חפש את האישה: מטרת פעולת הקומנדו האמריקני בסוף השבוע בסוריה – אום סיאף

בסוף השבוע שעבר ביצע כוח "דלתא" של צבא ארה"ב פשיטה קרקעית על דיר א-זור שבמזרח סוריה. במהלך הפעולה חוסל אבו סיאף – בכיר בארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש), שהיה אחראי על ניהול עסקי הנפט והגז של הארגון. אשתו, אום סיאף, נעצרה. במהלך חילופי האש שהתפתחו נהרגו עוד עשרות מלוחמי דאע"ש.

פרשנים רבים תוהים מה עומד מאחורי הפעולה הקרקעית האמריקנית הנדירה למדי, היות ואבו סיאף לא נמנה על בכירי דאע"ש המבוקשים על ידי ארה"ב. לפי אחת התיאוריות, כוח הקומנדו חיפש מבוקש בכיר אחר – שלא היה במקום באותה שעה.

העיתון "א-שרק אל-אוסט" מדווח היום, כי מטרת המבצע לא היתה אבו סיאף אלא דווקא אשתו.

על פי מקורות אמריקנים, אום סיאף מעורבת בהריגתה של עובדת הסיוע האמריקנית קיילה ג'ן מולר, שהגיעה לסוריה ב- 2012 כדי לעזור לפליטי המלחמה. ארה"ב אישרה בחודש פברואר השנה, כי מולר – שנחטפה על ידי דאע"ש באוגוסט 2013 – איננה בין החיים. ארגון דאע"ש טען אז, כי מולר נהרגה בהפצצה ירדנית על מטרות דאע"ש בעיר הסורית א-רקה.

רשת ABC דיווחה, כי מולר הוענקה על ידי ארגון דאע"ש לאבו סיאף כשפחה או כאשה נוספת. "א-שרק אל-אוסט" מאשר ידיעה זו באמצעות מקורותיו בקרב ארגונים פונדמנטליסטים בלונדון. בהקשר זה יצוין, כי אנשי הקומנדו האמריקנים שחררו במהלך המבצע אישה יזידית ששימשה כשפחתו של אבו סיאף.

בנוסף לכך, אום סיאף ממלאת תפקיד חשוב בפעולות אחרות של ארגון דאע"ש. מקורות עיראקיים טוענים, כי היא עסקה במסחר ענף בנשים יזידיות.

אום סיאף נמצאת כעת בידי הכוחות האמריקנים בעיראק, והיא צפויה לעבור תישאול מדוקדק.

כוח "דלתא" בפעילות בעיראק, 2003 (נחלת הכלל)
כוח "דלתא" בפעילות בעיראק, 2003 (נחלת הכלל)