טורקיה: ארדואן נפגש עם עבדוללה גול; מפלגה פוליטית חדשה בדרך?

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו אתמול על פגישה מפתיעה, שנערכה בין נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ובין קודמו בתפקיד עבדוללה גול.

על פי הידיעות, ארדואן אירח שלשום את גול בארמון הנשיאות באנקרה לארוחת ערב. בפגישה, שנמשכה כשלוש שעות, נדונו הסוגיות העומדות על סדר היום הטורקי, ובמרכזן: המשבר בסוריה והמבצע הצבאי המתמשך בדרום-מזרח טורקיה נגד המחתרת הכורדית – ה- PKK.

הפגישה בין שני האישים התקיימה על רקע שמועות, לפיהן בכירים לשעבר במפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) עומדים 'לשלב זרועות' ולהקים תנועה פוליטית חדשה.

גול – לשעבר בכיר ב- AKP, ומי שכיהן במהלך העשור הקודם כראש ממשלה, כסגן ראש ממשלה וכשר חוץ – סיים את כהונתו בת שבע השנים כנשיא המדינה באוגוסט 2014, אך נדחק מלחזור ולמלא תפקידי מפתח במפלגה או בממשלה.

גול (תמונת ארכיון, DoD, נחלת הכלל)
גול (תמונת ארכיון, DoD, נחלת הכלל)

לאחר פגישתו שלשום עם הנשיא, נפגש גול אמש עם בולנט ארינץ', שכיהן עד לפני כחצי שנה כסגנו של ראש הממשלה אחמט דבוטאולו והורחק אף הוא מעמדות השפעה במפלגה. בפגישה נכחו שלושה בכירים נוספים לשעבר ב- AKP: סעדוללה ארגין, ניהאט ארגון וחוסיין צ'ליק. השלושה כיהנו בעבר כשרי ממשלה.

בראיון לערוץ Habertürk אמר ארינץ', כי יהיה שגוי "לייחס משמעויות אחרות לפגישה", שהייתה לדבריו אך ורק בגדר "ביקור ידידותי".

ואילו חוסיין צ'ליק – אשר התפטר לאחרונה מתפקידו כיועצו של ראש הממשלה אחמט דבוטאולו ועזב את מפלגת ה- AKP – הזהיר, בראיון שהתפרסם אתמול ב"הורייט", כי ה- AKP מאבדת את הפופולריות שלה ומשולה לספינה דולפת העומדת לטבוע. לדבריו, רבים ממייסדיה של המפלגה – ביניהם הוא עצמו וארינץ' – הורחקו ממשרות מפתח במפלגה בגלל ביקורת שמתחו על המפלגה, על מדיניותה של הממשלה ועל ארדואן באופן אישי.

צ'ליק טען, כי רבים ממצביעיה של המפלגה בבחירות האחרונות, שהתקיימו בנובמבר 2015, עשו זאת בעל כורחם, בהיעדרה של אלטרנטיבה אמינה בקרב מפלגות האופוזיציה, כך שאחוזי ההצבעה עבורה (כמעט כ- 50% מהקולות) אינם משקפים נאמנה את התמיכה האמיתית בה. הוא הוסיף ומתח בראיון ביקורת על 'אומרי ההן' של ארדואן במפלגת "הצדק והפיתוח" ובמדיה הפרו-ממשלתית, התוקפים בחריפות את כל מי שמותח ביקורת כל שהיא על הנשיא.

ובחזרה לפגישתם של הנשיא לשעבר והנשיא הנוכחי, שעד כה לא נמסרה עליה כל הצהרה רשמית: גול – כך מדווח – אמר למארחו, כי בתקופה הלא פשוטה העוברת על טורקיה, "אנחנו צריכים להתמקד בהוצאתה של המדינה אל מחוץ לקשיים אלו במקום לבזבז את האנרגיה שלנו על דיונים פנימיים".

דובר מפלגת "הצדק והפיתוח" עומר צ'ליק דחה היום את הידיעות, לפיהן בכירים לשעבר במפלגה 'מבשלים' מאחורי הקלעים מהלך להקמתה של מפלגה חדשה, ואמר כי מדובר בספקולציות בלבד. בהתייחסו לביקורת שנמתחה לאחרונה על ידי בולנט ארינץ' וחוסיין צ'ליק, אמר הדובר כי "אין לנו מסורת של אופוזיציה בתוך מפלגת ה- AKP, אבל יש לנו מסורת של ביקורת". לדבריו, ניתן לקיים דיון בצעדי המדיניות בהם נוקטת הממשלה ולמתוח עליהם ביקורת, ואף להיעזר בביקורת זו כדי לשפר את הדרוש שיפור, אך "בלתי אפשרי" לקבל הערות אישיות המכוונות כנגד הנשיא ארדואן.

(todayszaman ;cihan ;hurriyetdailynews)