חמאס: המגעים לחידוש היחסים בין טורקיה וישראל – בראשיתם

בטאון החמאס "א-ריסאלה" מפרסם היום ראיון עם סאמי ח'אטר, חבר הלשכה המדינית של הארגון, ובו פרטים על ביקורה של משלחת החמאס בטורקיה בימים האחרונים.

המשלחת הגיעה לאנקרה בשבת שעברה. בראשה עמד ראש הלשכה המדינית של החמאס ח'אלד משעל, ונלוו אליו ח'אטר עצמו ומוסא אבו מרזוק. במהלך הביקור נפגשו בכירי החמאס, בין היתר, עם הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ועם ראש הממשלה אחמט דבוטאולו.

ח'אטר טוען בראיון, כי הביקור נערך לבקשת ההנהגה הטורקית, אשר ביקשה ליידע את החמאס על השיחות המתנהלות בין טורקיה וישראל למטרת חידוש היחסים ביניהן, שהוקפאו לאחר פרשת המשט לעזה (סוף מאי 2010).

על פי המידע שמוסר בכיר החמאס, הטורקים הבהירו למשלחת כי ישראל היא זו שביקשה לחדש את המגעים לאחר הפסקה של למעלה משנתיים, וכי מדובר בהתחלה של שיחות ולא בהסכם סופי. זאת ועוד: ארדואן אמר שראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו הגיש לטורקיה התנצלות כתובה על אירועי ה"מרמרה", וכי בנוסף לנכונותה של ישראל לשלם פיצויים למשפחות נוסעי הספינה שנהרגו, היא הסכימה באופן עקרוני להיענות לצרכיה של רצועת עזה.

סומכים על טורקיה: ח'אטר
סומכים על טורקיה: ח'אטר

ח'אטר אומר, כי המשלחת הציגה בפני ההנהגה הטורקית את דרישותיו של העם הפלסטיני. בראש מעייניה עמדה כמובן הדרישה להסרת המצור מעל הרצועה – דרישה שהינה התנאי השלישי שמציבים הטורקים עצמם לישראל כדי לנרמל את היחסים. לדברי ח'אטר, הטורקים הבטיחו לפעול למען השגת הדרישות הפלסטיניות. הוא מדגיש, כי החמאס סומך על ההנהגה הטורקית, וזאת בהסתמך על הקשרים האמיצים ביניהם, אשר לדבריו יימשכו ללא נסיגה: "זה מה שחשנו אצל ההנהגה הטורקית".

בנוגע לסוגיית הסרת המצור, ח'אטר מסכם כי "העיקרון של הסרת המצור קיים [בשיחות], והאפשרות להשגתו תלויה בהתקדמות שתושג במו"מ".