טורקיה: ארדואן מואשם בעריכת סעודת איפטאר ראוותנית

מתנגדיו של הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן אינם מחמיצים אף הזדמנות לחבוט בו על נטיותיו הנהנתיות, לטענתם.

ארדואן אירח אתמול בארמון הנשיאות החדש באנקרה אנשי דת לסעודת שבירת הצום – האיפטאר. בראש המוזמנים – יו"ר המינהל לעניינים דתיים מחמט גורמז.

גורמז 'זכה' בחודשים האחרונים לביקורת ציבורית, וזאת בעטיה של מכונית מרצדס משוריינת ויוקרתית שנקנתה עבורו על חשבון משלם המיסים הטורקי בעלות של כמיליון לירות טורקיות (נכון להיום, כ- 373 אלף דולר). למרות שגורמז הודיע כי יחזיר את המכונית, ארדואן גיבה אותו והודיע כי יעניק לו את אחת ממכוניות המרצדס השייכות לצי הרכב הנשיאותי.

עבור יריביה של מפלגת השלטון "הצדק והפיתוח" (AKP), הביקורת על גורמז השתלבה היטב במסגרת קמפיין הבחירות לפרלמנט (בחירות שנערכו בתחילת החודש). הם טענו, כי ה- AKP משתמשת שלא כראוי בכספים ציבוריים, והביאו כהוכחה לכך את ארמון הנשיאות המפואר, הכולל למעלה מ- 1150 חדרים, שההחלטה על בנייתו התקבלה על ידי ארדואן בזמן כהונתו כראש ממשלה מטעם ה- AKP.

אתר הנשיאות הטורקית פרסם אתמול מראות מסעודת האיפטאר הנשיאותית לאנשי הדת, שנערכה באחד מחדרי הארמון. הפרסום גרר ביקורת, בחלקה עוקצנית, שהתמקדה בפזרנות המשתקפת בו.

העיתון הטורקי "חורייט" טען, כי התמונות מבטאות חיי מותרות וגאווה. לשכת המהנדסים והאדריכלים הטורקית פרסמה את הערכתה, כי עלות השולחן הענק והכסאות שסביבו המופיעים בתמונות מסתכמת בכשישה מיליון לירות טורקיות (כשני מיליון ו- 225 אלף דולר).

פעילי הטוויטר תרמו את חלקם ב"עקיצות" על גודלו של השולחן. אחד מהם "צייץ" כי מדובר בשולחן צנוע ביותר, מכיון שבקצה אחד שלו ניתן להניח את ה-איפטאר (סעודת שבירת הצום) ואילו בקצהו השני אפשר להניח את ה-סחור (הסעודה המפסקת לפני תחילת הצום, הנערכת לפנות בוקר).

גולש אחר תהה כיצד הוכנס השולחן הענק אל הארמון, והשיב כי קודם כל הניחו את השולחן ולאחר מכן בנו עליו את הארמון.

ביקורת נוספת נמתחה על גורמז, שלמרות פרשת המרצדס הוא החליט להגיע אל הארמון במכונית המרצדס שניתנה לו על ידי ארדואן – זו הפעם הראשונה שהוא עושה בה שימוש.

ראוותן? ארדואן, תמונת ארכיון (המקור: Kremlin, CC BY 3.0)
ראוותן? ארדואן, תמונת ארכיון (המקור: Kremlin, CC BY 3.0)

ארמון הנשיאות דוחה את הביקורת. בהודעה שפורסמה היום מטעמו נאמר, כי המספרים של לשכת המהנדסים והאדריכלים הטורקית "לחלוטין אינם נכונים" ומאשים אותה ביצירת "מצג שווא". הארמון מוסיף, כי משרד הנשיאות השתמש במשאביו, בצוות ובמטבח לצורך הכנת הארוחה.

(dotmsr ;zamanarabic ;todayszaman)