ח'אמנאי: דאע"ש ואל-קאעדה – אסלאם נוסח אמריקה

איראן מציינת היום 26 שנה למותו של אייתוללה ח'ומייני, מובילה ומנהיגה הראשון של המהפכה האסלאמית, אשר הפילה ב- 1979 את משטרו של השאה מוחמד רזא שאה פהלווי.

מנהיגה העליון של איראן עלי ח'אמנאי נשא הבוקר דברים במאוזוליאום של ח'ומייני בטהראן. ח'אמנאי הקדיש את עיקר נאומו לתיאור דמותו של ח'ומייני ופירוט עקרונות היסוד בהם דגל, תוך שהוא מבהיר את משמעותם עבור איראן לעת הזו.

ח'אמנאי הגדיר את ח'ומייני כמייסדה של אסכולת מחשבה דתית, פוליטית וחברתית, כסמלה של תנועה באמצעותה שינו האיראנים את ההיסטוריה שלהם, והפכו מאומה נחשלת לאומה מתקדמת, בעלת תקווה ושאיפות. ח'ומייני – כך אמר – מגלם בחייו את אלו העושים מאמצים למען אללה. הוא הדגיש, כי צריך להיזהר מפרשנות מעוותת של ח'ומייני ומשנתו: היו שעשו כך כבר במהלך חייו, כאשר ניסו בהתאם לאינטרסיהם להגדירו כליברל או כבעל קו נוקשה. כדי להימנע מעיוות זה, אמר, יש ללמוד לעומק את העקרונות בהם האמין ואת דרכו.

קבר ח'ומייני - מבט מבחוץ (צילום: DAVID HOLT, flickr. CC BY-SA 2.0)
קבר ח'ומייני – מבט מבחוץ (צילום: DAVID HOLT, flickr. CC BY-SA 2.0)

העיקרון הראשון במשנתו של ח'ומייני אליו התייחס ח'אמנאי הינו הצבת 'האסלאם הטהור' מול 'האסלאם נוסח אמריקה'. האסלאם האמריקני – לדברי ח'אמנאי – הינו פרשנות חילונית או קיצונית לאסלאם, כפי שניתן לראות כיום בדוגמאות של ארגוני דאע"ש, אל-קאעדה ודומיהם – פרשנויות קיצוניות של האסלאם הנתמכות על ידי ארה"ב וישראל. ח'ומייני התנגד לפרשנויות מסוג זה, ובהתאם לדרכו יש לתחום את הגבול בין האסלאם הטהור לבינן.

עיקרון נוסף של ח'ומייני היה הישענותו המלאה על עזרת אללה. אמונתו זו הביאה אותו לדבר תמיד גלויות, וכן לא להאמין להבטחותיהן של "המעצמות התוקפניות". ח'אמנאי ציין, כי ח'ומייני לא שעה לנסיונותיו של נשיא ארה"ב רונלד רייגן ליצור הידברות עם איראן מפני שלא בטח בארה"ב, והוסיף כי כיום ניתן לראות כיצד לא ניתן לבטוח במערב ובהבטחותיו.

ח'אמנאי הוסיף ותיאר את מנהיגה הראשון של איראן האסלאמית כמי שהאמין ברצון העם ורחש כבוד להצבעתו. לדבריו, בין ח'ומייני והעם התקיימה אהבה הדדית.

ח'אמנאי בקבר ח'ומייני (צילום מסך ארכיוני)
ח'אמנאי בקבר ח'ומייני (צילום מסך ארכיוני)

על פי ח'אמנאי, עקרון ברזל נוסף של המהפכה האסלאמית אליו הטיף ח'ומייני היה התמיכה הבלתי מתפשרת במדוכאים ובצדק חברתי ויציאתו נגד המדכאים. מכאן נבעה תמיכתו בעמיהם של פלסטין, אפגניסטן ולבנון, ועמידתו מול ארה"ב – "השטן הגדול". ח'אמנאי הבהיר, כי איראן יוצאת נגד כל דיכוי המתרחש בעולם: נגד האכזריות של דאע"ש, נגד הפצצתם מהאוויר של תושבי תימן, וגם נגד פעולות הדיכוי של המשטרה בארה"ב נגד אזרחים אמריקנים. הוא הבהיר בהקשר זה, כי סוגית פלסטין עומדת בראש סדר העדיפויות של הרפובליקה האסלאמית.

ח'אמנאי ציין כעקרונות נוספים של ח'ומייני את עצמאותה של המדינה ואת חשיבותה של האחדות הלאומית-מוסלמית, וזאת – לדבריו – מול נסיונותיהן של המעצמות להפיץ זרעי מחלוקת בתוך עולם האסלאם על רקע עדתי ואתני. ארה"ב ובעלות בריתה עושות זאת, בין היתר, באמצעות העזתן לדבר על המתח שבין אסלאם סוני ואסלאם שיעי. לדבריו, איראן – שעובדת גם עם הפלסטינים הסונים וגם עם חזבאללה השיעי –  מהווה דוגמה מובהקת לאופן בו צריך לנהוג בהקשר זה.

במהלך נאומו הזהיר ח'אמנאי מפני "תאוות הבצע הבלתי פוסקת ושאינה יודעת שובעה של האימפריאליזם העולמי", המחכה לכך שאיראן תסטה מדרכו של האימאם ח'ומייני כדי לנצל את עושרה, כפי שנעשה לפני המהפכה. כדי לנטרל את שאיפותיהן ותקוותיהן של "מעצמות המערב הצבועות" ולהסיגן לאחור, על  איראן להשיג כוח וקידמה. לדברי ח'אמנאי, איראן תאכזב בהתקדמותה את כל אויביה.

את נאומו של ח'אמנאי ליוו מעת לעת קריאות של הקהל הרב שנכח במקום, ובהן הקריאה "מוות לאמריקה", וכן ססמאות נגד פשרה וכניעה.

נשיא איראן חסן רוחאני נאם אמש אף הוא במאוזוליאום של ח'ומייני, לרגל יום השנה למות מייסדה של הרפובליקה האסלאמית. הוא אמר, בין היתר, כי העם האיראני עוזר כיום לעמים בעיראק, בסוריה, בלבנון ובתימן, וכן לעמים נוספים באזור, בהתמודדותם מול הטרור, האלימות והקיצוניות. הוא טען, כי מזימותיהן של המעצמות הגדולות באזור והקמת קבוצות טרור כדוגמת דאע"ש לא תוכלנה לפגוע בדרכו הנכונה של העם האיראני.

רוחאני תקף בנאומו את סעודיה, מבלי להזכירה במפורש. הוא הצהיר, כי למרבה הצער יש ממשלות המנצלות לרעה את העושר הטבעי שהוענק להן על ידי אללה: הן הופכות את כספי הנפט לנשק הרסני ומשתמשות בו נגד עמים מדוכאים, כדוגמת העם התימני.

ועוד בעניין הנפט וסעודיה: רוחאני טען למזימה של האויב, כלשונו, אשר "הפחית את מחיר הנפט בלמעלה מ- 50 אחוזים – מ- 120 דולר ל- 40 ו- 50 דולר, כדי שהעם האיראני ייכנע למעצמות הגדולות". עם זאת, "לאורך 36 השנים האחרונות העם האיראני עמד איתן מול כל הבעיות הללו, וגם בעתיד יעמוד איתן, בכוח אללה".

רוחאני הדגיש, כי "המדינות קושרות הקשר, הישות הציונית והמדינות הריאקציונריות" טועות בחושבן, כי באמצעות הפעלת לחצים ותכנון מזימות הן תוכלנה לפגוע בעם האיראני ובמדיניות החוץ שלו: "אנו נמשיך בדרכנו, ונשבור את האמברגו המוטל על העם האיראני".

(סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא"; MEHR; חשבון הטוויטר של עלי ח'אמנאי; Press TV).