טורקיה: ארדואן הצטרף מחדש למפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת; ייבחר ב- 21 במאי לראש המפלגה


נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן – שהיה בין מייסדיה של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) השולטת במדינה מאז 2002 – חזר היום אל המפלגה, שלוש שנים לאחר שעזב אותה בעקבות היבחרו לנשיא באוגוסט 2014.

עד עתה, החוקה הטורקית אסרה על נשיאי המדינה להיות חברי מפלגה. ב- 16 באפריל אישרו אזרחי טורקיה ברוב קטן (51.4% תומכים מול 48.6% מתנגדים) תיקונים לחוקה, המרחיבים את סמכויותיה של משרת הנשיא, וההופכים באופן מעשי (אם כי בהדרגה) את המשטר למשטר נשיאותי.

על פי החוקה במתכונתה המחודשת, הנשיא יכול להיות חבר מפלגה, וארדואן לא השתהה זמן רב בניצול ההזדמנות: בטקס מיוחד שנערך במטה ה- AKP באנקרה בנוכחות חברי מפלגה רבים, הוא חתם על טופס חברות מחודש במפלגה, 979 ימים לאחר עזיבתו אותה.

בנאומו במהלך הטקס, דיבר ארדואן על געגועיו למפלגה שלו – "האהבה שלי, התשוקה שלי", כדבריו – אותה נאלץ לעזוב בשל מגבלות החוקה, ועל התרגשותו לחזור אליה (במהלך האירוע המצלמה אף תפסה אותו מזיל דמעה נרגשת). הוא אמר כי מדובר בהתחלה חדשה עבור מפלגתו, וכי הוא ימשיך לעבוד למען העם הטורקי. ראש הממשלה בינאלי ילדרים אמר בטקס, כי ארדואן ייבחר ליו"ר המפלגה בכינוס מיוחד שייערך ב- 21 במאי.

"מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – מפלגת האופוזיציה הראשית בטורקיה, המתנגדת לתוצאות משאל העם – מיהרה לגנות את הצטרפותו של ארדואן ל- AKP. מנהיג המפלגה כמאל קיליצ'דרולו אמר כי יו"ר של מפלגה פוליטית לא יכול להיות נשיא של 80 מיליון איש: "זה כמו הקפטן של [קבוצת] פנרבחצ'ה ההופך לשופט במשחק בו פנרבחצ'ה משחקת".

("אנאדולו"; TRT World)

[תמונת הנושא: אתר הקרמליןCC BY 4.0]