חקירה באיטליה נגד בנו של ארדואן בחשד להלבנת כספים

התביעה בעיר בולוניה שבצפון איטליה פתחה השבוע בחקירה נגד בילאל ארדואן, בנו של נשיא טורקיה, בחשד להלבנת כספים והכנסת מיליוני דולרים לתוך המדינה ללא אישור.

ארדואן בן ה- 35 עבר בשנה שעברה עם משפחתו להתגורר בבולוניה. הוא משלים לימודי דוקטורט בחינוך בשלוחה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס הנמצאת בעיר, אותם החל ב- 2007.

חקירת ענייניו הכספיים של ארדואן הבן באה בעקבות תלונה פלילית שהוגשה לרשויות האיטלקיות על ידי איש העסקים הטורקי מוראט אוזן. בתלונה, שהוגשה באוקטובר 2015, טען אוזן כי חודש קודם לכן הכניס בילאל ארדואן לאיטליה סכומי כסף גדולים מבלי לדווח על כך לרשויות, והפר בכך את החוקים הפיננסיים באירופה ובאיטליה.

באמצע השבוע החליטה התובעת הכללית של בולוניה, מנואלה קוואלו, לפתוח בחקירה נגד בילאל ארדואן. על פי החשד, ייתכן והכסף האמור קשור לשערוריית שחיתות גדולה שנחשפה בסוף 2013, בה היו מעורבים בכירים במפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP), המפלגה השלטת בטורקיה.

על פי טענות התביעה בטורקיה, הפרשה כללה תוכנית להלבנת הון שנועדה לעקוף את הסנקציות (שהיו אז בתוקף) כנגד איראן. בדצמבר 2013 נעצרו בפרשה 52 אנשים, שלהם קשרים ל- AKP. נגד 14 מהם הוגשו כתבי אישום באשמות של שוחד, הונאה, הלבנת כספים והברחת זהב. בין הנאשמים – בני משפחה של שרים בממשלה.

שמו של בילאל ארדואן הוזכר בפרשה זו כמי שאמור להיחקר בפרשה בשלב הבא. לרשת הודלפו שיחות טלפון (מדצמבר 2013), בהן לכאורה הוא נשמע משוחח עם אביו, אשר מורה לו להיפטר בדחיפות מסכומי כסף גדולים. ארדואן האב, אז ראש הממשלה, טען כי מדובר בהקלטות מפוברקות, והכחיש – יחד עם בנו – כל קשר לשערוריה. הוא אף טען שמדובר בניסיון של יריביו הפוליטיים לבצע הפיכה, והגיב להאשמות נגדו ונגד בנו על ידי פיטוריהם של מאות קציני משטרה, תובעים ושופטים.

על פי התלונה שהוגשה באיטליה על ידי עורך דינו של אוזן, כמיליארד אירו עדיין חסרים כתוצאה מפרשת השחיתות.

על פי סוכנות הידיעות Ansa, התובעת הכללית של בולוניה חוקרת בנוסף גם טענות לפיהן בילאל ארדואן הגיע לבולוניה כשהוא מלווה בשומרי ראש חמושים. הללו לא הורשו בתחילה להיכנס לאיטליה, אך כעבור מספר שעות הונפקו להם דרכונים דיפלומטיים טורקיים.

מוראט אוזן ואחיו ג'ם –  אף הוא איש עסקים ומייסדה של "מפלגת הצעירים" הטורקית – הם יריבים פוליטיים של משפחת ארדואן. לפני מספר שנים הם ברחו לצרפת וביקשו מקלט מדיני בטענה כי הם נרדפים על ידי ממשלת טורקיה.

ג'ובאני טרומביני, עורך דינו של ארדואן, סירב להגיב על הידיעה לפיה נפתחה חקירה נגד לקוחו. הוא אמר כי "משפטים צריך לנהל בבית המשפט, לא בעיתונות", והוסיף כי ימסור את תגובתו כאשר ידע את אופיין המדויק של הטענות נגד הלקוח שלו.

בילאל ארדואן ידוע כמי ש'מושך אש' מצד מתנגדים פוליטיים של אביו, לא אחת על רקע הטענות המועלות בנוגע לקשר בין המשטר הטורקי ובין ארגון דאע"ש. כך, למשל, בקיץ 2014 הופצה ברשתות החברתיות תמונה של בילאל, בה הוא מצולם – כך נטען – במהלך פגישה עם אנשי דאע"ש באחד מבתי המלון הטורקיים.

עסקים עם דאע"ש? בילאל ארדואן (מימין. צילום מסך, טוויטר)
עסקים עם דאע"ש? בילאל ארדואן (מימין. צילום מסך, טוויטר)

(hurriyetdailynews; todayszaman; "טלגרף"; independent)