חמאס: דברי רג'וב על הכותל המערבי – פשע לאומיסערה ברחוב הפלסטיני בעקבות דבריו של ג'יבריל רג'וב על הכותל המערבי.

בראיון, ששודר אתמול בערוץ 2 בתוכנית "פגוש את העיתונות", אמר רג'וב כי הפלסטינים מבינים שהכותל המערבי הוא מקום קדוש ליהודים וכי "בסופו של דבר זה [=הכותל] חייב להיות תחת ריבונות יהודית, אין לנו שום ויכוח על זה". בכיר הרשות הפלסטינית הוסיף, עם זאת, כי "הר הבית זה שלנו, זה לא שלכם, ואני חושב שאתם תפסיקו לדבר ככה. זה הסטטוס קוו מאז 1967, מה שקבע משה דיין, ושנינו צריכים לכוון אליו. אבל אם אתם רוצים לעשות פיצוץ אז תגידו 'זה שלנו, זה שלנו'".

דובר חמאס חאזם קאסם הגדיר את "הוויתור של [רג'וב] על הכותל [כ]פשע לאומי הטומן בחובו פגיעה בעם הפלסטיני ובמקומות הקדושים שלו".

הכותל המערבי (נחלת הכלל, flickr)
הכותל המערבי (נחלת הכלל, flickr)

על פי הודעתו של קאסם, שפורסמה באתר הרשמי של החמאס, הצהרותיו של רג'וב מהוות "מסר ברור לכיבוש, של ויתור רשמי על עיקרון קדוש, לאומי והיסטורי", וכי הן "חושפות את מצב הנסיגה הלאומית והמוסרית אליו הגיעו בכירים בפת"ח… עמדות אלו מצדם של בכירי תנועת הפת"ח מבהירות כי הם ממשיכים בתכנית לחיסולה של הסוגיה הפלסטינית ובוויתור על העקרונות הלאומיות והדתיים… הצהרות כגון אלו הן זלזול במאבק של העם הפלסטיני ובקרבנותיו הגדולים".

ואילו דובר ארגון "הג'יהאד האסלאמי", דאוד שהאב, הגדיר – בעמוד הפייסבוק שלו – את דבריו של רג'וב כ"מסוכנים" וכ"סוללים את הדרך להכרה ביהדותה של המדינה". לדברי שהאב, "ההיגיון של צוות המו"מ של אוסלו, הבטחוני והמדיני, מתעלם מהקדוש, כל דבר אצלם נתון למו"מ, וזה מוביל לאסון".

רג'וב מצדו הגיב על הטענות נגדו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. הוא פתח את הפוסט בציטוט מהקוראן: "הוי המאמינים, בבוא אליכם איש מופקר ובפיו הודעה, בררו את הדבר, פן תפגעו באנשים בשוגג, ותתחרטו על כל שעוללתם" [סורת החדרים, פרק מספר 49, פסוק 6 – על פי מהדורת רובין].

רג'וב כתב כי "אתרי תקשורת ועטים שכירי חרב צהובונים פרסמו ידיעה לפיה ויתרתי על הכותל המערבי". לדבריו, הוא אמר בראיון לערוץ 2 כי "כאשר [נשיא ארה"ב דונלד] טראמפ ביקר בכותל המערבי הקדוש ליהודים, הוא לא התיר לאף ישראלי ללוות אותו, וזהו מסר כי הוא אינו מכיר בלגיטימיות של ריבונותכם [=של ישראל] על המקום… לא הזכרתי כלל את המלים 'ריבונות' או 'ישראל'… הכלבים נובחים והשיירה עוברת".