טורקיה: אשתו של הנשיא ארדואן נגד התופעה הרווחת של ניתוחים קיסריים

אשתו של נשיא טורקיה, אמינה ארדואן, קוראת לפתוח במסע להפחתת השיעור הגבוה של ניתוחים קיסריים המתבצעים בטורקיה.

ארדואן אמרה את הדברים בנאום שנשאה בשבוע שעבר (ב-27  בספטמבר) במהלך טקס פתיחה של יחידה ללידת מים בבית חולים באנקרה. בטקס השתתפו גם אשתו של ראש הממשלה הטורקי, סמיחה ילדרים, שר הבריאות אהמט דמירקאן וחברי פרלמנט.

ארדואן אמרה, בין היתר: "התקשורת שלנו צריכה לסקר יותר את הנושא הזה וליידע את האמהות המצפות ללידה. לאחרונה ראיתי ידיעות בתקשורת המציגות לידה רגילה כאירוע מסוכן וקובעות כי רופאים מכריחים את הפציינטיות שלהן לוותר על לידה רגילה. לכל רגע של חיים יש את הסיכונים שלו, אבל התגובה לא צריכה להיות לעודד ניתוחים קיסריים".

על פי נתוני משרד הבריאות הטורקי (כפי שמובאים באתר לשכת הסטטיסטיקה הטורקית), בשני העשורים האחרונים חל זינוק ניכר במספר הנשים הטורקיות היולדות בניתוח קיסרי – מ- 21% מכלל הלידות בשנת 2002, ל- 51% ב- 2014 ו- 53% ב- 2015.

הגידול בשיעור הניתוחים הקיסריים הינו תופעה כלל-עולמית. ארגון הבריאות העולמי (WHO) קובע כי לידות קיסריות אכן יכולות להציל חיים, אך יש להעדיפן רק כשהן נחוצות מבחינה רפואית.

נכון ל- 2015, טורקיה נמצאת בין המקומות הראשונים בעולם באחוזי הניתוחים הקיסריים המבוצעים בה, ומובילה את מדינות ה- OECD בשיעור הלידות הקיסריות – עם 531 ניתוחים קיסריים מתוך כל 1,000 לידות; אחריה, בפער גדול, נמצאת הונגריה (372 לידות קיסריות לכל 1,000 לידות). לשם השוואה, באותה שנה היו בקצה השני של הסקלה: פינלנד (155 לידות קיסריות לכל 1,000 לידות), נורבגיה (161) וישראל (עם 162 לידות קיסריות לכל 1,000 לידות). השיעור הממוצע של ניתוחים קיסריים ב- OECD הגיע ב- 2015 ל- 28% מכלל הלידות.

זו אינה התבטאותה הראשונה של אמינה ארדואן בסוגיית הלידות הקיסריות. בסוף חודש יולי היא השתתפה בסימפוזיון שדן בשיטות יעילות להפחתת שיעור הניתוחים הקיסריים, במהלכו השמיעה דברים בשבחן של לידות רגילות. היא ציינה כי ניתוחים קיסריים אכן מצילים חיים כאשר הם נעשים מתוך הכרח, אך הדגישה כי ללידות רגילות יתרונות רבים ועל כן יש להעדיף אופציה זאת כאשר היא אפשרית. ארדואן קראה לעודד את הנשים לבחור בלידה רגילה, וזאת באמצעות "הפיכת חדרי הלידה לנוחים יותר, שלא יהיו בהירים ורועשים מדי, כך זה ירגיע את הנשים ויקל על תהליך הלידה".

שותף נמרץ להתנגדותה של אמינה ארדואן לתופעת הלידות הקיסריות בטורקיה הוא בעלה. במאי 2012, בזמן כהונתו כראש ממשלת טורקיה, עורר רג'פ טאיפ ארדואן זעם בקרב חברי פרלמנט באופוזיציה ופעילות למען זכויות נשים כאשר התבטא נגד הפלות (אותן כינה "רצח") ונגד לידות קיסריות אותן הגדיר כ"מזימה חשאית" שנועדה להאט את קצב גידול האוכלוסיה בטורקיה. דבריו נאמרו במסגרת מדיניותה של "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP), השולטת במדינה מאז 2002, לעודד את הילודה הטורקית. ארדואן אף נקב במספר המינימלי הרצוי של לידות לכל אישה בטורקיה, וקרא לנשים "לתרום לאומה זו לפחות שלושה ילדים".

ביולי 2012 הפכה טורקיה למדינה הראשונה שחוקקה חוק הקובע עונשים על לידות קיסריות המתבצעות מתוך בחירה (בניגוד למצב בו הן מתבצעות מתוך כורח רפואי): הנשיא דאז עבדאללה גול אישר חוק שעבר בפרלמנט, המגביל את עריכתם של ניתוחים קיסריים רק למקרים בהם הדבר נחוץ מבחינה רפואית. החוק הטיל קנס על רופאים המשכנעים נשים לבחור במסלול הקיסרי שלא לצורך. הנתונים הסטטיסטיים מלמדים, עם זאת, כי החוק לא השיג את מטרתו, והנשים הנשים הטורקיות ממשיכות לתת "אור ירוק" לאופציה הקיסרית.