"חסן הצפצפה": המלחמה הסונית-שיעית ברשת

המלחמה המתנהלת בסוריה מזה ארבע שנים גלשה כבר מזמן אל מעבר לשדה הקרב המסורתי: הצדדים הניצים – משטרו של בשאר אל-אסד ויריביו – מנהלים מלחמת תעמולה עיקשת, במסגרתה הם עושים שימוש יצירתי באפשרויות המגוונות שמעמידה לרשותם רשת האינטרנט.

מתנגדי המשטר הסורי – סורים וערבים – מטיחים את ביקורתם לא רק בנשיא הסורי ובצבאו, המואשמים על ידם בפשעי מלחמה. הם מפנים חלק ניכר מתחמושתם התעמולתית כנגד ארגון החזבאללה, המעורב בלחימה בשטח סוריה לצידו של הצבא הסורי, ובאופן אישי כנגד מזכ"ל הארגון חסן נסראללה – אותו הם מכנים בכינויים פוגעניים ההופכים לויראליים, כדוגמת הכינוי "חסן חצי לירה" [בערבית מדוברת: חסן נס לירה].

בחודש פברואר הופיע בזירה כינוי חדש, שקיבל באופן מיידי האשטאג משלו ברשתות החברתיות וזוכה לפופולריות עצומה: "חסן זמירה". מקורו של הכינוי במיליה של המורדים באזור חלב: לאחר סדרת נצחונות שלהם באזור הריף החלבי, הופיע אחד מהם בסרטון כשהוא מכנה את נסראללה בכינוי זה.

(מתוך רשת הטוויטר)
(מתוך רשת הטוויטר)

משמעותה של המלה "זמירה" (زميرة) בעגה החלבית המקומית – צפצפת משחק בה נוהגים הילדים לתקוע ולעשות רעש רב. באמצעות ההאשטאג המבזה (יש גם עמודי פייסבוק וטוויטר בשם זה) מביעים פעילי הרשתות – במלל, באיור ובקטעי וידיאו – את זעמם על חדירתו של ארגון החזבאללה לזירה הסורית: נסראללה מוצג כשופרה של איראן, וכמי שמתהדר בצעקנות מילולית במכשיר "ההתנגדות" (אל-מקאומה) מול ישראל, בעוד הוא נמנע מלפעול כנגדה ומשקיע את משאבי ארגונו בסוריה בהתאם להנחיות אדוניו האיראני.

"ההתנגדות הצפצפנית בלבנון" (מתוך הטוויטר)
"ההתנגדות הצפצפנית בלבנון" (מתוך הטוויטר)

מדיניותו של נסראללה סופגת ביקורת רבה גם במישור הפנים-לבנוני. יריביו הפוליטיים טוענים שהוא גורם נזק רב ללבנון בשל מעורבותו הצבאית של הארגון השיעי בסוריה, ובשל כך שהוא גורר את המדינה לעימותים בזירות שאינן מעניינה. דוגמה אקטואלית לכך היא תימן: בראיון לערוץ טלוויזיה סורי בשבוע שעבר, מתח נסראללה ביקורת על מבצע "סופת הנחישות" אותו מובילה סעודיה כנגד המורדים החות'ים, וקבע בדבריו כי סעודיה תובס במלחמה אותה יזמה. הראיון, ששודר גם בטלוויזיה הרשמית של לבנון, עורר סערה ואילץ את שר התקשורת הלבנוני רמזי ג'ריג' להתנצל בפני השגריר הסעודי בביירות. אתמול פרסמה תנועת "אל-מוסקתבל" (יריבתו הפוליטית של החזבאללה) הודעה, בה היא מבהירה את נחישות דרישתה מהחזבאללה לסגת מסוריה, מעיראק, מתימן ומכל מעורבות חיצונית במלחמותיה של איראן באזור.

"להקת חסן הצפצפה לאמנויות השיעיות" (מתוך הטוויטר)
"להקת חסן הצפצפה לאמנויות השיעיות" (מתוך הטוויטר)

דבריו של נסראללה והתבטאויות נוספות של אנשי חזבאללה נגד סעודיה משקפים את התלהטות המתח השיעי-סוני באזור בעטיה של המלחמה בתימן. סעודיה אינה פסיבית במערכה זו, ואמצעי התקשורת בה תוקפים את איראן והחזבאללה. דוגמה אחת מני רבות לכך: ערוץ החדשות הסעודי "אל-אח'באריה" שידר סרט תיעודי שכותרתו "איראן – האצבעות החשאיות". ברקע לנאום של חסן נסראללה הצעיר מובא הכיתוב הבא: "מפלגת איראן בלבנון – העם הסורי מאשים את חסן הצפצפה בביצוע פשעי מלחמה נגדו". העובדה שמדובר בשידורי ערוץ ממלכתי נתפסת ברשת כעליית מדרגה במלחמה התקשורתית בין סעודיה לבין איראן וגרורתה הלבנונית.

"חסן הצפצפה" (מתוך שידורי הערוץ הסעודי "אל-אח'באריה")
"חסן הצפצפה" (מתוך שידורי הערוץ הסעודי "אל-אח'באריה")

(מקורות עזר: אוריינט, ערבי21, אל-ג'זירה, סדא א-שאם)