חלומות באנטארקטיקה: איחוד האמירויות מכחישה תכנית לייבא קרחונים מהקוטב הדרומיבתחילת החודש פרסמה חברה הממוקמת באבו דאבי את תכניתה לייבא קרחונים מאנטארקטיקה לאיחוד האמירויות הערביות, כדי לפתור את בעיית המחסור במים טריים במדינה.

על פי התחזיות, מאגר מי התהום של האמירויות צפוי להתייבש ב- 25-15 השנים הקרובות, וזאת בשל צחיחותה הקיצונית של המדינה (פחות מ- 100 מ"מ גשם בשנה) וקצב הפיתוח המהיר שלה. אזרח האמירויות צורך כ- 500 ליטר מים בשנה – כ- 80% יותר מהממוצע העולמי. מפעלי ההתפלה, המספקים כמעט את כל תצרוכת מי השתייה של איחוד האמירויות, הנם יקרים ודורשים כמויות עצומות של חשמל.

על פי התכנית השאפתנית של חברת The National Advisor Bureau, קרחוני ענק ייגררו מהקוטב הדרומי למסע של למעלה מ- 10,000 ק"מ באוקיינוס הפתוח אל חופיה של אמירות אל-פוג'יירה, אחת מהאמירויות המרכיבות את האיחוד. קרחון המכיל 20 מיליארד גלונים של מים מתוקים יכול לספק את צרכי המים של מיליון בני אדם למשך חמש שנים. לדברי מנהל החברה, עבדאללה מוחמד סולימאן א-שחי, פרטיה הטכניים והפיננסיים של התכנית כבר עובדו, והפרויקט יצא לדרך בתחילת 2018. הוא מציין, כי לתכנית ישנה גם תועלת אקולוגית: ייבוא של קרחון ענק עשוי ליצור שינויי אקלים ולהוביל לירידת גשמים במדינה הצחיחה.

מהפרטים שמסרה החברה על התכנית עולה כי הבאת הקרחון מהקוטב הדרומי אל חופי האמירויות תארך כשנה. עם הגעתו לחוף מבטחים, יטופל הקרחון במפעל מיוחד, ש'יעבד' אותו למי שתייה מסוננים – "המים הטהורים ביותר בעולם", לדברי א-שחי.

בסרטון שהעלתה החברה לערוץ היוטיוב שלה, הפרויקט מוצג גם כאטרקציה תיירותית, שתכלול את הבאתם של פינגווינים ודובי קוטב מהקוטב הדרומי [למעשה, דובי קוטב נמצאים רק בקוטב הצפוני…].

על פי כתבה שפורסמה באתר ה"גארדיאן" הבריטי, רעיון גרירתם של קרחונים מאנטארקטיקה למדינות צחיחות לא בוצע מעולם, למרות שכבר הועלה לראשונה במהלך המאה ה- 19. הכתבה מפרטת את המכשולים הטכניים הרבים בפניהם ניצבת התכנית.

התכנית הגרנדיוזית זכתה לעניין רב ולהתלהבות ברשתות החברתיות. אך היום גורמים רשמיים באיחוד האמירויות שופכים מים צוננים על התקוות ליישומה הקרוב של התכנית. משרד האנרגיה האמירותי הוציא הודעה, לפיה כגוף האחראי על ענייני המים במדינה – אין אמת בידיעות שפורסמו אודות תכנית לייבוא קרחונים או לייבוא מים באמצעות צינורות ממדינות אחרות, וכי מדובר בשמועות בלבד. המשרד קרא לציבור להימנע מהפצתן של שמועות כגון אלו.

עוד נאמר בהודעה, כי המשרד – בשיתוף עם הגורמים הפדרליים והמקומיים של איחוד האמירויות האחראים על ענייני המים – עוסק כעת בהכנת הטיוטה הסופית של אסטרטגיית בטחון המים של האמירויות.