חמאס מנסה להביך את ישראל – אבל חושף את מחדליו / יוני בן מנחם

ארגון חמאס אינו חוסך כל מאמץ להביך את ישראל. אתרי האינטרנט המזוהים עמו ממשיכים להפיץ מדי יום את תמונות לוחמי הכוח המיוחד של צה"ל שנחשפו לאחר ההיתקלות באזור ח'אן יונס, ועל פי גורמים בארגון בתוך כמה ימים יפורסם מידע חדש שיביך את ישראל. ייתכן שמדובר בהצגת מערכות ההאזנה שהארגון טוען כי תפס במכונית שבה נמלטו חיילי הכוח. המכונית הושמדה על ידי חיל האוויר הישראלי, אך בחמאס טוענים כי הציוד שהיה בה לא הושמד כליל, וממנו למדו מומחי הארגון על משימות הכוח בעבר ועל המשימה הנוכחית שלטענתם נכשלה.

ישראל עשתה כל מה שביכולתה למנוע את אפשרות זיהוי הלוחמים ומתן "מידע חינם" לאויב. הצנזורה הצבאית נקטה בצעד חסר תקדים והטילה איפול מלא על תמונות לוחמי צה"ל שפרסם חמאס, ואף נחסמה באינטרנט אפשרות הגלישה מישראל לאתר הזרוע הצבאית "עז א-דין אל-קסאם".

ניתן להסיק כי המהלך הזה שבו נקט חמאס לא זכה להצלחה רבה. אמצעי התקשורת הישראלים והציבור הרחב שיתפו פעולה עם הנחיית הצנזורה לגבי השיח ברשתות החברתיות על זהות הלוחמים, וה"בוטים" ששיגר חמאס בטוויטר לעיתונאים ישראלים נמחקו מיד.

על פי גורמים ברצועת עזה, השב"כ הישראלי עשה בשבוע החולף עשרות אלפי שיחות טלפון לתושבים ברצועת עזה, שבהן הם הוזהרו שלא לשתף פעולה עם חמאס במסירת מידע על פעילות כוחות צה"ל ברצועה ולא לזהות את התמונות של לוחמי היחידה המיוחדת של צה"ל שחמאס הפיץ באמצעות עלונים שחילקה המשטרה ברחובות ערי הרצועה.

המחדלים של חמאס

ארגון החמאס ממשיך לתדרך את העיתונות הערבית, במיוחד את העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חזבאללה, בפרטים מהחקירה של פעילות כוחות צה"ל שכמעט הושלמה. ברור שמדובר בתדרוכים מגמתיים שנועדו להאדיר את כוחו של חמאס וללגלג על המודיעין הישראלי במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית, אולם גם מהמידע שמתפרסם מתברר כי התמונה איננה כל כך מזהירה עבור חמאס למרות התקלה המבצעית הישראלית החמורה.

מהפרסום היזום של ארגון חמאס בעיתון "אל-אח'באר" ב- 28 בנובמבר על חקירת פעולת צה"ל ומפרסומים עיתונאיים אחרים, ניתן להסיק את הדברים הבאים:

א. רצועת עזה פרוצה מבחינה ביטחונית בפני הכוחות המיוחדים של צה"ל, והם עושים בה כבשלהם, למרות  אמצעי הביטחון שנוקטים מנגנוני הביטחון של חמאס.

על פי הפרסום, חיילי צה"ל חדרו פעמיים השנה לרצועה. הם נכנסו בתיעוד מזויף דרך מעבר ארז, והציוד שלהם הוכנס לרצועה דרך מעבר כרם שלום מבלי שהתגלו על ידי אנשי חמאס במעברים.

ב. רמת ההסתערבות של לוחמי צה"ל הייתה גבוהה ביותר, וגם יכולת ההיטמעות שלהם בשטח לאורך זמן. הם שכרו מבנים ברצועה וניהלו שגרת חיים מבצעית שלא נחשפה במשך תקופה ארוכה. למעשה, הם הקימו בסיס קטן של צה"ל בתוך ח'אן יונס מתחת לאף של חמאס.

ג. ההוצאות להורג של משתפי פעולה עם ישראל והמעצרים אינם מרתיעים את תושבי הרצועה, ויש בה עוד רבים שמוכנים לשתף פעולה עם השב"כ הישראלי נגד השלטון הדיקטטורי של חמאס.

ד. המודיעין של ישראל על הנעשה בזרוע הצבאית של חמאס הוא מדויק מאוד. המודיעין הישראלי יודע היכן בדיוק ממוקמות מערכות התקשורת הפנימית של חמאס, והוא מגיע אליהן ומצליח להטמין בהן מכשירי האזנה מבלי להתגלות או להיתפס.

ה. מערכות המודיעין של חמאס הופתעו לחלוטין מחשיפת הכוח המיוחד של צה"ל שהתגלה במקרה. הנהגת חמאס הופתעה מהתעוזה הישראלית, המיומנות והחשיבה היצירתית כדי להשיג מודיעין איכותי ואומץ הלב וההקרבה בקרב מול לוחמי חמאס, למרות שבארגון לא יודו בכך.

אחת מתמונות ה"מבוקשים" שפרסם חמאס
אחת מתמונות ה"מבוקשים" שפרסם חמאס

בשורה התחתונה, מדובר במחדל ביטחוני גדול של חמאס. תאופיק אבו חוסה, בכיר פת"ח ברצועה, פרסם ב- 24 בנובמבר מאמר שבו שאל: "היכן היו מנגנוני הביטחון של חמאס בעוד חיילי צה"ל פועלים ברצועה שבועות או חודשים"?. "זהו מחדל ביטחוני מתמשך", קבע אבו חוסה.

למרות הדברים שנאמרו לעיל, מדובר בתקרית חמורה שגרמה נזק לצה"ל שאין זה המקום לפרטו. צה"ל חוקר את התקרית ומפיק את הלקחים המודיעיניים והמבצעיים הדרושים. אסור שהמסקנות והלקחים יפורסמו ויגיעו לידיעת האויב, ויש לעשות הכל כדי להשאיר אותו באפילה כמה שיותר.

אסור שארגון חמאס יחשוב שהתקרית שבה נחשפו חיילי הכוח המיוחד של צה"ל תרפה את ידיו של צה"ל והוא יחשוש עתה מלפעול בחשאי בעומק הרצועה. אין לאפשר שהלוחמה הפסיכולוגית של חמאס תצליח להשפיע על המפקדים והחיילים, צריך לנשוך שפתיים, להפיק את הלקחים ולהמשיך קדימה.

למרות החשיפה של הלוחמים וחלק משיטות הפעולה, צה"ל חייב להמשיך ולהפעיל את יחידותיו המיוחדות מעבר לקווי האויב כדי להשיג מודיעין איכותי שמציל חיי אדם. ההצלחה במשימות מודיעין מעבר לקווי האויב איננה יכולה להיות אף פעם הצלחה של 100 אחוזים. צריך לעשות הכל כדי לצמצם למינימום את התקלות ולוודא את אפשרות החילוץ המהירה של הכוח במקרה של תקלה. מדובר במלחמה נגד אויבים אכזרים, חמאס או חזבאללה, וצריך לעשות הכל כדי שגם במקרה של תקלה לא יפול שום שבוי אצל האויב.

הפעם הצליח הכוח שפעל בח'אן יונס להיחלץ באומץ לב רב וגם מכך אפשר ללמוד הרבה לגבי העתיד. יש להפיק גם לקחים חיוביים ממה שקרה. המלחמה עדיין לפנינו והיא ארוכה ואכזרית.

יוני בן מנחם הינו חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור