזרח התיכון. עם זאת, כלל לא בטוח שאיראן 'עברה לסדר היום': האתר האמריקני "הפינגטון פוסט" טען בסוף השבוע שעבר, כי ביקורו של משעל בסעודיה הביא ל'פעולת תגמול' איראנית כלפי חמאס: ביטול ביקור מתוכנן של משלחת הארגון בטהראן. בנוסף לכך, בסוף החודש שעבר טען בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק (בראיון לערוץ "אל-ג'זירה"), כי איראן השהתה את הסיוע לארגון.

ריזקה מאריך בתיאור תרומתה הנכבדה של טורקיה תחת שלטונה של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) לעניין הפלסטיני, ולעזה ולחמאס בפרט: תביעתה העיקשת מישראל להסיר את המצור מעל הרצועה, ותמיכתה הפוליטית הבלתי מסויגת בחמאס. הוא טוען כי לפגישותיו האחרונות של משעל (כולל אלו באנקרה) חשיבות מרובה, וזאת לאור "הסביבה המדינית והבטחונית באזור הערבי", המגלה בתקופה האחרונה תזזיתיות דיפלומטית וצבאית. בהקשר הדיפלומטי הוא מציין, בין היתר, את רצונה של סעודיה להקים "ברית סונית, בשיתוף עם טורקיה ו[גורמים] אחרים", וכן את פגישותיו של משעל עם טוני בלייר, לשעבר לשעבר שליח הקוורטט למזרח התיכון, הפועל לקדם את השגתו של הסכם רגיעה בין ישראל והחמאס.

ריזקה אמנם אינו מזכיר במפורש את איראן, אך ייתכן וגם הוא סבור כי ביקורו של משעל באנקרה, כהמשך ישיר לביקורו בסעודיה, נועד לבסס 'נקודת משען סונית' שתתמוך בחמאס ובאינטרסיו. עם זאת, נדמה כי בשלב הנוכחי אין לראות בכך משום הבעת רצון חמאסית לנתק מוחלט של היחסים עם איראן השיעית, המקרטעים מזה מספר שנים (בשל ניגודי העמדות ביניהם באשר למשבר בסוריה: בעוד איראן תומכת בבשאר אל-אסד, החמאס יצא נגדו); בכירי החמאס (לפחות חלקם) עדיין לא איבדו תקווה, כי ניתן להעלות קשרים אלו בחזרה אל המסלול הרצוי עבור הארגון. לכל היותר, מדובר בבנייתה של מקבילה לקשרים אלו, בעלת פוטנציאל ממשי עכשווי עבור החמאס, שתוכל בעת הצורך לשמש גם כחלופה רבת כוח ליחסים עם איראן, במידה והללו יידרדרו אף יותר.

(מקורות עזר: dailysabah; אתר החמאס; ערבי 21)